Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Схемата за младежка мобилност е ключът към по-добрите отношения между Великобритания и ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Усилията на британския премиер Киър Стармър да пренастрои отношенията на Великобритания с нейните европейски съюзници зависят от схема за младежка мобилност между Обединеното кралство и ЕС, заяви германският посланик в Лондон Мигел Бергер в интервю за вестник "Гардиън".

Мигел Бергер каза, че стабилността в цяла Европа може да бъде подкопана, ако съюзниците не могат да осигурят редица "ясни мерки", които демонстрират "конкретните предимства" на техните отношения и една от тях е схемата за младежка мобилност. Бергер разбира натиска, под който е поставен Стармър от страна на евроскептиците и подкрепящите Брекзит вестници в Обединеното кралство, но смята, че схемата в крайна сметка е "доста проста".

"Става дума за това, че хората, които идват на Острова, след това ще се приберат у дома, така че идеята е наистина да се придобие опит, който ще бъде приложен у дома", посочи германският посланик, но отбеляза, че има видими опити нещата да се представят като миграция или свобода на движение, което стряска. Бергер посочи, че в крайна сметка отговорността на британските служители трябва да бъде да изтъкнат полезните елементи на това рестартиране на отношенията, но критикува онези, които се опитват да заблудят обществеността относно това какво всъщност означава схемата.

Анкета, проведена от YouGov за Европейския съвет за външни отношения, установи, че почти седем от 10 британци, включително 55% мнозинство от бивши гласоподаватели за Брекзит, биха подкрепили схема, която ще позволи на 200 000 на възраст от 18 до 40 години от Обединеното кралство и ЕС да пътуват, учат и работят свободно на реципрочен принцип до четири години.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марк Карни

Остри реакции срещу митата, обявени от Доналд Тръмп

Международните лидери разкритикуваха решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи масово мита върху вноса в САЩ. Премиерът на Канада Марк Карни обяви, че страната му ще противодейства на митата, обявени от Доналд Тръмп.  "Ключово е да действаме с цел и сила и точно това ще направим", каза Карни преди заседание на канадския..

публикувано на 03.04.25 в 05:23
Никос Христодулидис

Никос Христодулидис ще опита да привлече американски инвестиции в Кипър

Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната.  Целта на започващото посещение е популяризирането на..

публикувано на 03.04.25 в 04:43
Киър Стармър

Доналд Тръмп пощади Великобритания, смятат икономически експерти на Острова

Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..

публикувано на 03.04.25 в 04:24

"Златната ера" на Америка: Тръмп обяви мита между 10% и 49%

Американският президент Доналд Тръмп обяви базови мита от 10 процента върху вноса в Съединените щати. Мерките ще влязат в сила на 5-и април и ще се отразят на цялата световна икономика, посочва Би Би Си.  На някои страни ще бъдат наложени още по-сериозни тарифи - до 50 на сто, които ще започнат да се прилагат на 9-и април. В речта си в розовата..

публикувано на 03.04.25 в 00:56

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..

публикувано на 02.04.25 в 22:19

БАИ: Инвестиции за над 2,5 млрд. евро са влезли в икономиката ни през 2024 г.

Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова.  Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места.  От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..

публикувано на 02.04.25 в 22:11
Турският външен министър Хакан Фидан.

Турският външен министър е на посещение във Франция

Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..

публикувано на 02.04.25 в 21:59