Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част от себе си, да ги убедиш в своята истина и да ги накараш да те разбират и да те приемат, извън рамките, в които те поставят обществото, професията, социалната среда.
Журналисти от различни медии говорят чрез творчество в новия сборник "Око на времето", съдържащ поезия, разкази, пътеписи и мъдри мисли на 14 български журналисти. Това, което ги обединява е тая висша потребност от творчество, която не може да се побере в рамките на тяхната професия.
"Око на времето“ и личността отвътре
Тринайсет поети-журналисти с нов сборник с поезия
Антологията "Тринайсет" събира стихове на поети журналисти
В журналистиката писаното слово е основен инструмент, но като изразно средство не допуска оценката и емоцията. Те пък са в основата на творческите търсения, на същите тези хора, които в работен аспект си служат с обективността и истината.В работата като журналист не можеш да използваш въображението, нито да подмениш смисъла, да преобърнеш контекста и да се фокусираш само върху красотата. Това го могат литературните жанрове. Чрез тях същите тези журналисти, които работят с факти и ги превръщат в информация, разкриват своите възможности да говорят със своите думи, по своите теми за това, което ги тревожи, което ги вдъхновява и вълнува техния ум.
Какъв е дълбокият емоционален свят на колегите журналисти, в какви хора ги е превърнала професията, дали са запазили емпатията, човечността, дали са открили красотата и любовта, защо са разкрили пред другите своите нужди да са творци и създатели на авторски литературни текстове?
Отговорите дават Гергана Хрисчева, журналист от БНР, дългогодишен здравен репортер на програма "Хоризонт", поетеса и автор на здравния подкаст "В центъра на системата" и тематичния подкаст - "Кожа и слънце", които се излъчват в платформата Бинар на Българското национално радио и Маргарита Иванова, също дълги години била здравен репортер в програма "Хоризонт", преди това кореспондент на БНР от Силистра, днес тя е издател на сборника, получил финансиране по Програма "Помощ за книгата" на Министерство на културата, Марги има години работа зад гърба си и в БНТ.
Това е четвъртият поред Сборник за част от авторите от Литературен кабинет "Владимир Башев".
"Око на времето" се очаква да излезе на книжния пазар в края на януари или началото на февруари през тази година. Той участва в конкурсна сесия по програма "Помощ за книгата", чрез който Министерството на културата подпомага финансово творчески проекти в областта на книгоиздаването.
Младото издателство "Миг креатив" ЕООД се яви на конкурса и така 14 поети и писатели журналисти бяха одобрени за Сборник с разкази, пътеписи, стихотворения и размисли.
Част от авторите са от Литературен кабинет "Владимир Башев". В новата книга ще можете да прочете произведения на Боряна Желева, Димитър Николов, Виктор Чулев, Гергана Хрисчева, Иглика Горянова, Ивайло Кицов, Калин Каменов, Мариана Кирова, Наталия Маева, Станислава Пирчева - Ава, Таня Иванова, Татяна Явашева, Татяна Атанасова, Янка Петкова.
Художествено оформление е на младият художник - Димитър Велев.
Литературният кабинет "Владимир Башев" е част от Националния литературен музей в София. Жилището на поета Владимир Башев е в структурата на Националния литературен музей от 1987 г., след като майката му Катя Башева и неговата съпруга Вера Ганчева го даряват. В него Владимир Башев живее до смъртта си през 1967 г. Музейният архив на съдържа ценни ръкописи, кореспонденция, снимки, вещи, както и личната му библиотека от близо 2500 книги.
Литературният кабинет е средище на съвременни поети, писатели, музиканти и артисти. Към него функционира и Поетично ателие "Владимир Башев", в което участват поети-журналисти. В него се връчва националната литературна награда "Владимир Башев".
Новият сборник "Око на времето" ще бъде представен премиерно пред организации на хора с увреждания, студентите по журналистика във ФЖМК към СУ "Св. Климент Охридски" и Клуб по журналстика в 125 СУ "Боян Пенев" в столицата.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Сградата на Народния театър "Иван Вазов" е открита на днешния 3 януари през 1907 година. Сградата е уникална не само с красотата си. Малцина знаят, че механизмът, който задвижва сцената, е на 100 години и работи безотказно и днес , както и че под покрива има 3 тона вода - стара система за гасене на пожар. Актьорът Дарин Ангелов представя..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..