Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на Теди: История за човечност, дарителство и вяра в чудеса

| Репортаж
Снимка: Кети Тренчева

Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност. 

Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената ѝ молитва е Теди да проходи. Две от иконите на Ивелина бяха откупени за сериозна сума от дарител, пожелал да остане анонимен. 

Теди е в трети клас, ходи на плуване и приема като герой болезнените операции и рехабилитационни процедури. Майка ѝ Силвия Тагарева е истински боец, сама преживяла онкологично заболяване. Тя се е отказала да кандидатства за подпомагане от "Българската Коледа". 

"Политиката на нашата държава е все повече да утежнява положението на всички, а за децата със специални потребности най-вече. Проблемът е в това, че не само за "Българската Коледа", а и за дарителските сметки на децата, които са на тяхно име - за всичко трябва фактури. За съжаление, в нашия град са много малко рехабилитаторите, които могат да издадат фактура за това нещо и това е проблем", обясни майката пред БНР и предаването "Преди всички". 

Тя сподели, че здравословното ѝ състояние в момента не ѝ позволява да вдига детето. Затова Теодора е получила разрешение за безплатна рехабилитация

"След като са ѝ разписани документите, никой не се поинтересува тази година това дете защо не ходи на рехабилитация. Никой. Детето не може да излезе от вкъщи, няма кой да го заведе на рехабилитация, от друга страна те не искат да дойдат вкъщи". 

Все пак се намират хора с добри сърца, които помагат на семейството финансово и така плащат на рехабилитатор за домашни посещения.

Тези дарения, които не се нуждаят от фактури, ще покрият разходите за рехабилитация на Теди и тя ще може да продължи с часовете по плуване, които са изключително важни след поредната тежка операция. 

По-голямата сестра на Теди - Ивелина, вече седмокласничка с много категорични цели и мечти, продължава да рисува икони, без дори да подозира, че това ще се окаже съдбовно за сестричката ѝ в тези трудни моменти. Рисуването на икона за нея е специален ритуал:

"Имаш чувството, че си в една тишина, в която всичките светци ти говорят и ти казват "Давай напред, все така напред". Казвам си молитвата. Това те прави по-борбен, по-силен. Молитвата ми винаги е свързана със сестра ми. Винаги съм се молила само и само тя да проходи, само да е добре и да е до мен".

В светлите празнични дни майката Силвия отправи послание:

"Да не угасва вярата в хората, защото я има все по-малко, борбата за живот в хората, добрината в хората, защото и тях ги има все по-малко". 

Целия репортаж на Кети Тренчева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12