Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Батшева празнува 30-годишнина

Снимка: Ascaf

Батшева – най-разпознаваемата по света израелска балетна трупа, навърши 30 години. Отбелязва го с реновиран вариант на спектакъла “Анафаза“, игран пред близо 300 000 зрители в Европа, Азия и Америка и получил наградата на Израел за високи постижения в културата, науката и спорта.

Сдържано и с достойнство хореографът Охад Нахарин представя трупата си. Всеки от артистите изпълнява свой номер не под звуците на музика, а на житейски разказ за това как е сигнал до балета и до трупата Батшева. Всичко това предадено с балетния език “гага“ – метод на радостта от движението, способността да се разбере как тялото трябва да възприема и предава движението и връзка с пространството, със самосъзнанието, с изграждането на взаимоотношения.

Спектакълът е построен като мозайка от отделни танци на солисти, дуа, триа, ансамбли. Невероятно впечатление прави един от номерата! Най-напред танцуват момиче и момче. След това хореографът предлага един от балетистите да повтори танца на момичето. Ефектът е впечатляващ! Според хореографа танцът лекува тялото и душата и той приема правилността и естествеността на животинските движения като модел на координация. Освен танцьорите, за които “гага“ е начин за изразяване, в този метод биват обучавани и хора, които не смятат да се реализират чрез танц, а също се ползва при раздвижване на болни. Затова части от трупата са канени на семейни и корпоративни празници, като има специален танц за поздрав на зрител с рождения му ден.

Често в края на спектаклите зрителите се канят на сцената да потанцуват в метода “гага“. Музиката, там, където има нужда от мелодия, се изпълнява на живо по време на спектакъла. Върху текста, на който се танцува, са работили култовият хореограф и живия класик на израелската литература Давид Гросман. Той е лауреат на награда “Букър“ за книгата “И влезе един кон в бара“, преведена и на български език от Емилия Юлзари. Охад Нахарин разказва, че всеки пасаж, със своя ритъм на изказване , а и с посланието, е предизвиквал бурни дискусии между двамата. Най-често майсторът на словото се е оказвал прав, а танцът се е престроявал под откровението на думите.


По публикацията работи: Росица Кавалджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хор на софийските момчета

Великденски концерт на Хора на софийските момчета на 11 май

На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...

публикувано на 08.05.25 в 09:55

Люлякови музикални вечери в Ловеч

В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..

публикувано на 08.05.25 в 07:43

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..

обновено на 05.05.25 в 17:35
Георгиос Филаделфес

Георгиос Филаделфес за успешното турне - "Магическа нощ на тенорите"

Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно.  Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира.  Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..

публикувано на 05.05.25 в 11:22

В памет на Богомил Спиров

В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..

публикувано на 04.05.25 в 23:30