Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Климатологът: Не оставяйте колите си с включен двигател, докато чакате или си купувате нещо

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Пречиства ли снеговалежът въздуха и наличието на вятър?

Снимка: Георги Нейков

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла. Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси.

Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта. Трудно ни е да се ориентираме в нея.

"Мъглата по празниците, която наблюдавахме, беше свързана както с природните процеси, така и с използването на пиротехнически средства в по-големи количества.

Христо Попов

Освен това използването на транспорта е силна предпоставка за появата на мъгла, а в конкретния случай тя беше свързана и с понижването на температурите, което засили използването на печки на твърдо гориво - дърва и въглища, поясни за БНР главен асистент Христо Попов, климатолог от Софийския университет.

"Когато говорим за естестената мъгла, тя е свързана преди всичко с кондензацията на водните пари. Мъглата в градски условия е свързана до голяма степен с човешката дейност, това е т.нар. "смог".

Тя е комбинация от водна пара и замърсители, свързани с човешката дейност. Това е винаги в големите градове, допълни Попов.


Климатологът разказа, че когато мъглите са свързани с негативни форми на релефа като речните долини и котловините, в част от които има разположени населени места, в случая София е разположена в софийската котловина, това води именно до комбинация от отделни фактори, всеки от които сам по себе си може да доведе до формирането на мъгла.

Когато тези фактори се натрупат, мългите стават по-мощни и като прибавим и човешката дейност, мъглите имат по-голяма гъстота, тоест видимостта е по-малка.

Климатът се влияе не само от вредните емисии, които се изхвърлят във въздуха, но и от обезлесяването, а също и когато се усилва застрояването.

Тук бих добавил и вредният навик на хората, които си оставят колите с включен двигател, докато не са в движение, а чакат някого или са отишли да си купят нещо до магазина...5 - 10 минути колата изхвърля газове в атмосферата, без да има КПД..., посочи ученият.

Същото се отнася и за колите, които стоят в задръстване на светофара, тези, които се движат, замърсяват по-малко въздуха.

Той разказа още къде отива мъглата, когато се вдигне, на какви светлини на фаровете да шофираме, когато има гъста мъгла, защо не трябва да вярваме в конспиративни теории по отношение на мъглите, пречиства ли снеговалежът въздуха, както и наличието на вятър и циклони, дали ниските температури отново водят до по-мръсен въздух и до мъгли?


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..

обновено на 31.12.24 в 16:36
Мартин Томов, координатор в

Мартин Томов от Грийнпийс – България за отминаващата година

Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години.  Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..

публикувано на 31.12.24 в 15:32

Александра Нацкова: Съвременните деца виждат кокошка за първи път на 10-11 годишна възраст

На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..

публикувано на 31.12.24 в 09:57