Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

Елитното жури ще зададе тон на състезанието с концерт в НМА

| Интервю

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит.

Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството на културата, Министерството на образованието и науката, Столична община и няколко реномирани фирми, които предоставят инструменти и консумативи на част от победителите в състезанието.

Конкурсът има за цел да насърчи младите таланти, като им предоставя сцена за изява, културен обмен и вдъхновение. Участниците ще се представят пред международно жури от световнопризнати кларинетисти: Аркадиуш Адамски (Полша), Вангел Тангъров (България/САЩ), Габор Варга (Унгария), Никола Балдеру (Франция), Фабио Ди Казола (Швейцария), Шърли Брил (Израел/Германия) и Юан Юан (Китай). 

Конкурсът ще бъде открит с тържествена церемония и концерт на журито на 17 януари от 18:00 ч. с незабравими пиеси от кларинетния репертоар. 

Новост тази година са майсторските класове, водени от изтъкнати музиканти и педагози – Велко Кленковски (Сърбия), Емил Вишенеску (Румъния) и Тадей Кениг (Словения). Класовете са отворени са всички желаещи с предварително записване за участие на активните участници. Тримата лектори ще изнесат концерт на 19 януари от 18:00 ч. в залата на НМА.

Кулминацията на събитието ще бъде заключителният концерт на лауреатите, които ще свирят като солисти на Академичния симфоничен оркестър под диригентството на маестро Константин Илиевски. Концертът ще се състои на 21 януари от 18:00 ч., отново в концертната зала на Академията.

Всички турове, концертите на журито, лекторите и лауреатите са с вход свободен, а за почитателите на чистата и изразителна звучност на кларинета извън залата и по света, събитията по време на конкурса ще се излъчват на живо онлайн.

Подробности за организацията на третото издание на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" проф. Сава Димитров - ректор на НМА "Проф. Панчо Владигеров" и организатор на събитието. Чуйте в звуковия файл.

  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21