Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част от себе си, да ги убедиш в своята истина и да ги накараш да те разбират и да те приемат, извън рамките, в които те поставят обществото, професията, социалната среда.
Журналисти от различни медии говорят чрез творчество в новия сборник "Око на времето", съдържащ поезия, разкази, пътеписи и мъдри мисли на 14 български журналисти. Това, което ги обединява е тая висша потребност от творчество, която не може да се побере в рамките на тяхната професия.
"Око на времето“ и личността отвътре
Тринайсет поети-журналисти с нов сборник с поезия
Антологията "Тринайсет" събира стихове на поети журналисти
В журналистиката писаното слово е основен инструмент, но като изразно средство не допуска оценката и емоцията. Те пък са в основата на творческите търсения, на същите тези хора, които в работен аспект си служат с обективността и истината.В работата като журналист не можеш да използваш въображението, нито да подмениш смисъла, да преобърнеш контекста и да се фокусираш само върху красотата. Това го могат литературните жанрове. Чрез тях същите тези журналисти, които работят с факти и ги превръщат в информация, разкриват своите възможности да говорят със своите думи, по своите теми за това, което ги тревожи, което ги вдъхновява и вълнува техния ум.
Какъв е дълбокият емоционален свят на колегите журналисти, в какви хора ги е превърнала професията, дали са запазили емпатията, човечността, дали са открили красотата и любовта, защо са разкрили пред другите своите нужди да са творци и създатели на авторски литературни текстове?
Отговорите дават Гергана Хрисчева, журналист от БНР, дългогодишен здравен репортер на програма "Хоризонт", поетеса и автор на здравния подкаст "В центъра на системата" и тематичния подкаст - "Кожа и слънце", които се излъчват в платформата Бинар на Българското национално радио и Маргарита Иванова, също дълги години била здравен репортер в програма "Хоризонт", преди това кореспондент на БНР от Силистра, днес тя е издател на сборника, получил финансиране по Програма "Помощ за книгата" на Министерство на културата, Марги има години работа зад гърба си и в БНТ.
Това е четвъртият поред Сборник за част от авторите от Литературен кабинет "Владимир Башев".
"Око на времето" се очаква да излезе на книжния пазар в края на януари или началото на февруари през тази година. Той участва в конкурсна сесия по програма "Помощ за книгата", чрез който Министерството на културата подпомага финансово творчески проекти в областта на книгоиздаването.
Младото издателство "Миг креатив" ЕООД се яви на конкурса и така 14 поети и писатели журналисти бяха одобрени за Сборник с разкази, пътеписи, стихотворения и размисли.
Част от авторите са от Литературен кабинет "Владимир Башев". В новата книга ще можете да прочете произведения на Боряна Желева, Димитър Николов, Виктор Чулев, Гергана Хрисчева, Иглика Горянова, Ивайло Кицов, Калин Каменов, Мариана Кирова, Наталия Маева, Станислава Пирчева - Ава, Таня Иванова, Татяна Явашева, Татяна Атанасова, Янка Петкова.
Художествено оформление е на младият художник - Димитър Велев.
Литературният кабинет "Владимир Башев" е част от Националния литературен музей в София. Жилището на поета Владимир Башев е в структурата на Националния литературен музей от 1987 г., след като майката му Катя Башева и неговата съпруга Вера Ганчева го даряват. В него Владимир Башев живее до смъртта си през 1967 г. Музейният архив на съдържа ценни ръкописи, кореспонденция, снимки, вещи, както и личната му библиотека от близо 2500 книги.
Литературният кабинет е средище на съвременни поети, писатели, музиканти и артисти. Към него функционира и Поетично ателие "Владимир Башев", в което участват поети-журналисти. В него се връчва националната литературна награда "Владимир Башев".
Новият сборник "Око на времето" ще бъде представен премиерно пред организации на хора с увреждания, студентите по журналистика във ФЖМК към СУ "Св. Климент Охридски" и Клуб по журналстика в 125 СУ "Боян Пенев" в столицата.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Филмът "Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи триумфира на 78-ото издание на кинофестивала в Кан, като спечели наградата "Златна палма", предаде АФП. Режисьорът успя да дойде в Кан за първи път от 15 години и лично получи отличието от председателя на журито - френската актриса Жулиет Бинош, и от Кейт Бланшет. В конкурсната..
Актьорът Марин Янев и режисьорът Ивайло Христов получиха двете големи награди "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Три награди спечели драматизацията на Александър Секулов по едноименния роман на Алесандро Барико "Без кръв". За 34 пореден път на тържествена церемония в Театър Българска Армия бяха раздадени театралните..
В навечерието на 24 май, в общинската галерия в град Пордим откриха изложба на двама млади творци - Биляна Емилова и Радослав Недялков. Пордим се намира на 20-ина километра от Плевен и е известен като града с първата телефонна връзка, проведена у нас през 1877 година. Днес в него живеят хора, чиято потребност от изкуство води до..
България е част от турнето на Paree’s Group - акапелен ансамбъл от Ню Йор. Paree’s Group е международна формация, обединяваща певици от 9 държави, които изпълняват музиката на Шри Чинмой в пленителни, динамични медитативни композиции. Групата с членове от САЩ, Германия, Швейцария, Великобритания, Чехия, Словакия, Сърбия, Северна..
В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..
От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..
Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025. Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..