Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част от себе си, да ги убедиш в своята истина и да ги накараш да те разбират и да те приемат, извън рамките, в които те поставят обществото, професията, социалната среда.
Журналисти от различни медии говорят чрез творчество в новия сборник "Око на времето", съдържащ поезия, разкази, пътеписи и мъдри мисли на 14 български журналисти. Това, което ги обединява е тая висша потребност от творчество, която не може да се побере в рамките на тяхната професия.
"Око на времето“ и личността отвътре
Тринайсет поети-журналисти с нов сборник с поезия
Антологията "Тринайсет" събира стихове на поети журналисти
В журналистиката писаното слово е основен инструмент, но като изразно средство не допуска оценката и емоцията. Те пък са в основата на творческите търсения, на същите тези хора, които в работен аспект си служат с обективността и истината.В работата като журналист не можеш да използваш въображението, нито да подмениш смисъла, да преобърнеш контекста и да се фокусираш само върху красотата. Това го могат литературните жанрове. Чрез тях същите тези журналисти, които работят с факти и ги превръщат в информация, разкриват своите възможности да говорят със своите думи, по своите теми за това, което ги тревожи, което ги вдъхновява и вълнува техния ум.
Какъв е дълбокият емоционален свят на колегите журналисти, в какви хора ги е превърнала професията, дали са запазили емпатията, човечността, дали са открили красотата и любовта, защо са разкрили пред другите своите нужди да са творци и създатели на авторски литературни текстове?
Отговорите дават Гергана Хрисчева, журналист от БНР, дългогодишен здравен репортер на програма "Хоризонт", поетеса и автор на здравния подкаст "В центъра на системата" и тематичния подкаст - "Кожа и слънце", които се излъчват в платформата Бинар на Българското национално радио и Маргарита Иванова, също дълги години била здравен репортер в програма "Хоризонт", преди това кореспондент на БНР от Силистра, днес тя е издател на сборника, получил финансиране по Програма "Помощ за книгата" на Министерство на културата, Марги има години работа зад гърба си и в БНТ.
Това е четвъртият поред Сборник за част от авторите от Литературен кабинет "Владимир Башев".
"Око на времето" се очаква да излезе на книжния пазар в края на януари или началото на февруари през тази година. Той участва в конкурсна сесия по програма "Помощ за книгата", чрез който Министерството на културата подпомага финансово творчески проекти в областта на книгоиздаването.
Младото издателство "Миг креатив" ЕООД се яви на конкурса и така 14 поети и писатели журналисти бяха одобрени за Сборник с разкази, пътеписи, стихотворения и размисли.
Част от авторите са от Литературен кабинет "Владимир Башев". В новата книга ще можете да прочете произведения на Боряна Желева, Димитър Николов, Виктор Чулев, Гергана Хрисчева, Иглика Горянова, Ивайло Кицов, Калин Каменов, Мариана Кирова, Наталия Маева, Станислава Пирчева - Ава, Таня Иванова, Татяна Явашева, Татяна Атанасова, Янка Петкова.
Художествено оформление е на младият художник - Димитър Велев.
Литературният кабинет "Владимир Башев" е част от Националния литературен музей в София. Жилището на поета Владимир Башев е в структурата на Националния литературен музей от 1987 г., след като майката му Катя Башева и неговата съпруга Вера Ганчева го даряват. В него Владимир Башев живее до смъртта си през 1967 г. Музейният архив на съдържа ценни ръкописи, кореспонденция, снимки, вещи, както и личната му библиотека от близо 2500 книги.
Литературният кабинет е средище на съвременни поети, писатели, музиканти и артисти. Към него функционира и Поетично ателие "Владимир Башев", в което участват поети-журналисти. В него се връчва националната литературна награда "Владимир Башев".
Новият сборник "Око на времето" ще бъде представен премиерно пред организации на хора с увреждания, студентите по журналистика във ФЖМК към СУ "Св. Климент Охридски" и Клуб по журналстика в 125 СУ "Боян Пенев" в столицата.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..