На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света". Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски.
Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало всеобщо щастие - без държави, без медии, без глад, свят изграден и управляван от 130-годишен Цар на царете, в чиято роля се превъплъщава Малин Кръстев. Животът му се поддържа от опърничавия андроид Сам – роля, поверена на сина му Борис Кръстев.
За трудните въпроси, които повдигат завесата към това измислено бъдеще, за да ни припомнят, че то се кове в настоящето, разказват от екипа, застанал зад премиерното заглавие.
"Когато оглеждахме репертоара си, стигнахме до извода, че ни липсва болезнената реалност - това, което се случва на всички нас в момента. Така погледнахме към пиесата на Кирил Фокин", каза драматургът на Пловдивския драматичен театър Александър Секулов.
Говорейки за предизвикателството да изиграе 130-годишен генерален секретар на целия свят, чиято единствена цел е да умре, Малин Кръстев изтъква, че е бил провокиран от гледната точка на Кирил Фокин въобще към понятието "диктатор".
Да спрем и да се замислим накъде отива човечеството, оглеждайки се в случващото се днес – това е посланието, заключено в пиесата на Кирил Фокин, което е накарало да посегне към нея режисьорът Деян Пройковски. Защото е важно, според него, театърът да диша с времето и актуалните теми да пулсират с верния ритъм, за да има и пътеводител за зрителите.
Деян Пройковски е убеден, че в спектакъла задължително е трябвало да попадне и още една тема от живеенето ни тук и сега:
"Опитът за тоталния контрол върху свободата на човека във виртуалния свят, в който, ако не си, все едно не съществуваш на земята".
В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова, Катрин Гачева, Паола Маравиля, Троян Гогов и др.
Сценографията на спектакъла е на Валентин Светозарев, а костюмите са дело на Елена Иванова.
Репортаж на Кремена Данева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..