Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание.
"Протест се нарича още от самото начало. То е започнало през 2011 г., когато група мъже, бащи са се обединили заради невъзможността да отпразнуват този ден със своите деца. Отне дълги години да се проумее каузата. Това желание на бащите да бъдат активни родители беше чуто от властта и имаме три законопроекта, които тепърва ще обсъждаме."
Това каза пред БНР Йорданка Бекирска, адвокат по семейно право.
Става въпрос за родители, които вече не живеят заедно, независимо дали са имали брак или не и които са длъжни да организират родителството си. Решенията трябва да са в посока добруване и спокойствие на детето, което е възможно само ако участват и двамата. Ако не участват и двамата, имаме концентриране на родителската власт, подчерта адвокатът.
В момента законодателят така е построил отношенията, че съдът избира родителя с по-висок капацитет – приоритетен родител, на когото възлага упражняването на родителските права. Това води до въвличането на родителите в спорове, конфликти и войни, а детето е неминуемата жертва. Затова се настоява за изравняване на ролите на двамата родители, обясни Йорданка Бекирска в предаването "Преди всички".
"Говорим за отношения, които ще допринесат за баланса между тях и децата няма да бъдат жертвата – да избера при кого от двамата родители искам да бъда. Защото и двамата родители използват манипулации и отчуждават децата си. Детето има нужда от двама авторитети в своя живот – и майката, и бащата, те се допълват."
Предлаганата презумпция за равно участие на двамата родители се оборва в случаи на насилие, уточни юристът.
В съседна Гърция отношенията са поделени – правата по отношение на децата се упражняват съвместно, а грижите се поделят, като минимум 1/3 от времето годишно се полага на родителя, който не е отглеждащ, даде пример тя.
В заключение адвокат Бекирска прогнозира, че "три партии, които са заявили желанието си да се направи промяна в тази посока, са достатъчни за мнозинство – да се избистри политиката" по тази тема.
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...