Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В четвъртък ще се разбере дали процедурата за избор на главен прокурор ще бъде прекратена

Снимка: БГНЕС

Коментарите за преговорите за правителство с премиер Росен Желязков предшестваха заседанието на Правната парламентарна комисия, на която на второ четене бяха приети промени в Закона за съдебната власт, с които се прекратява процедурата за избор на Борислав Сарафов за главен прокурор.

Заради гласувания "въздържал се " и "против" обаче ключови промени, свързани с процедурата за избор на т.нар. трима големи в съдебната система, бяха отхвърлени.  

Според приетия в Преходните и заключителните разпоредби в ЗСВ текст процедурите по избор на главен прокурор и председатели на Върховния административен и Върховния касационен съд, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на промените, се прекратяват. Така в момента е само тази за титулярен обвинител номер едно, тъй като процедурата за нов председател на ВАС на два пъти беше прекратена заради липса на кандидати.

Така дори и на 16 януари ВСС да избере Сарафов, ако президентът забави финалния си подпис, промените в ЗСВ бъдат приети на второ четене и в пленарната зала, Румен Раде подпише указ за обнародването им, излязат в Държавен вестник и веднага влязат в сила, съдебните кадровици ще трябва да прекратят тази конкретна процедура.

Преди това обаче с гласовете "въздържал се" на ГЕРБ- СДС и БСП -ОЛ и "против" на "ДПС - Ново начало" беше отхвърлен текстът, които въвъвеждаше забрана по принцип съдебни кадровици с изтекъл мандат да избират т.нар. трима големи в съдебната система. Бламирано беше предложението - при президентско  "не" на избран за главен прокурор или председател на някое от двете върховни съдилища да е необходимо т.нар. двойно мнозинство, за да бъде предложен отново избрания на държавния глава.  

Както и лимитирането до 6 месеца на възможността един магистрат да е изпълняващ функциите. Падна и забраната временно изпълняващ да се кандидатира, какъвто е случаят със Сарафов. 

Тоест и Георги Чолаков, и Борислав Сарафов могат да запазят настоящия си статут и след поредните промени в ЗСВ. При това  - за неопределено време, защото - засега само в правната комисия, депутатите записаха, че в срок от 6 месеца от влизането в сила на този промените в ЗСВ Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за нов избор на членове на Висшия съдебен съвет.

След края на заседанието Надежда Йорданова от ПП - ДБ обобщи:

"Имаме две новини - едната добра и едната лоша. Комисията прекрати процедурата по избор на главен прокурор. За съжаление не подкрепиха онези предложеиня, които гарантираха мандатност на тези органи и оставиха на практика Сарафов като временно изпълняващ функциите на главен прокурор".

Петър Петров от "Възраждане" пък направи връзка между начина на гласуване в Правната комисия и преговорите за правителство:

"Законопроектът остана да се крепи след днешното гласуване на една-единствена разпоредба, която, ако не мине утре, всички усилия, които положихме като противодействие на тази процедура, ще бъдат евентуално напразни. Но нека все пак да видим какво ще се случи утре и дали ще има отсъстващи депутати, които да променят кворума или общото гласуване".

Доволна, че е спрян изборът за главен прокурор беше председателстващата Мая Димитрова от БСП - ОЛ, според която в четвъртък ВСС не трябва да гласува за единствения номиниран Борислав Сарафов:

"Ако наистина се следва и общественото мнение, би следвало ВСС да не продължава тази процедура, тъй като е ясна и видна и волята на народните представители - най-малкото - в комисията".

Такова е и личното мнение на служебния правосъден министър Мария Павлова:

"Има една хипотеза в Админстративно-процесуалния кодекс  - дали ще я приложат, сега не мога да кажа".

На въпрос трябва ли Сарафов сам да се откаже от състезанието, Павлова, която до влизането си в кабинета "Главчев 1" беше заместник-главен прокурор, отговори:

"Този въпрос трябва да му го зададете на него. Не съм на негово място, не искам да съм на негово място, поради което не коментирам. И се надявам да не бъда на негово място".

Каква ще е съдбата на процедурата за избор на главен прокурор - ще стане ясно в четвъртък. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екрем Имамоглу

Съд в Истанбул отхвърли обжалването на ареста на Имамоглу

Съд в Истанбул отхвърли обжалването на ареста на отстранения кмет на града Екрем Имамоглу, което адвокатите му внесоха миналата седмица, предаде ТРТ Хабер, цитирана от БТА.  МВР на Турция отстрани Имамоглу от кметския пост в Истанбул Пета поредна вечер на протести в Турция след ареста на Екрем Имамоглу Над 2 млн. са участвали в митинг в..

публикувано на 14.04.25 в 22:04

"Бритиш петролиум" обяви, че е разкрил нови петролни залежи на 200 км от бреговете на Луизиана

Британският енергиен гигант "Бритиш петролиум", който наскоро отложи постигането на целите за намаляване на въглеродните емисии, за да се съсредоточи върху по-печелившия добив на изкопаеми горива, обяви, че  е разкрил нови залежи на петрол край бреговете на Мексиканския залив, преименуван наскоро от президента на САЩ Доналд Тръмп на Американски залив,..

публикувано на 14.04.25 в 21:57

Денонощен контрол в област Монтана заради забраната за риболов във водоеми до 500 м н.в.

Денонощен контрол по водоемите в област Монтана започва от утре. От 15 април се въвежда забраната за улов на риба във водоеми до 500 метра надморска височина заради пролетно-лятното размножаване. Засиленият контрол ще бъде по вътрешните водоеми и реки в област Монтана. Общата забрана влиза в сила от 15 април и ще продължи до края на май , съобщи..

публикувано на 14.04.25 в 20:44
Мюмюн Искендер

Кметът на Минерални бани на свобода с парична гаранция от 45 000 лв.

Окръжният съд в Хасково определи мярка за неотклонение "Парична гаранция" в размер на 45 000 лева спрямо кмета на община Минерални бани Мюмюн Искендер, като смекчи досегашната му мярка за процесуална принуда "Домашен арест". Заседанието за обжалването на мярката продължи три часа. Съдът в Пловдив пусна кмета на Минерални бани в домашен..

публикувано на 14.04.25 в 20:35

Германия даде зелена светлина на UniCredit за придобиване на дял в Commerzbank

Федералната антимонополна служба на Германия даде зелена светлина на италианската банка UniCredit за придобиване на дял в германския си конкурент Commerzbank. Правителството в Берлин обаче критикува тази сделка, като дори я описа като враждебна. Италианската банка UniCredit може да увеличи своя дял в германската Commerzbank до максимум 29,99 процента...

публикувано на 14.04.25 в 20:05

Телефонни измамници, обирали хора в България и Гърция, са задържани във Ветово

Петима телефонни измамници са заловени при специализирана полицейска операция, проведена в град Ветово на територията на Областната дирекция на МВР в Русе. Жертвите им са граждани на България и Гърция.  Специализираната полицейска операция е проведена на 10 април и при нея са заловени пет лица, които са създали група за телефонни измами: "В  имота, в..

публикувано на 14.04.25 в 20:00

Пореден протест с искане за по-ефективни присъди за насилниците на животни

Десетки хора за пореден път заявиха, че искат по-ефективни присъди за насилниците на животни. Демонстрацията се проведе пред Народното събрание в София и е четвъртата подред за последния месец. Протести срещу насилието над животните ще се проведат в над 20 града Мила Попдимитрова от гражданска организация КАЖИ обобщи исканията на..

публикувано на 14.04.25 в 19:21