Като част от празничното богослужение на този ден се прави велик водосвет. Според традицията, ако храмът се намира близо до водоем, свещеникът извършва там църковния ритуал. В противен случай освещаването на водата се прави в храма, а вярващите могат да отнесат малка част от нея в дома си. Осветената вода се дава за здраве и духовно пречистване.
Кръщението на Исус Христос е древен празник. Между 2-ри и 4-ти век се е празнувал заедно с Рождество Христово, като и двете събития са се наричали Богоявление.
"Чрез раждането си Синът Божий се явява на света в плът, а при кръщението си в йорданските води се е явил на света за обществено служение. Затова двата празника са били чествани едновременно", обяснява отец Йордан Божилов от столичния храм "Света Петка" в квартал Орландовци и ефимерий при църквата "Свети Архангели" към Военна академия "Г. Стойков Раковски".
По-късно църквата разделя двата празника.
За кръщението на Исус от Йоан Кръстител свидетелстват и четиримата евангелисти.
"Спасителят е изчакал да навърши 30-годишната си възраст, необходима по еврейския обичай за всеки свещеник или учител и преди да излезе на обществена проповед, приел кръщението от своя предтеча. Св. Йоан Кръстител се нарича Предтеча Господен, защото проповядва неговото явяване."
При Кръщението на Исус се възвестява тайната на Божествената троица. Отецът се явява на нашия слух, Духът се явява на човешкото зрение, а Синът ни осезава с многогодишното си общуване с човеците.
"При бреговете на река Йордан Бог е обновил чрез вода и дух нашата овехтяла от греха природа."
Потапянето на Исус се свързва с умъртвяването на греховната плът, а излизането му от водата символизира неговото оживяване, изтъква отец Йордан.
Смисълът на освещаването на водите е да ни очисти от греха, да ни обнови и възроди за нов живот. Ритуалът, при който Христовият Кръст се хвърля във водата и по-смелите сред присъстващите скачат в ледените води, за да го извадят, малко измества центъра на празнувания празник, смята свещеникът.
"Не трябва да казваме, че го хвърляме. Потапянето на кръста във водата се извършва за освещаване на водите."
Антон Кирчев от над 10 години участва в богоявленския ритуал.
"Това е битка между духа и тялото. Уникален шок и за тялото, но и за духа. Когато влезеш във водата, единствено силният дух те изкарва от нея."
При едно от първите си влизания в ледената вода Антон е бил с много висока температура, но часове по-късно здравето му се подобрило.
"Влизам болен и агонизиращ и излизам здрав за няколко часа. Има много момчета – идват с хрема и излизат здрави. Времето след скока ти, когато минат няколко дни, тази смиреност и удовлетвореност е много голяма.
Антон Кирчев увлича със себе си и други съмишленици, един от тях е Божидар Златков, с когото заедно танцуват народни танци. Божидар се гмурка в Елин Пелин и разказва, че там празникът се отбелязва много тържествено.
"В модерните времена за мен е признак, че българинът иска да се върне към корена си, да покаже своята издръжливост. Че независимо колко студени са водите и колко изнежени са в тоя комерсиален свят, някои от нас са достатъчно силни и физически, и духовно, за да се гмурнат в студената вода."
Той признава, че днес има и комерсиален момент, но в основата на ритуала има надежда за здраве и досег с корена.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..