Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част от себе си, да ги убедиш в своята истина и да ги накараш да те разбират и да те приемат, извън рамките, в които те поставят обществото, професията, социалната среда.
Журналисти от различни медии говорят чрез творчество в новия сборник "Око на времето", съдържащ поезия, разкази, пътеписи и мъдри мисли на 14 български журналисти. Това, което ги обединява е тая висша потребност от творчество, която не може да се побере в рамките на тяхната професия.
"Око на времето“ и личността отвътре
Тринайсет поети-журналисти с нов сборник с поезия
Антологията "Тринайсет" събира стихове на поети журналисти
В журналистиката писаното слово е основен инструмент, но като изразно средство не допуска оценката и емоцията. Те пък са в основата на творческите търсения, на същите тези хора, които в работен аспект си служат с обективността и истината.В работата като журналист не можеш да използваш въображението, нито да подмениш смисъла, да преобърнеш контекста и да се фокусираш само върху красотата. Това го могат литературните жанрове. Чрез тях същите тези журналисти, които работят с факти и ги превръщат в информация, разкриват своите възможности да говорят със своите думи, по своите теми за това, което ги тревожи, което ги вдъхновява и вълнува техния ум.
Какъв е дълбокият емоционален свят на колегите журналисти, в какви хора ги е превърнала професията, дали са запазили емпатията, човечността, дали са открили красотата и любовта, защо са разкрили пред другите своите нужди да са творци и създатели на авторски литературни текстове?
Отговорите дават Гергана Хрисчева, журналист от БНР, дългогодишен здравен репортер на програма "Хоризонт", поетеса и автор на здравния подкаст "В центъра на системата" и тематичния подкаст - "Кожа и слънце", които се излъчват в платформата Бинар на Българското национално радио и Маргарита Иванова, също дълги години била здравен репортер в програма "Хоризонт", преди това кореспондент на БНР от Силистра, днес тя е издател на сборника, получил финансиране по Програма "Помощ за книгата" на Министерство на културата, Марги има години работа зад гърба си и в БНТ.
Това е четвъртият поред Сборник за част от авторите от Литературен кабинет "Владимир Башев".
"Око на времето" се очаква да излезе на книжния пазар в края на януари или началото на февруари през тази година. Той участва в конкурсна сесия по програма "Помощ за книгата", чрез който Министерството на културата подпомага финансово творчески проекти в областта на книгоиздаването.
Младото издателство "Миг креатив" ЕООД се яви на конкурса и така 14 поети и писатели журналисти бяха одобрени за Сборник с разкази, пътеписи, стихотворения и размисли.
Част от авторите са от Литературен кабинет "Владимир Башев". В новата книга ще можете да прочете произведения на Боряна Желева, Димитър Николов, Виктор Чулев, Гергана Хрисчева, Иглика Горянова, Ивайло Кицов, Калин Каменов, Мариана Кирова, Наталия Маева, Станислава Пирчева - Ава, Таня Иванова, Татяна Явашева, Татяна Атанасова, Янка Петкова.
Художествено оформление е на младият художник - Димитър Велев.
Литературният кабинет "Владимир Башев" е част от Националния литературен музей в София. Жилището на поета Владимир Башев е в структурата на Националния литературен музей от 1987 г., след като майката му Катя Башева и неговата съпруга Вера Ганчева го даряват. В него Владимир Башев живее до смъртта си през 1967 г. Музейният архив на съдържа ценни ръкописи, кореспонденция, снимки, вещи, както и личната му библиотека от близо 2500 книги.
Литературният кабинет е средище на съвременни поети, писатели, музиканти и артисти. Към него функционира и Поетично ателие "Владимир Башев", в което участват поети-журналисти. В него се връчва националната литературна награда "Владимир Башев".
Новият сборник "Око на времето" ще бъде представен премиерно пред организации на хора с увреждания, студентите по журналистика във ФЖМК към СУ "Св. Климент Охридски" и Клуб по журналстика в 125 СУ "Боян Пенев" в столицата.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..