Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна.
На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село Осоица в община Елин Пелин край София.
Той е от Цветанка Христова, която е жител на село Осоица и от малка познава района, който е залесен с борова гора.
От края на миналата година обаче, заради влезли в сила разрешителни за изсичане на части от боровата растителност, обликът и атмосферата на село Осоица се влошили, смята Цветанка Христова.
"От една страна тази санитарна сеч е доста поголовна. Не съм убедена, че това е санитарна сеч, но със сигурност ме кара да смятам, че е една вандалска сеч, която унищожава горската растителност. Ако влезнете в самата гора, всички дървета са нарязани, разхвърляни. Освен това причината да я има тази гора е заради ерозията на почвата и калните наноси, които са навлизали в селото преди години".
Местните жители създават организация по залесяване на иглолистна растителност, за да могат да се спасят от наводненията.
"В момента това, което виждам, е, че отново тези кални наноси и това масово изсичане на гората са една такава предпоставка тези промени и проблеми да станат отново валидни".
Кметицата на селото Христина Христова обясни какви са причините за сечта.
"От Горско стопанство – Елин Пелин казват, че сечта е необходима заради бързосъхнещия бор, който се наблюдава в близост до населеното място. Хората са доста притеснени, и аз се притеснявам за същото нещо. От Държавното горско стопанство обясниха, че сечта е непълно законна".
Директорът на Държавно горско стопанство Елин Пелин инженер Николай Гаджанов заяви категорично, че няма извършване на незаконна сеч. По думите му сечите са предвидени в плана.
Въпреки планираните от институциите сечи в района на село Осоица жителите му са силно обезпокоени.
При извършване на сечите в самата гора камионите използват горски, технологични пътища, направени именно с тази цел. Те не бива да се използват от гражданите.
Пътищата само в самия обект ще бъдат възстановени, но не и довеждащата общинска инфраструктура, която според жителите на селото е вече компрометирана.
"Положиха нов асфалт, който не може да издържи тези тежки машини. Кой ще поеме отговорност за нанесените щети и ще възстанови след това щетите, които ще се получат?", питат хората.
От кметството държат да се срещнат с представител на фирмата изпълнител. Те искат обяснение за това как ще се случи почистването, защото гората и пътищата са в "окаяно състояние".
Според гражданите информацията към обществото е оскъдна за това кой е одобрил плана за сечта, каква е документацията и има ли екологична оценка за въздействието върху околната среда.
Гаджанов поясни, че се работи по два обекта в землището на село Осоица. Работата по единия ще приключи в края на февруари – началото на март. Срокът на другия обект е до края на 2025 г.
Независимо от това, че Държавното горско стопанство има необходимите разрешителни, селото помни, че преди 10 години отново след извадени разрешителни за сеч в иглолистната гора след намесата на гражданите и медиите са установени над 150 незаконно изсечени дървета.
"Готови сме да спрем това нещо. Ако трябва селото ще се организира за протести, ако трябва ще се затварят подбалкански пътища и т.н., но да може да се сведе тази сеч до минимума и да могат да бъдат премахнати дърветата, които трябва да бъдат премахнати – да не се получава до рязане на здрави", декларира Цветанка Христова.
Днес в 11 часа в село Осоица ще се проведе среща между гражданите и институциите.
Снимки: Цветанка Христова
Целия репортаж на Виктория Петрова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи . Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютъра ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на..