Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити.
Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са създадени STEM център и солна стая, а със средства на дарители е изградена детска площадка.
Най-голям процент от децата, посещаващи Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра, са с аутизъм, при който най-много страда социалното взаимодействие и затова се прилагат различни терапии за изграждане на емоционално-поведенчески модели.
"Трета учебна година съм тук. Започнах с 32 деца. В момента са 80 децата. Не звучи добре това, че са все повече специалните деца, но звучи много добре, че те са намерили онази среда, която е адекватна на техните потребности. За тези деца в масовото училище не са удачни условията", коментира Нели Маринова, директор на учебното заведение.
"Не сме забавачница. Не се грижим само да не се ударят и до обяд да бъдат някъде прибрани или целия ден. Тези деца си ги имаше, те може би ще стават повече – все още има и доста, които не са в центъра, тези деца бяха в масовите училища и детски градини, но там са за обучителни затруднения, по-леки. Които са с множество дефицити не се чувстваха добре."
Популяризирали работата си с Лятна академия, за да им повярват повече хора.
"Вървеше си като бивше помощно училище. Тук е едва ли не последна грижа", разказва Нели Маринова за родителския прочит на ситуацията. Това обаче се променило и с подобряването на базата, и "със страхотната работа на екипа", когато започнали да ги търсят все повече родители.
Само през 2024 година са направени множество ремонти и нововъведения. Състоянието на фасадата било много лошо. Финансиране дошло от инвестиционната програма на МОН. Сградата е паметник на културата и вечер е осветена. На финала е изграждането на СТЕМ център, направили са мини лаборатория на открито, както и солна стая. Осигурена е и допълваща, алтернативна комуникация за невербалните деца.
"С интерактивни дъски, които не натоварват, не са със син екран, за да обременяват. Повечето от кабинетите са обновени. Направихме и зала за полезни умения. Организирахме много добре пространството с кухненски бокс – месят, готвят, правят сандвичи. Там, където обучителните затруднения са по-сериозни и по-трудно биха могли да се компенсират, наблягаме на полезните умения – един ден да могат да бъдат гъвкави навън. Изключително много интегрирани СТЕМ уроци: в магазина, в музея, в библиотека", пояснява директорът на Центъра за специална образователна подкрепа.
Макар дарители да са подпомогнали изграждането на детска площадка, учебното заведение има нужда от изграждане на цялостна дворна настилка. Трябва да бъде положен бетон, но има нужда и от дървета и зеленина, затова ще се търси съдействие от ландшафтен архитект. Очакванията са през лятото да започнат строително-ремонтните дейности.
В края на годината родителите организираха базар, като постигнаха още една цел, освен финансовата в размер на близо 5000 лв.
"Това много ги обедини, изключително се мобилизираха. В момента, в който усетих, че са твърде напористи, трябваше да ги подкрепим. Много хора прегърнаха идеята. Сумата, която се събра, за размерите на града е внушителна. Показахме, че тези деца имат място, могат да се социализират."
От масово училище идва синът на Деница Димитрова, преди две години. Тя признава, че за родителите на деца със СОП е трудно да се насочат към това училище, "защото всеки иска да е в нормално", но:
"Откакто сме в ЦСОП-а, съм много доволна и спокойна. Преподавателите и целият персонал вдъхват доверие, работят с любов, стараят се. Имаме напредък. Всеки месец се отключва по някоя нова дума. Препоръчвам го на всички родители, които се чудят дали да поемат по този път."
Водят децата ги в парка, на театър, на екскурзия, допълва майката за активностите извън центъра.
С типичен ранен детски аутизъм е диагностициран синът на Тезджан Ферад. Детето посещава центъра вече пета година, преди това е било невербално.
"Това е първата институция, където той успешно беше адаптиран, много плавно. Влиза с такова желание! Не мога да го настигна сутрин. Вече има изградени и социални контакти. Самите деца си създават собствен кръг. Това е много голяма стъпка в неговото развитие и много голямо облекчение за моето ежедневие. Ежедневно с детето работят психолог, ерготерапевт, мога да отчета само напредъка. Вече много по-лесно контактува и се изразява. Вече прави и по-сложни изречения."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Снимки: Незабравка Кирова, БНР
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..
Ще ви поведем на една разходка по калдъръмените улици в Стария град на Пловдив, където с красотата си примамват емблематичните за града възрожденски къщи. В една от тях се пазят тайните на фармацията. Прекрачвайки прага ѝ ще попаднете в Старинната аптека "Хипократ" и ще разберете как в края на 19 и началото на 20 век са се приготвяли..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...