Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

| Репортаж
Кристина Константинова и Мария Дончева
Снимка: Ива Антонова

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания. Необикновената книжарница работи и за други обществено полезни каузи, сред които е доброволчеството.

Нахлува особено настроение, когато прекрачиш прага на старинна сграда във възрожденски стил, сгушена в отбивка в идеалния център на Враца. Там на тавана те посрещат десетки книги, летящи като птици.

"Самата идея за птица е символ и внушение за поета" - този афоризъм обяснява лирично-книжната емоция, която това специално място провокира у посетителя.

Мария Дончева и Кристина Константинова

"Идеята за тавана от книги дойде спонтанно. Решихме да вмъкнем по-интересен акцент, което да ни отличава от всяка друга книжарница в България и да ни вдъхновява", разказва Кристина Константинова, мениджър "Проекти" към сдружение "Книгини". 

Това е първата в България кафе-книжарница с благотворителна кауза, подчертава тя.

Кафе-книжарницата с кауза е поредната инициатива на сдружение "Книгини", познато у нас и по света с проекта за първото българско село на книгата, а именно врачанското село Челопек.

Мария Дончева

Мария Дончева, основател и основен двигател на дейностите на сдружението, обрисува мисията на кафе-книжарницата:

"Тъй като настоящата кауза ни е прохождаща, първоначално решихме да се фокусираме върху деца и младежи, които са от нашата област – бебе Божидар от Бяла Слатина и младеж, който страда от онкологично заболяване – Роберто Христов. Целта ни е с бързи темпове да можем да покрием и деца и младежи на територията на страната. Имаме обособени дарителски кутии. Когато хора ни посещават, си купуват книги от тях, топли напитки, средства от тях се насочват към съответните дарителски кампании. Държим всичко да бъде публично и прозрачно. Всеки месец на официалния сайт на сдружението ще бъдат обявени лицата и стойността, насочена към всяко от тях."

Мария Дончева и Кристина Константинова

Кристина Константинова ни развежда из старинната врачанска къща, превърнала се в уютен дом на книжарницата с кауза:

"Книжарницата се състои от няколко помещения. Имаме чисто нови книги – работим с 15 от най-големите издателства в България, предлага над 20 000 заглавия като наличност, за всеки вкус. Идват хора, които имат интерес и изпитват любов към книгата, удоволствие от това да четат книги и да подаряват книги. Идват много млади родители, които купуват книги за бебенцата си, четат им от ранна детска възраст; идват хора, които са се занимавали с книги, които работят в библиотеки и читалища, учители. Имаме цяло помещение, което е само с антикварни книги, датиращи – някои от тях, от 16-17 век, които обаче сме решили да не продаваме, ще ги запазим за нашия музей от книги. Хората могат да се докоснат до изкуството векове назад."

Книжарницата разполага с три помещения, в които всеки може да изпие любимата си напитка и да открие ново четиво. Едното от тях е именно това с тавана от книги. То е не просто приемна, а сякаш е самото сърце на книжарницата, което тупти с енергията на доброволците, помагащи на сдружението.

Младежи са помогнали с доброволен труд за изграждането на инсталацията от книги на тавана, за сортирането и подреждането на новите и на книгите с антикварна стойност, подчертава Мария Дончева.

Повече по темата в звуковия файл.

Снимки: Ива Антонова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53