"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност. Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са колекционери, а милиционери".
Това каза в предаването "РадиоТочка" Митко Станков, нумизмат, един от най-изявените български познавачи на ценни предмети, монети и антично изкуство, дълги години обвиняван от ГДБОП и Държавна сигурност, че ръководи престъпна група за износ на исторически ценности от България. През 80-те години колекцията му, оценявана тогава на над 50 млн. долара, е била иззета от държавата, а той за кратко е бил в ареста по обвинения, които и до момента не са доказани. Преди 30 години той се отказва от българско гражданство и сега живее във Виена, австрийски гражданин е и е единственият съдебен заклет експерт за антично изкуство в Австрия.
Той беше категоричен, че Законът трябва да се промени и да се направи както е в Европа.
"В България измислиха понятието иманяр за колекционерите, но към тях и събратята им т.нар. търсачи. Така се образува една категория хора - иманяри, които се занимават с търсене на антики", посочи нумизматът.
"Най-голямата легенда, която съм чувал за себе си, е, че съм изнесъл в чужбина съкровището на Вълчан войвода - 30, 60 или 150 тона злато, които измисленият Вълчан войвода уж бил ги събирал, за да освобождава България. Това е много весела клюка, която разказват и продължават - има групи във фейсбук, сайтове и т.н.", сподели той и разказа, че много от предметите, които е притежавал, но са му били отнети, след това са били показвани в колекцията на известен колекционер, чието име не спомена, но посочи, че всички го знаят и добави, че Кирил Христосков е директор на въпросната колекция.
Митко Станков обяви, че подготвя биографична книга, в която обеща да бъде разказано подробно всичко:
"Нямам намерение да крия нищо. Ще има много снимки".
Интервюто на Илия Вълков с Митко Станков можете да чуете от звуковия файл.
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..
С тържествена церемония във Враца ще бъдат открити Ботевите дни, посветени на 149-ата годишнина от подвига на Христо Ботев и неговата чета...