Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се крие зад блясъка на стъклените коледни играчки?

Семейно предприятие възражда загубената традиция да се изработват украшения за елха от стъкло

| Репортаж
Снимка: Виктория Петрова

Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината.

Според преданията, една година в Лауша реколтата била много бедна и на хората не са им останали продукти за украса на коледната елха. Жителите на Лауша обаче владеели техниката за издърпване на стъкло и така се е появила първата стъклена коледна играчка.

У нас по времето на социализма стъклени играчки са се произвеждали на много места из страната, но процесът е бил автоматизиран. Най-големият завод за производство на стъкло на Балканите тогава се е намирал в България - в Белослав край Варна. Там са се произвеждали от плоски стъкла до огнеупорни домакински стъкларии. Имало е и цехове за ръчно и автоматично производство. След промените по неясни причини заводът фалира.

Преди 4 години Костадин Калоянов, който е родом от Белослав и се занимава със стъкларство от 35 години, като на шега започва да прави стъклени играчки. Днес той и семейството му развиват успешен семеен бизнес, като продават играчките в много страни извън България. Най-далечната им дестинация е Австралия.

"Моят баща е много голям техничар и е супер любопитен, иска да разбира как дадени неща работят", казва Паулина Калоянова за началото.

"След намирането, съвсем случайно на едни тръби от стъкло, с по-различен състав, след доста обстойно проучване открива, че са с много високо съдържание на олово. Доста по-меко, доста по-тънко. За него е любопитно за какво се ползва това стъкло, защото чаша от това не става. Открива, че от въпросните стъклени тръби се правят коледни играчки от стъкло."

Стъклените тръби са с различен диаметър, имат специален състав и са лесно топими. При температура от около 1000 градуса те се размекват и могат да се обработват, разказва Костадин Калоянов.

За направата на сферичните коледни играчки не се използват матрици, всичко се случва със свободното движение на ръцете и контролиран въздух, който се вкарва в тръбичката, пояснява Костадин.

"Той не е духал стъкло никога, не е стъклар. Това е просто хоби, да пробва", допълва Паулина.

"Късметът на начинаещия – още от първия опит става перфектна кръгла топка!"

Костадин си спомня, че първата му играчка – най-ценна за него, всъщност изглеждала доста невзрачно. Съхранява я в работилницата и я показва на посетителите като първо произведено изделие.

"Първата година от 1000 опита имаме 200 успешни. Голяма чупливост, нормално е да се случи това", отбелязва дъщерята Паулина.

Тяхна семейна приятелка – Саша Игнатова, се занимава с рисуване върху стъкло от 35 години. Именно тя изрисува първите 200 успешни играчки.

"Трябва да имаш доста развита фантазия, за да можеш върху тази сферична форма да разположиш правилно всеки от декорите. Това е тънкостта на този занаят – рисуването върху стъкло. Обикновено формите са или цилиндрични, или сферични."

"Ние продаваме в цял свят, не само в България. Няма такъв декор, какъвто тя прави. Успяхме да продадем 200 топки и се запалихме! На приятели и познати. Не ме имали нито магазин, нито Фейсбук страница, нищо."

За оцветяването се използват лакове, предназначени именно за такава дейност, разкриват още тънкости на своя занаят Костадин и Паулина Калоянови.

"Всяка година се опитваме да правим нещо ново и различно. Правим главно класически коледни играчки. Гледаме да правим посребряване – най-трудния процес от направата на коледната играчка. Това е химическата реакция за получаване на огледало. Всяка наша играчка първо става огледална отвътре, след това има цвят, след това става в завършения си вид."

Паулина подчертава, че посребряването е най-трудоемката част от производството, затова и много от конкурентите им си го спестяват. Те обаче държат на това, защото именно то отличава стъклената коледна играчка.

"Този блясък, който има, идва от този процес."

При тях идват хора, които имат колекции от коледни играчки на повече от 70-80 години, които се предават от поколение на поколение, като традицията е всяка година да се купува нова играчка.

Живеем във времена, в които ни трябва повече щастие, повече надежда, повече светлина, затова и докато се изработват стъклените коледни играчки, техните производители Костадин и Паулина мислят за позитивната енергия, която те ще отнесат към онези, които ще ги закупят.

Снимки: Виктория Петрова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48

Литература, любов и кауза - вдъхновяваща история за приятелство от Добрич

Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието "Не може да е късно за любов". Уверена, че именно..

публикувано на 02.01.25 в 10:20

Споделени празници с Франк и Брайън Хърбърт, Дилън Томас и... ChatGPT

"Дюн: Пророчеството" стъпва върху разработките на сина на Франк Хърбърт, Брайън, който (в съавторство с Кевин Андерсън) дописва сюжета, за да разберем как се стига до бъдещата епоха, измислена от баща му. Детето не е много непослушно. Следва подробни бележки, оставени от таткото. Изображението е генерирано с..

публикувано на 31.12.24 в 13:34
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница

Старшата акушерка Станислава Копанкова обича много децата и им се радва искрено

Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..

обновено на 29.12.24 в 07:17

Хор "Звъника" отпразнува 40 години от създаването си

В Плевен с празнични прояви и много музика в три поредни вечери отбелязаха 40 години от създаването на една от културните емблеми на града - детската хорова формация „Звъника“, създаден от Ваня Делийска, която е художествен ръководител и диригент на формацията.   Хор „Звъника“ и до момента е към Центъра за работа с деца, където подредиха..

публикувано на 29.12.24 в 06:22