Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българските шевици са пропити с много дух"

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

"Българските народни везби трябва да бъдат възраждани, но с чисто сърце"

| Интервю
Даниела Дичева
Снимка: Личен архив

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание. Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет.

Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата.

"Българските шевици ме свързват с моите корени", сподели тя.

Най-емблематичните символи в българските народни шевици са елбетицата - слънчев знак, символизиращ хармония и разбирателство, и канатицата – родов символ, който се среща както във везбата, така и в килимарството и грънчарството, поясни тя.

Шевиците били поставяни в крайните части на дрехата, защото предците ни са смятали, че през отворените краища на дрехата може да излезе добрата сила или да влезе нечиста такава. Това са границите между собственото пространство на човека и околния свят, коментира Даниела Дичева в предаването "Преди всички".

Според нея връщането на съвременните българи към дрехи с шевици се дължи на "нуждата на българина да се завърне към духовността, защото българските шевици са пропити с много дух, носят окултност и чрез изработването им може да се закодира послание за здраве, късмет и берекет".

Дичева изработва шевици във вид на пана, които поставя в рамки от дърво. Тези бродерии могат да бъдат част от съвременния интериор или аксесоар от модерното облекло, като чрез визуален контакт можем да се докосваме до енергията на това древно знание и да общуваме с корените си, изтъкна тя.

"Българските народни везби трябва да бъдат възраждани, но внимателно, с разбиране, усет, чисти ръце и най-вече – с чисто сърце", смята Даниела Дичева, която бродира шевици от 9-годишна.

"За мен везането е начин да се свържа със себе си."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16
Владина Цекова

Владина Цекова за филма си за професор Минко Балкански "Моето име е Минко"

Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..

публикувано на 20.03.25 в 08:27