Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдът е разпоредил кметът на Елин Пелин да свика общо събрание на населението

Пасища за застрояване? Защо се надигнаха в село Богданлия

Генерирани са документи с невярно съдържание, издадени от общинската администрация, твърдят от инициативен комитет за запазване на пасищата

| Интервю
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Община Елин Пелин иска да продаде пасища за застрояване, като неправомерно променя предназначението на земи, които са публична общинска собственост.

За това алармират от инициативен комитет в село Богданлия, община Елин Пелин. От 8 месеца местните хора се борят за запазването на пасищата.

През януари 2024 г. Общинският съвет на Елин Пелин решава да бъдат извадени от специализирания слой постоянно затревени площи 200 декара пасища от землището на селото и дава предварително съгласие за промяна на предназначението им, обясни пред БНР Мариана Симеонова, която е част от инициативния комитет.

120 души са се включили в подписка. Всички жители на Богданлия са против това решение, подчерта тя.

За същите пасища има действащ договор с фермата на Богданлия, най-голямата в общината и единствена в района.

Промяна в Общия устройствен план предвижда разширяване на строителните граници на селото в тази територия, почти двойно на площта на селото, допълни Симеонова. По думите ѝ, това е "още едно село върху пасището".

Има финансов интерес, убедени са в Инициативния комитет в Богданлия.

Целта е тези земи да бъдат продадени на строителни предприемачи с цел застрояване. Тези пасища обаче попадат в заливната тераса на реката. В Закона за водите е забранено да се извършва строителство в заливните тераси на реките, коментира Мариана Симеонова.

Генерирани са документи с невярно съдържание, издадени от общинската администрация, заяви тя в предаването "Преди всички". От инициативния комитет оспорват посоченото в тези документи, че пасищата не се ползват по предназначение и твърдят, че така Общинският съвет е бил заблуден да вземе решението.

Сезирано е Министерството на земеделието на храните. От инициативния комитет са поискали от ведомството документацията, с която пасищата са извадени от специализирания слой постоянно затревени площи.

"Ако се окаже, че общината е внесла също заблуждаващи документи в МЗХ, то ние можем да претендираме за незаконно изваждане на пасищата от специализирания слой."

Налице е и неколкократен отказ на кмета на Елин Пелин да свика общо събрание на населението по Закона за прякото участие на гражданите, като последният е бил обжалван, стана ясно още от разказа на Симеонова.

"Трети път ни беше отказано от кмета по различни формални причини. Третия отказ вече сме го обжалвали и имаме решение на съда, че кметът е длъжен да назначи общо събрание. На това общо събрание хората ще изразят своята позиция, касаеща застрояването на пасищата и по закон кметът тогава е длъжен да се съобрази. Чакаме да мине законовият срок за изпълнение на това решение."

"Обясни ни се, че спираме растежа на селото, че не искаме детски градини и деца в селото. В селото много хора не идват, защото спира водата, редовно спира токът. Нямаме улици, дори канализация в нашето село", описа ситуацията Вяра Младенова. Тя изтъкна, че ги обвиняват, че са платени, политически зависими и че от фермата ги организират, а на въпроса им към местната власт защо точно пасищата трябва да се застрояват - отговор няма.

"Казаха ни, че сме само шепа хора, а селото искало да се застроява."

"Продължаваме по всички законови начини да търсим правата си, правата на селото, на земите и природата си. Покрай това нещастие ние се сдружихме много. Ще продължаваме, докато не успеем да спасим пасищата", декларира Младенова.

Чуйте повече по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04