Министърът на външните работи и външната търговия на Северна Македония Тимчо Муцунски заяви, че евроинтеграцията на Скопие е спряла заради неизпълненото условие за промени в Конституцията.
В интервю за телевизия "Телма" той каза и че трябва да бъде отложено действието на промените, говорейки за изискванията българите да бъдат вписани в Основния закон на западната ни съседка.
"Република Северна Македония е в постоянен диалог с институциите в Брюксел и страните членки по отношение на евроинтеграцията на страната, която в момента е спряла, заради неизпълненото условие за промени в конституцията, а целта е "намиране е решение, което ще направи процеса на евроинтеграция предвидим"", посочи още Муцунски.
"Смятаме, че най-сигурният начин да се осъществи тази предвидливост е отложено действие на промените в Конституцията, но сме казали, че ако ЕС има друго решение, ние сме готови да разговаряме, да се консултираме и с опозицията, и с обществото. Не само чувството, но и информациите, които имаме е, че ако продължим по пътя начертан от френското предложение (преговорната рамка) би било сериозно предизвикателство за нас и имаме съмнение, че скоро може се озовем в изходна точка. Нашата крайна цел не е компромис на всяка цена, а такъв, който води до предвидливост. А компромисът от наша страна са промени в конституцията", допълни той.
По думите му Северна Македония е "доста над" европейските критерии за правата на човека и когато от ЕС настояват българите да бъдат включени в Конституцията, в контекста на правата на човека, аргументът на Северна Македония е, че "съседът, който очаква това, сам не изпълнява и минималния праг на права, който се очаква от държава, ратифицирала Европейската конвенция за правата на човека".
Муцунски заяви, че компромисно решение по въпроса с промените в основния закон трябва да се постигне с политическо правителство в България, "което ще има пълна политическа легитимност" да осъществи това, което ще бъде договорено.
"Трябва да се борим, но и да осъзнаваме силните си страни – стратегическото положение на страната ни и това, че Европейският съюз не може да си позволи нова грешка по отношение на нашата интеграция. Нашият подход е да бъдем най-доброто правителство пред гражданите, но също така и в очите на нашите европейски партньори по отношение на проведените реформи и спазването на общата политика за сигурност на ЕС. Искаме Европейският съюз да каже: "Това е правителството, което прави реформи", но в същото време да се намери рационално решение с България, което да гарантира, че след шест месеца няма да се върнем в положение, в което те отново ще намерят причини да блокират европейската ни интеграция", каза още той.
Той вижда позитивни тонове в реториката в Брюксел, която "освен изпълнение на условието за промени в Конституцията включва и диалог, и намиране на рационални решения", което според него е постигнато именно от правителството в Скопие.
"Няма сила, която да ме убеди, че София не може да бъде убедена. Трябва ЕС, заедно с нас, да разговаря със София. Тя прави историческа грешка и голяма част от хората в София го разбират. Правят грешка от гледна точка на икономиката и търговията. Няма държава, на която да ѝ е по-важно ние да се движим напред към ЕС. С постоянното връщане към това, че трябва да се отречем от историята и идентичността си създават сериозна омраза между младите генерации”, заяви външният министър на Република Северна Македония.
Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) преведе над 158 млн. лв. (158 293 195 лв.) на 44 454 бенефициент по интервенцията "Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост" за Кампания 2024. Ставката по интервенцията е в размер на 224,97 лв./ха, определена със Заповед на министъра на земеделието и храните, публикувана на сайта на ДФЗ ...
Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..
Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..
Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..
Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..
Основният лихвен процент (ОЛП) се понижава до 2,39 на сто, считано от 1 април 2025 година, обявиха от Българската народна банка. Това е поредният месец, в който БНБ намалява основния лихвен процент. През март той беше 2,59%, а през февруари - 2,82 на сто. За последно простата годишна лихва се повиши през септември 2024 г., когато добави 0,01 процентни..
Надали ще има успокояване на мигрантския поток, защото все още има икономически, социални и политически проблеми в Сирия . Повечето - 95% от тях, са икономически мигранти. От Газа никой не може да напуска. Има организирана група, която действа с властите в Египет и взимат по 5000 долара, който иска да напуска Газа, каза журналистът Мохамед..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...