Регистрацията на Българската православна старостилна църква (БПСЦ) е изцяло в духа на демократичния плурализъм.
Това каза пред БНР журналистът Горан Благоев, историк, анализатор и автор на телевизионните предавания "Вяра и общество" по БНТ и "Памет без давност" по Евроком, като подчерта, че в една светска държава това е напълно нормално.
"Тази църква има своите последователи, има своите енории в цялата страна. Разбира се, не е многочислена, както са последователите на Българската патриаршия. Има такава църква, която не е в общение с Българската патриаршия, която се придържа към стария стил, известни са като по-ревностни православни, придържат се повече към канона и буквата на закона. Те са против икуменическите контакти на Българската патриаршия, т.е. опита ѝ да влиза в диалогично общуване, не богослужебно, с представители на други християнски общности, каквито са католиците и протестантите, например", уточни той.
По думите на журналиста политиците не би трябвало да се занимават с казуса с регистрацията на БПСЦ, защото той е чисто църковен и няма нищо общо със светското законодателство.
"Опасно е, че политиците започват да се намесват в каноничните теми. Дори в Русия, която далеч не е пример за спазване на човешки права и граждански свободи, а още по-малко религиозни свободи, има 8 регистрирани църкви, в названията на които има прилагателното православна. Това трябва да говори много на тези, които в момента подскачат, че по някакъв начин се нарушават правата на Българската православна църква (БПЦ)".
Според него е абсолютно неадекватно сравнението с разделението в Синода или т.нар. църковен разкол:
"Целенасочено се всява някакъв опит за напрежение и разделение в обществото. Тогава разделението не беше на канонична, на догматична основа, а беше административно делене между хора, които искаха да се скъса със зависимостите на Българската патриаршия от ДС (Държавна сигурност) и хора, които по някакъв начин оставаха свързани с ДС".
Горан Благоев подчерта, че в момента Българската патриаршия и старостилната църква в България не са в никакво общение, нямат претенции една към друга, няма отнемане на храмове, църковни дела и т.н.
"Не виждам защо се вдига тази политическа пушилка. Единственото обяснение е, че се вадят някакви евтини дивиденти - "видите ли ние колко сме защитници на православието".
Правата на БПЦ-Българска патриаршия са закрепени в член 10 от Закона за вероизповеданията и в Конституцията, отбеляза той и обясни, че никой не оспорва официалната роля на Българската патриаршия при държавни церемонии:
"Но никой пък не може да оспорва правото на други православни, които не искат да имат нещо общо с Българската патриаршия, да имат своето право да се сдружават, да имат своите общности и да имат своята легитимност".
Интервюто на Георги Налбантов с Горан Благоев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Саниране на два блока се прави в Кюстендил - така дейностите по внедряване на мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в града са подновени. Финансирането е по първия етап на Плана за възстановяване и устойчивост за около 27 млн. лева. Одобрените сгради са 23. По досегашните програми за енергийна ефективност в града са..
"Резултатът от гласуването показа, че моята прогноза се оправда. Преди няколко седмици казах, че след решението на КС и влизането на девета партия в парламента, мнозинството ще се радва на още по-голяма стабилност. Днешният резултат е поне с 25 гласа повече, отколкото беше гласувано самото правителство на Росен Желязков. Моето разбиране винаги е..
На първо четене парламентът одобри три проекта на Закон за несъстоятелност на физическите лица. Приемането на такъв закон е сред условията България да получи от ЕС второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът на Министерския съвет предвижда, че човек, който е изпаднал в неплатежоспособност, може да поиска за него да..
Близки и приятели си взеха последно сбогом с музиканта Георги Марков. Легендарният барабанист на "Щурците" почина във вторник на 73 годишна възраст. Поклонението днес беше в столичния катедрален храм "Света Неделя". С кончината на Георги Марков българската музикална сцена понесе тежка загуба, споделиха колеги-музиканти дошли да се сбогуват с него. Сред..
Унгария обяви, че ще се оттегли от Международния наказателен съд. Изявлението дойде по време на посещението в Будапеща на израелския премиер Бенямин Нетаняху, срещу когото съдът издаде заповед за арест заради войната в ивицата Газа. "Унгария ще се оттегли от Международния наказателен съд", обяви в кратко изявление началникът на канцеларията на унгарския..
По повод 146 години от обявяването на София за столица на България Дирекция "Култура“ на Столична община организира празнични събития. Редица от тях се провеждат в Регионалния исторически музей. 146 години от обявяването на София за столица на България В интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" Ерина Кръстева от Регионалния..
София отбелязва днес 146 години от обявяването си за столица на България. В празничния ден могат да бъдат резгледани документални изложби, концерти и фотокътове с градски пейзажи от миналото. С вход свободен гражданите могат да разгледат и Регионалния исторически музей. Ирина Кръстева, Регионален исторически музей – София, посочи пред БНР,..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...
Най-голямата бариера пред България и истинското разгръщане на потенциала на българите е корупцията, която е функция на Борисов и Пеевски , а ние трябва..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..