Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неда Кристанова и Адриан Николов пред БНР

Къде се чупи образованието?

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Няма как училището да свърши цялата работа - и да образова, и да възпитава - това е проблемът на нашето общество. Няма как то да е единственият виновник за успеваемостта на учениците и след това накъде се движи обществото". 

Това каза пред БНР Неда Кристанова, директор на Института по образование към Министерството на образованието и науката (МОН), преди това Център за контрол и оценка на качеството в образованието, който от 2006 г. е координатор на изследването PISA.

"Влиянието на средата, в която се намира ученикът, е много силно. Примерът са телефоните в клас. В момента водим дебат дали да се забранят телефоните в час, или - не. Ние сме една от първите три държави, в които учениците казват, че или техните телефони ги разсейват в час, или пък телефоните на другите. Това се вижда от тестовете PISA. Това е просто действие - разбираме се и не се ползват телефоните, но не става така".

Неда Кристанова

Има още много какво да направим, за да променим резултатите от PISA, които ни поставят стабилно в ниските нива на постижения, подчерта още тя и коментира: 

"Трябва да се направи някаква стабилна програма какво да се промени, въпреки че МОН предприема някакви стъпки - в тестовете за 7-и и 10-и клас има все повече въпроси, които са с практическа насочена. Задачите на PISA са с много текст и трябва да се наблегне много на четенето  - дори и по природните науки и математиката. Четенето е нещо, по което трябва да се работи в училището. И от нашето външно оценяване се вижда, че тези въпроси, които са с т.нар. свободен отговор, в който учениците трябва да напишат нещо, след като почетат, резултатите там са по-ниски от другите задачи".

Адриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ), които в края на декември публикуваха анализ "Разликите между PISA и TIMSS сочат ясно къде се "чупи" училищното образование", посочи, че 

"Нещо се чупи в 5-и до към 7-и клас, тъй като много неща се променят в този етап на училищното образование. Минава се от един преподавател, който е по всичко, към много преподаватели. Другото е, че много по-бързо се академизира материалът - доста по-тежко учебно съдържание се въвежда след 5-и клас. Затова най-важна е четивността и грамотността, защото това е в основата на този провал". 

"Фокус трябва да бъде поставен върху фундаменталните дисциплини – математиката, четенето и владеенето на език, върху които почива структурата на всички останали изучвани дисциплини, за да се предотврати общо изоставане", е заключението в анализа на ИПИ.

Училището трябва да коригира неравенствата във възможностите в семейната среда и да изравнява тези големи разлики между различните домакинства, подчерта Николов.

"България е европейската държава, която най-малко успява да коригира неравенствата в старта на учениците и не може да изравни тези резултати. Това е много ясна диагноза за фокуса на нашето образование и неговото умение да води до положителен образователен резултат". 

По думите му резултатите от изследванията показват "провал на образователната система да доведе до поне качествено средно ниво и да изтласка учениците, които са на дъното, до базисно владеене на математика и на природни науки".

Адриан Николов

"Не само родителите на ученици, а като цяло и обществото - всички трябва да се съгласим, че образованието е най-важното и да видим какво можем да направим, за да върви напред държавата", категорична беше Неда Кристанова.

Според старши икономиста от ИПИ основното, което трябва да се промени спешно, е финансирането на училищата:

"Другото е реформиране на образователните програми в посока автономност на преподавателите и на отделните училища".

Интервюто на Явор Стаматов с Неда Кристанова и Адриан Николов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да видите във видеото. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Последствията след преминаване на торнадо Барнсдал, Оклахома, 7 май 2024 г.

Десетки жертви на бури и торнада в САЩ

В САЩ най-малко 27 души загинаха от бурите преминали през поне 15 щата в районите от Средния запад и южните части на страната. Метеоролозите съобщиха за 26 торнада в Кентъки, Индиана, Мисури, Илинойс и едно в Ню Джърси. Над 460 000 абонати  останаха без електричество от Мичиган до Тенеси. Губернаторът на Кентъки Анди Бешиър, който обяви..

публикувано на 18.05.25 в 10:28

Втори арест за палежите в имоти, свързани с британския премиер

Във Великобритания беше арестуван втори мъж във връзка с предполагаемите палежи в Северен Лондон на имоти, свързани с премиера Киър Стармър. Обвиниха 21-годишен украинец за пожари в имоти, свързани с британския премиер 26-годишен мъж беше арестуван в събота на лондонското летище Лутън по подозрение в заговор за извършване на палеж с..

публикувано на 18.05.25 в 10:11
Клиниката за репродуктивно здраве в Палм Спрингс след избухнала в близост бомба, 17 май 2025 г.

Един човек е загинал при взрив на бомба в клиника в Калифорния

Бомба е избухнала близо до клиника за репродуктивно здраве в Палм Спрингс, Калифорния, в събота. Един човек е загинал вследствие на взрива, съобщи кметът на града, цитиран от Ройтерс. Бомбата е била поставена или в превозно средство, или близо до него. То е било паркирано пред клиниката, когато бомбата е избухнала, обясни кметът Рон деХарте,..

публикувано на 18.05.25 в 09:51
Британският министър на отбраната Джон Хийли

Местна гвардия ще пази стратегически обекти на Острова

В Обединеното кралство ще бъде създадена местна гвардия, която да защитава британските електроцентрали и летища от атаки от вражески държави и терористи, съгласно планове, представени в правителствения стратегически преглед на отбраната, съобщи "Сънди таймс". Местната гвардия ще бъде моделирана по подобие на гражданската милиция, създадена..

публикувано на 18.05.25 в 09:44

11-о издание на Маратон на приятелството в Плевен

Плевен е домакин на 11-ото издание на Маратон на приятелството. Спортната проява се провежда с подкрепата на Община Плевен и е с благотворителна кауза. Стартът е на пл. "Възраждане" след откриването в 8.45. Дисциплините са класически маратон 42,2 км, полумаратон 21,1 км и щафета 2х10,55 км, Decathlon масов крос 3 км. За децата има детски..

публикувано на 18.05.25 в 09:27

Две жертви, след като мексикански кораб се блъсна в Бруклинския мост

Двама души загинаха, след като ветроходен кораб на мексиканския военноморски флот се удари в Бруклинския мост в Ню Йорк. Загиналите са били членове на екипажа на ветроходния кораб на Мексиканския военен флот, който е бил на световна обиколка. Кметът на Ню Йорк Ерик Адамс заяви, че 142-годишният Бруклински мост не е пострадал сериозно, но..

публикувано на 18.05.25 в 09:09

Служители на градския транспорт: Извиняваме се на софиянци за неудобството, нямаме политически искания

Продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. Пети ден в столицата не се движат трамваи, тролеи и автобуси. Работи единствено метрото. Пети ден София е без наземен градски транспорт, метрото работи В трамвайното депо в столичния квартал "Красна поляна" , която е една от 12-те точки на гражданското неподчинение..

публикувано на 18.05.25 в 08:53