От 2025 година влизат в сила по- голямата част от забраните за прилагане на определени системи с ИИ, оценени като високорискови.
"Това е направено така, че да не е административно тежко", припомня евродепутатът Петър Витанов, който е сред авторите на Закона за изкуствения интелект.
До април трябва да е готов и Кодексът за доставчиците на модели на ИИ с общо предназначение. Документът обхваща критични области като прозрачността, авторското право и управлението на риска.
До август държавите-членки трябва да са наясно със състава, състоянието и финансирането на националните компетентни органи за изкуствения интелект и киберсигурност. Трябва и да определят правила за наказанията и глобите. От август трябва да се прилага правилата за управление, поверителност, санкциите.
От бебешки монитори до интелигентни часовници, продукти и софтуер, които съдържат цифров компонент- те ще за обект на контрол от Законодателен акт на киберустойчивост. За него вече текат дву- и тригодишните срокове за прилагането му главно от производителите.
Задълженията за докладване за производителите обаче няма да влязат в сила до септември 2026 г. CRA ще започне да се прилага напълно на декември 2027 г.
Редовен парламент у нас трябва да реши за промените в Закона за киберсигурност. Текстовете въвеждат правилата на европейската директива, известна като НИС- 2.
В системата за мрежова сигурност се включват нови сектори като пощенски и куриерски услуги, управление на отпадъците, научни изследвания. Експерти като Николай Крушков от УНСС изтъкват, че мерките стават задължителни за предприятия с над 50 души.
"Политики за анализ на риска и сигурност, действия при инцидент и правила за непрекъснатост при стопанската дейност, правила за сигурност на доставките, за сигурност на всичко, каквото ще купуваме и е свързано с комуникационни системи – всичко, трябва да имаме писмени".
Най-трудната мярка за прилагане доцент доктор Николай Крушков вижда в задължението за докладване на киберинциденти. А глобите, залегнали в законодателството, също са безпрецедентно високи - от 100 000 лева нагоре.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..
Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..
Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП. Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..
Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит - грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..
Общини от Кюстендилско се включват в кампанията срещу употребата на вейпове под надслов #НеДишайСмърт. Тя насочена срещу нарастващата употреба на вейп устройства с неустановено и често опасно съдържание от деца и младежи. По общини се организират срещи с представители на полицията и прокуратурата, педагози и психолози, за да се обмислят..
Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева – това сочат данните на Комисията за финансов надзор към 31 декември 2024 г. За една година те бележат ръст от близо 16% или над 3 млрд. лева. С най-голям дял от близо 87 процента са средствата в най-масовите, универсални фондове, в които задължително се осигуряват всички..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
"Доминира аритметиката. Икономиката изобщо я няма. Това представено упражнение звучи несериозно". Така икономистът проф. Гарабед Минасян..