Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

235 хиляди лева са нужни, за да започне ремонта на читалище „Отец Паисий“ в село Извор

Читалище „Отец Паисий-1927“ в село Извор има нужда от спешен ремонт

Уникалният окачен таван всеки момент може да се сгромоляса

235 хиляди лева са нужни, за да започне ремонта на читалище „Отец Паисий“ в село Извор. От края на 2023 г. ръководството на читалището по всевъзможни начини се опитва да събере необходимите средства. Събраната сума до момента е около 40 хиляди лева.

Кампанията за набиране на средства продължава, така че който желае може да направи дарение от 2 лева като изпрати СМС на кратък номер 17 777 с текст на латиница DMSIZVOR или с паричен банков превод по сметка:

IBAN: BG16 UBBS 8888 1000 1168 63.


Читалище „Отец Паисий-1927“ село Извор преди

В продължение на почти 100 години читалище „Отец Паисий-1927“в радомирското село Извор е имало водеща културна роля за хората от района на градовете Радомир и Перник. Освен традиционните библиотечни и театрални дейности, читалището в Извор е било място за организиране на сватби, тържества и срещи заради ритуалната зала и двете конферентни помещения, с които разполага. 

Авангардният архитектурен проект не се изчерпва с това. Читалището включва голяма изпълнителска зала за 240 зрители, две гримьорни със самостоятелни санитарни възли, по-малка репетиционна зала и допълнителни инсталационни помещения. Големият салон на читалището е оборудван с кинокабина, повдигната сцена със сценична механизация за декори и уникален окачен таван дело на архитекта на сградата Петър Радев. Всичко това е давало възможност на жителите на село Извор и околността да гледат филми, да поставят театрални представления, да изнасят концерти, да посрещат големи народни и християнски празници.


Читалище „Отец Паисий-1927“ село Извор сега

Съвременният облик на читалището обаче е плачевен. Следи от паднала мазилка и прах са покрили седалките и пода на зрителския салон. В помещението е студено и влажно, а уникалният окачен таван, който иначе е изключително впечатляващ, създава усещането, че всеки момент ще се сгромоляса. 

„Виждаме един прекрасен салон, който е напълно разрушен. Един салон, който е уникален, с 240 места, който може би в община Радомир е най-големият салон за сценични изяви. Като изключим салонът в градското читалище в Радомир, но в общината друг такъв салон няма.“, казва секретарят на читалище „Отец Паисий-1927“ в село Извор Димитрина Мирчева. Мирчева е свидетел на подема и разрухата на емблематичното културно средище. Работи в читалището от над 30 години.

От 2009 година насам в читалището не са провеждани културни или празнични мероприятия. От тогава са започнали и проблемите с покрива. 

„Безхаберие на всички нива, защото ние тук не сме спирали да опитваме по някакъв начин да търсим разрешени. Опитвали сме се с проекти, не сме спрели. По Програмата за развитие на селските райони, но не ни достигнаха точки там, за да бъде отремонтиран най-вече покрива.“, допълва Мирчева.

Основната цел в момента е сградата на читалището да бъде обявена за паметник на културата. По този начин тя би могла да получи финансиране от Министерството на културата, за да бъде ремонтиран покрива, но и да бъдат опазени уникалните ѝ архитектурни елементи.


Според инженер Чавдар Стоянов сградата на читалище „Отец Паисий“ в село Извор отговаря на всички необходими изисквания, за да получи статут паметник на културата с национално значение. 

„Имаме уникалната архитектура, която не е характерна за едно читалище извън града. Имаме неговата автентичност, която е запазена почти на 100%, както в обзавеждането, така и във външния си облик.“, подчерта Стоянов. 

В залата за радостни обреди се намира уникален стенопис на Асен Старейшински, който е единствения негов стенопис. Старешински е знаменит български художник, работил най-вече в областта на плаката.

Отделно сградата има свой собствен облик, който разказва за онези времена, в които е строена. Всички това според инженер Чавдар Стоянов са предпоставки Министерството на културата да започне процедура за обявяване на читалището за обект на недвижимото културно-историческо наследство за паметник на културата. 

Докато се водят разговори с Министерството на културата и с Националният институт за недвижимо културно наследство, стопаните на читалището не спират да търсят начин да съберат пари за ремонт на покрива. 

Много хора, привлечени към каузата да помогнат на читалището се включват с финансова, експертна или организационна подкрепа. Инженер Чавдар Стоянов е един от тях. Той инициира обследване на сградата, което включва издаване на технически паспорт, енергийна ефективност и архитектурно заснемане. Всички тези дейности възлизат на около 30-40 хиляди лева.


Освен да привличат съмишленици към каузата, от читалището преди близо 2 години инициират голяма благотворителна кампания, която включва организиране на благотворителен концерт с участието на известни изпълнители, благотворителен базар, както и национална DMS кампания. От всички тези дейности успяват да съберат близо 50 хиляди лева. Но за да започне ремонтът на покрива, ще са им необходими още около 200 хиляди.

 

Независимо от всички проблеми, свързани със сградата, читалището продължава да развива дейността си в другите по-малки помещения. Провеждат се занимания по фолклорни танци, словесен фолклор, читателски клубове и други. Освен това читалището не спира да кандидатства и да работи по проекти. Някои от тях са със Министерството на образованието и науката, работи се и съвместно със селското училище ОУ „Иван Вазов“.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41