Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

| Интервю
Снимка: Юлияна Корнажева

"Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки". 

Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган.

"Ако това се случи, а то вероятно ще се случи - този политически инцест, то тогава двете формации, които вече нямат никакъв смисъл - СДС и БСП, най-накрая ще бъдат заедно след Кръглата маса. Другата част я видяхме преди 2 години, когато другата отломка от великата синя идея - ДСБ, също беше в коалиция с БСП. Така че видяхме всичко. Видяхме и как една могъща партията като ДПС се разцепи на две фракции. Какво ли не видяхме вече...". 
Според него трябва да коментираме политики. По думите му именно там е големият проблем на политическата ни класа от 15-20 години насам

"Тази отровена среда, в която оперират политическите партии, ни е докарала до там, че тези партии вече нямат програми, нямат никаква идеологическа легитимация. Нито знаем икономическите им програми, нито знаем програмите им за култура, за екология, нищо не знаем. /.../ Единствено знаем някакви бегли неща за геополитическата им ориентация, които видяхме, че не са съвсем "свещени крави". Имаме някакви елементарни неща, които те дефинират, имаме някакви въображаеми врагове, срещу които те се борят".

Живеем в ситуация, в която единственото, което могат да ни предложат партиите, е омраза, а и тази омраза е малко за пред хората, отбеляза Венци Мицов в предаването "Хоризонт до обед" по БНР. 

"Те са на път сега да направят една от най-грозните форми на политически инцест", смята той. Музикантът не е съгласен, че България се нуждае от каквото и да е правителство.

Според него партиите продават страх, те не продават решение на въпросите:

"Те експлоатират нашите страхове. Никой не излиза да говори професионално, няма дебат, няма нищо. Няма нищо по-страшно от самия страх. Не може да ни е страх от разни неща, не може да ни е страх най-вече да мълчим, колкото и да се опитват да ни затворят устата". 

Политическият натиск отстъпи на нещо друго - всичко се чалгизира, категоричен бе Венци Мицов. И добави: "В момента ако не си част от чалга мейнстрийма, ти не можеш да стигнеш почти до никакви медии. Чалгата не е музика, а е начин на мислене и ценностна система". 

За какво беше всичко това, попита той във връзка с протестите през 2020 г. пред президентството.

Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Венци Мицов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52