Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Шопов: Америка няма да се самоизолира

"По-скоро ще станем свидетели на предоговаряне на множеството партньорства на САЩ и отношения със съюзници, но няма да станем свидетели на някакъв системен разпад, още по-малко разпад на западната общност"

| Интервю
Владимир Шопов
Снимка: Ани Петрова

Америка няма да се самоизолира, заяви пред БНР политологът Владимир Шопов.

"През последните 10 години Тръмп направи една от най-съществените, с поколенческа значимост, преинтерпретация на начина, по който Америка през последните десетилетия изграждаше своето влияние, структурираше отношенията в глобалната система. Направи го частично поради вътрешнополитически съображение. Но го направи и в резултат на някои по-широки промени, на които станахме свидетели през последното дедсетилетие". 

По думите му през идните години отново ще станем свидетели на осъществяването на тази нова преинтерпретация на мястото на Америка

Според него обаче съществува и по-дългосрочен проблем:

"Америка в момента търси нова логика, основание и причини за това да продължи да бъде суперсила. Ако погледнем исторически, в много голяма степен глобалната и международната ангажираност на САЩ са до голяма степен функция на световни конфликти и войни. По-естественото състояние, чисто исторически, на Америка е било да бъде обърната навътре към себе си". 

В момента американският политически елит е в процес на намиране на това ново основание за международен ангажимент - как да изглежда той, какви да са неговите цели, в каква степен, посочи политологът и обясни, че това е по-широкият контекст на предстоящото президентство на Тръмп. 

"Ние по скоро през идните години ще станем свидетели на предоговоряне на множество двустранни и многостранни ангажименти на Америка, но няма да сме свидетели на цялостно оттегляне на страната от световните дела, нито ще сме свидетели на цялостен разпад на тази глобална либерална система, която беше изградена през последните десетилетия, независимо от множеството напрежения, на които тя е подложена в момента", изказа мнението си Владимир Шопов в интервю за предаването "Събота 150".

Според него основната призма, през която европейските лидери трябва да подхождат към идните 4 години, е призмата на предоговарянето

Той смята, че сега в Европа ще видим доста по-различна и по-рационална реакция от това, на което бяхме свидетели преди 8 години. Тя дори донякъде вече е видима в поведението на част от политическите лидерите в Европа, допълни политологът и даде пример с Мелони в Италия и очаквания бъдещ канцлер на Германия - Мерц.

"Стопанската политика на отиващата си администрация на Байдън в много голяма степен запази протекционистката динамика, която съществуваше от първия мандат на Тръмп", коментира също Шопов. 

"ЕС на няколко пъти през изминалите 4 години обсъждаше точно тази тема - как да създаде собствен инструментариум, с който да се противопостави на този процес. В сегашната ситуация европейските лидери първо трябва да бъдат много по-активни, второ - трябва да не изчакват инициативата да дойде от американската администрация, да приемат, че предстои предоговаряне на отношенията и в рамките на НАТО, и в рамките на ЕС, да изработят собствените си предпочитания за това как да изглежда това предоговаряне, да изградят този инструментариум, система от политики и инициативи, които ще позволят на ЕС да рединамизира своята икономика, в много по-голяма степен да осигурява собствената си сигурност. Тук става въпрос за дългосрочна тенденция, на която сме свидетели вече от поне десетилетие, и на която ЕС до голяма степен отказва да реагира, освен в ситуации, в които е поставен под натиск". 

Според него параметрите на предоговарянето са по-лесно да бъдат очертани в рамките на НАТО, отколкото в отношенията между САЩ и ЕС. По думите му няма никаква пречка европейските страни-членки на НАТО от сега да започнат да ги формулират и постепенно да поемат политически ангажименти за тяхното осъществяване. 

Шопов отбеляза, че Тръмп има много различно отношение към международната политика в сравнение с други президенти. "Той не обича да общува и да се ангажира с международни организации, с многостранна дипломация. Той има ревизионистично отношение към глобалния ред, но в никакъв случай тази нагласа няма същата дълбочина, цели и перспектива като тази, която споделят Китай и Русия", отбеляза той. 

Когато Тръмп отново влезе в Белия дом, той става пазителят на цялата тази наследена гигантска система от национални интереси на страната, подчерта политологът и добави мнението си, че Тръмп не може просто да си позволи да игнорира защитата на тази система от национални интереси на страната. 

Той допуска, че лидери като Путин или Си Дзинпин ще се опитат да провокират Тръмп през първите месеци и така да предизвикат неговата по-остра реакция

Цялото интервю на Деян Йотов с Владимир Шопов в предаването "Събота 150" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03