Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

| обновено на 06.01.25 в 05:56 | Интервю
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.
Снимка: Таня Лий/Инстаграм
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана.

Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си традиции от България, Южна Кореа и Съединените щати. Подробностите разказа Таня Лий в последното за 2024 г. предаване "Нощен хоризонт" с водещи Зорница Близнашка и Мария Петрова.
Таня Лий говори с много топлина и хубаво настроение за интересната, но хармонична смесица, която се е получила в тяхното семейство.

"При нас сме една голяма смесица от Южна Корея, България и мъничко САЩ. Мъжът ми е от Южна Корея, аз съм от България, но пък съм израснала в САЩ в училищната си възраст. И той е учил в САЩ известно време. И така е голям миш-маш", споделя Таня Лий.

Коледа в България семейство Лий празнуват по традиционен български начин, докато в Южна Корея този празник включва задължително торта.

"Това, което, особено ако сме в България, е задължително, е да се видим с роднините на Бъдни вечер. Това си организираме с жената на брат ми. Мъжът ми – харесва му това събиране, защото в Корея не правят така. Коледа в Корея не е никак семеен празник. Те даже възрастните не го и празнуват, а младите обикновено празнуват все едно Свети Валентин – с гаджето си или ако нямат гадже, с приятели. Излизат навън. Черпят се. Най-интересното – на Коледа ядат торта. Каквато и да е, просто тортичка си хапват все едно за рождения ден на Исус Христос", разказва тя.


Корейското общество в България прави две коледни партита, които включват много музика и танци в изпълнение и на самите присъстващи за голяма радост особено на децата. А самата Таня има опит в празнуването на Нова година по български, американски и южнокорейски обичай.

"Преди в Щатите, когато бяхме, всъщност гледахме пускането на тази топка, която е тяхната емблема на Новата година, но никога не сме присъствали на тези събирания, защото имаше прекалено много хора и беше малко по-далече от нас. Ние бяхме до Ню Йорк. Събирахме се и там семейно с наши приятели българи и си празнувахме така по домашно дори Нова година. Сега вече, като съм семейна, за Нова година не правим почти нищо. Или празнуваме вкъщи семейно само ние, или се виждаме с тези близките ни роднини, които и те са с дечица, или с много близки приятели се виждаме. По принцип в Корея те празнуват Лунната Нова година. На нашата само ходят евентуално до океана или някъде на открито да видят изгрева просто", обясни Таня Лий.

Тя разказа също, че Лунната Нова година в Южна Корея е по-скоро семеен празник.


В България корейската общност отбелязва Лунната Нова година с традиционна супа, с която всеки човек пораства с една година.

"Корейците, които са в България, обикновено за тяхната Лунна Нова година, която всяка година е на различна дата, тя се изчислява по Лунния календар, правят едни партита. Те се събират. Правят парти в корейския ресторант и тогава се яде една специална супа. Тази супа е направена от оризови кексчета. Те не са сладки кексчета, те са просто като от оризово тесто. Тази супа се яде с цел да пораснеш с една година, защото начинът, по който те броят възрастта по Лунния календар, е малко по-различен. Когато бебето е в корема на майката, преди да се роди, то вече е на една година. В момента на раждането то вече е на една годинка навършена. След като се роди, започва да му се изчислява възрастта не спрямо датата, на която е родено, а спрямо Новата година. С изяждането на тази супа получаваш още една година", разясни Таня Лий.

Топлите отношения в България са впечатлили както Джегук Лий, така и неговите роднини, а Таня Лий пожелава на всички ни да успеем да запазим тази, според нея, отличителна черта за връзките между хората в българското общество.

"Като цяло на първо място най-важното е здравето, защото без здравето всичко върви по-трудно, а с него всичко е възможно. На българите бих пожелала и повече позитивно настроение, и повече грижа един за друг. Мисля, че това е нещото, което трябва да запазим, защото всъщност това е и нещото, което и чужденците забелязват при нас, като дойдат. Това е нещото, което и мъжът ми забеляза, и роднините, че ние някак си по-топло се отнасяме един към друг. Трябва да го съхраним и да го запазим, защото това прави живота смислен – хубавото отношение и грижата за другите, просто един за друг", подчерта Таня Лий.

Цялото интервю, в което има още информация за това как се празнуват Коледа и Нова година в Южна Корея - можете да чуете в звуковия файл.

Още любопитни и интересни факти за Южна Корея, България, езикови обучения и ежедневието на семейство Лий можете да видите в каналите на Таня Лий в YouTube, TikTok, както и на интернет страницата на езиковата школа, която е собственост на фамилията.

Автор на снимката с коледна украса: Pixabay/monicore.

Автор на снимката с торта: Pixabay/MartinL21.

По публикацията работиха: Мария Петрова, Зорница Близнашка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43