Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ако я няма любовта, животът ще минава покрай нас, без да ни засегне"

Литература, любов и кауза - вдъхновяваща история за приятелство от Добрич

Дарения от продажбата на стихосбирка отиват за дейността за фондация "Искам бебе"

| Репортаж

Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза.

Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието "Не може да е късно за любов". Уверена, че именно любовта е движещата сила в света, Атанаска Георгиева решава да продава книгата си с поезия с благотворителна кауза и всички събрани средства да се предоставят на фондацията "Искам бебе".

Художник и автор на невероятно красивата дигитална графика на книгата е Деян Костадинов, който също прегръща идеята за продажбата ѝ с благотворителна цел и работи напълно безплатно. И тук, в тази история се появява и втората жена, сбъдваща мечтите на хиляди двойки в България да се сдобият със своя рожба – това е създателят на фондацията Радина Велчева, също от Добрич.

Любов, приятелство, семейство, обич, привързаност – думи, описващи най-красивото на този свят, думи, които са родени от любовта и такива, които я носят навсякъде около нас. С емоция Атанаска Георгиева споделя какво за нея е любовта.

"Любовта движи света. Без любовта светът ще свърши. Любовта посява живот, ражда живот, увековечава живот. Ако я няма любовта, животът ще минава покрай нас, без да ни засегне. Като я има, ще ни засегне много дълбоко. И най-важното: любовта прави хората по-добри. Влюбените, обичащите хора са благородни, щедри хора."

Така от само себе си се появява и идеята за заглавието на стихосбирката - "Не може да е късно за любов". Автор на предговора е основателят на фондация "Искам бебе" Радина Велчева, която с обич и признателност говори за своя учител по български език и литература, за човека, запалил в нея любовта към думите.

"От гимназията до ден днешен ние сме неразделни. Животът ни свързваше. И въпреки че вече не бяхме учител и ученик, много трудно ѝ проговорих на "ти". Знаете какво е, когато изпитваш такъв огромен респект към човека, който предопределя бъдещето ти. Г-жа Георгиева е човекът, който запали в мен искрата към словото. Ние сме винаги в много силна духовна връзка."

Появата на стихосбирката е дълго обмисляна идея. Атанаска Георгиева споделя, че от девет години обмисля как да подпомогне каузата на фондация "Искам бебе".

"Имам личен мотив да подкрепям фондация "Искам бебе" и най-добрата кауза – да се раждат в България повече деца. Това е първата ми стихосбирка, но четвъртата ми поред книга. Постепенно изкристализира идеята да напиша 80 стихотворения. Нямам самочувствието на много голям творец. Просто съм учител, който обича да пише и пише."

По думите на Радина Велчева "толкова силно докосва всяко нейно послание".

"Никога не е късно за любов, както казва тя в много от своите стихотворения по различен начин, но любовта в стиховете на Атанаска Георгиева има много измерения. Всеки може да открие своето."

Атанаска Георгиева посещава редица градове в страната, за да представи своята стихосбирка и през 2025 г. срещите ѝ с хората ще продължат. Според нея това отваря много повече сърца към каузата.

"Хващам автобуса или влака. Пътувам в рамките на един ден. На другия ден все едно че никъде не съм ходила. Чувствам се толкова заредена!"

За мащаба на проблема на съвременните двойки, които не могат по нормален начин да се сдобият с дете, говорят и числата, разказва Радина Велчева и допълва – това не е просто статистика, защото "това е голяма група от българи, които посвещават цялата си младост на това да имат деца".

Според проучване на фондацията отпреди няколко години става дума за над 145 000 души, като голяма част от тях се нуждаят не просто от асистирана репродукция, но и от ин витро процедура с донорска яйцеклетка. Тези хора стават все повече и все по-млади, категорична е Велчева.

"Във времето, когато създавахме "Искам бебе" – преди 20 години, средната възраст на жените, които минаваха през тази процедура, беше над 45 години, в момента вече е над 35 години. Все по-млади жени имат нужда от донорска програма, за да сбъднат мечтите си за дете."  

Първото предколедно дарение към Фондация "Искам бебе"от продажбата на стихосбирката "Не може да е късно за любов" на стойност от 5 000 лв. вече е направено. Очакванията на Атанаска Георгиева са в самото начало на 2025 г. да осъществи и второто си дарение.
   
Снимка: Мая Райнова
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10