Цените на електроенергия са резултат от много действия и бездействия. Състоянието изцяло на системата е тежко и тежко е меко казано. Това заяви бившият министър на енергетиката Александър Николов в интервю пред БНР.
За да се обърне ситуацията, в която през 2022 г. България е бил най-големият износител на електроенергия, а сега е най-големият вносител на Балканите и в Европа, се налага "да има някакъв общ политически и обществен консенсус, в какво посока тръгва секторът в следващите 10 години".
"Да не оцветява политически сектора и да не се използва за псевдополитически цели, свързани с финансиране на избори. От това как се управлява този сектор зависи животът на всички ни. Ефектът от промяната на цената, основателно, ще се усети от обществото през февруари, март или вотрото тримесецие на годината. Преките ефекти ще са върху индустрия, инфлация и обедняване в най-голямата част от обществото", предупреди Александър Николов в предаването "Неделя 150".
Според него, за да е по-ниска цената на тока, по-ниска от нашите съседи и конкуренти, за да живеем по-добре и трябват инвестиции и и прозрачност в ЗОП:
"От септември 2022 г. 2022 г. нататък се започнаха едни глупости. Българската енергетика се е върнала 10 години назад със същите изпълнители."
Какви са шансовете енергетиката ни да стане адекватна на времената, в които живеем, Александър Николов смята, че е възможно, но:
"Нека видим каква ще е програмата на правителството и да се влезе в детайл. Политически хоризонт от 3 години е по-добре от този за 3 месеца. Кабинет с 3 месеца подписа договор за 3 млрд. лв. И после да се мине през конкретни предложения и решения. И да се ангажират хора, които знаят какво правят и да обичат мястото, където живеем. Важно е да се вземат решения, които са в полза на държавните интереси, а не на частни."
Бившият енергиен министър коментира, че в XXI век нямаме цял месец вода и между Коледа и Нова година сме без ток:
"Ако не беше трагично щеше да е най-смешното нещо. Сега обществото има доза търпимост, но тя ще се изчерпи особено, когато се увличат разходите и се усетят ефектите през второто тримесечие на годината."
Николов смята, че българската енергетика "има страхотен потенция и невероятно географско положение - 4 сезона, течащи води, висока слънчева радиация, достатъчно качествени активи, останали от предходните поколения - АЕЦ и Мариците, тоест потенциалът е налице и за съжаление остава нереализиран". Но на Мариците не може да се разчита в голям мащаб за производството на електроенергия, защото "са свързани с безхаберие и липса на желание като стратегическо мислене".
Причината за сегашното състояние е:
"На сектор енергетика не му беше позволено да има експертен разговор от 2022 г. насам, а беше използван за грозно политическо говорене и нападки, използвайки прокуратурата. И затова е поредният сектор, който от лидер в региона и Европа и най-големият износител, в момента чупим рекорда по внос. Данните се виждат в системния оператор."
Николов препоръча да се прави разлика на цените какво струва производството на енергия като електроенергия и какво струва доставката.
"Грешки есе направиха като рехабилитация на мрежите. Последната седмица е ясно, че бизнесът има протестна готовност, няма разговор за инвестиционни програми и как се справя бизнесът. Няма регулаторна рамка за инвестиции", анализира ситуацията бившият енергиен министър.
Той прогнозира, че ако има кабинет, той ще срещне "труден за решение пъзел и ще върви с лични щети, за щото трябва да се вземат непопулярни мерки".
"Първо да се обясни какво представлява системата и да се направи ревизия. Да се спре замитането на проблеми. После да се обсъдят мерки в средносрочен и дългосрочен период, свързани с повишаване на цените, но за създаване на по-висока стойност за България в дългосрочен период. Следва да се промени и връзката регулатор – изпълнителна власт", каза още Александър Николов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Задълбочават се проблемите с питейната вода за Кюстендил и някои от селата, а квартал "Герена" е без водоподаване повече от 50 часа. На 5 пункта ще се доставя бутилирана вода, както и вода за санитарно-битови нужди. Днес и утре централната "Чифте баня" и тази в кв. "Изток" ще работят безплатно, обяви градоначалникът инж.Огнян Атанасов...
Депутатите включиха в дневния си ред законопроекта, който урежда увеличение на парите за младите лекари-специализанти. Промените в Закона за лечебните заведения ще са точка трета в днешната програма. Три са проектите, които бяха одобрени в ресорната Здравна комисия. Предложението на управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН предвижда заплатите..
Ключов е въпросът по инструмента "Мерки за сигурността за Европа" (SAFE), защото ние имаме доста работа вътре в страната, така че нашата отбранителна индустрия да бъде въвлечена в производството от индустрията ни, каза в интервю пред БНР Йордан Божилов, експерт по национална и международна сигурност, основател на Софийския форум за..
Еврокомисарят по разширяването Марта Кос ще направи днес първата си официална визита в Турция, откакто встъпи в длъжност на първи декември миналата година, съобщи сайтът "Тюркийе тудей". Тя ще се срещне с турския министър на външните работи Хакан Фидан. Очаква се двамата да обсъдят въпроси, свързани с отношенията между Анкара и Брюксел, както..
Граничен полицай е прострелял снощи около 19,30 часа нелегален мигрант от Мароко на границата с Турция край Звездец. Директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" Антон Златанов уточни, че е била засечена група от двадесетина души, които са се опитали нелегално да преминат границата. При появата на полицаите, повечето от нейните..
Търговците трябва да бъдат стимулирани да се придържат към добрите практики . Това заяви пред БНР Габриела Руменова, "Ние, потребителите". "Потребителите трябва да бъдат най-активната страна. Бихме могли да регулираме до голяма степен пазара със своето поведение и избор от кого да пазаруваме. А когато имаме сериозни опасения за нелоялни..
Предложенията на Европейската комисия относно многогодишната финансова рамка след 2027-ма година, миграцията и подкрепата за процеса на разширяване, както с държавите от Западните Балкани, така и с Молдова и Украйна - това ще бъдат част от темите, които ще обсъдят румънският президент Никушор Дан и австрийският му колега Александър ван дер Белен...
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...