Австрийската столица Виена обичайно е определяна за града с най-завладяваща коледна атмосфера и мечтана дестинация в празничните дни преди Рождество Христово. Непомръкваща и неповторима е славата на този град – символ на съхранени традиции и дух на романтика. Културата във Виена е навсякъде: в разкошните барокови сгради, в многобройните театри и музеи, в операта и концертните зали.
В декемврийските дни, наред с блясъка на коледните базари, жителите и гостите на града са привлечени и се наслаждават на прочутите концерти с класическа музика във великолепните като атмосфера и акустика църкви. Особена популярна, не само като духовен храм и място за молитва, но и с многобройните музикални събития, които организира, е църквата „Свети Петър“. Тя е сред най-забележителните образци на бароковата архитектура и втората най-стара църква във Виена.
Именно тук на 22 декември българската оперна певица и цигуларка Нина Веселинова-Хакл и българската пианистка и органистка Мила Червениванова изнесоха концерт по повод четвъртия Адвент и подариха на публиката в църквата „Свети Петър“ вдъхновяващо музикално преживяване. В програмата бяха включени творби от Феликс Менделсон-Бартолди, Джоакино Росини, Цезар Франк, Георг Муфат и Йохан Себастиан Бах.
Нина Веселинова-Хакл е завършила Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София със специалност цигулка и класическо пеене, след което продължава обучението си в Залцбургския Моцартеум и се дипломира с отличие като магистър по изкуства. През 1998 г. печели първа награда на националния конкурс „Светослав Обретенов“ с цигулка. Гастролирала е с успех на престижни европейски сцени, сред които фестивала „Musici Artis“ в Брюксел, Виенския Концертхаус, Златната зала на Музикферайн и др. Многобройните ѝ изяви са под диригентството на авторитетни имена като Денис Ръсел Дейвис, Адам Фишер, Манфред Хонек и др. През 2023 г. Нина Веселинова-Хакл основава частна музикална школа „Creschendo molto“ в подкрепа на даровити деца.
Мила Червениванова също е възпитаник на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в София, специалност пиано. Завършва обучението си по орган в Грац и изнася многобройни концерти с програми за пиано и орган в Австрия и други европейски градове.
В концерта на 22 декември Нина Веселинова-Хакл и Мила Червениванова зарадваха публиката с финес, виртуозност и емоционалност в своята интерпретация на великолепно подбраните творби. Сакрално звучащите мелодии, докосващи човешката душа, се допълваха като въздействие от съзерцанието на красивите цветни фрески в църквата.
За слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Нина Веселинова-Хакл разказа подробности за замисъла на този концертен проект съвместно с органистката Мила Червениванова и сподели свои съкровени мисли за силата на музиката, чрез която постигаме вътрешен духовен мир в дните преди светлия празник Рождество Христово.
Чуйте кореспонденцията от Виена в звуковия файл.
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..