Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 30 хиляди са българите, които всяка година получават инсулт

Деца от Велико Търново ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта

Ако се окаже помощ навреме, има 90 % шанс инсултът да се преживее без последици

Програма "Бързи герои 112"
Снимка: Здравка Маслянкова

Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта, за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ.

Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите от "Ротаракт клуб" и лекарите невролози от старопрестолния град.

Над 30 хиляди са българите, които всяка година получават инсулт, а 7- 8000 от тях умират. През миналата година областната болница във Велико Търново е лекувала 250 пациенти с инсулт, смъртността не е малка.

Инсултът е водещата причина за смъртност и инвалидизация. Затова не само възрастните, но и децата трябва да знаят как да разпознават симптомите на инсулта, за да бъде потърсена навременна лекарска помощ в "златния час".  

70 общини в страната са се включили в образователната програма "Бързи герои 112", която се реализира от едноименната фондация. Обучени са 35 хиляди ученици, над 4500 преподаватели работят по програмата, към която се присъединява и община Велико Търново, разказа Елица Вълчева, ръководител на фондацията за България:

"Бързи герои 112" е животоспасяваща образователна програма и заедно с всички училища и детски градини в община Велико Търново целта е една – да повишим информираността на населението за основните симптоми на инсулт. Децата ще бъдат тези, които ще движат тази програма в общината. Децата са само канал, те са проводник на знанието. Важните ще бъдат техните семейства и най-вече техните баби и дядовци".

Програма

Децата ще имат пет безплатни занятия, в които техните обучени учители ще ги научат да внимават, когато близките им получат нарушение в говора, когато усмивката се изкриви, когато двете ръце не може еднакво да бъдат повдигнати и едната пада като отсечена. Подготовката на децата ще бъде и под формата и на забавни обучения, като те ще влизат в ролята на супергерои, поясни Елица Вълчева:

"Децата ще ги научим как да разпознават основните симптоми на инсулт, как да ги разделят от ежедневните ситуации, как да реагират адекватно, как да помогнат на совите близки в тази ситуация и как цялото семейство да се справи с проблеми".

Програмата се подкрепя от невролозите във Велико Търново, посочи д-р Ангел Ангелов от областната болница:

"Тази инициатива е много добра, защото много често децата са оставяни на бабите и дядовците. Случват се тези инциденти и е хубаво, когато близкият не може да говори или промени устният ъгъл, или не може да си движи ръката, или има силен световъртеж, да се обадят на 112 или да се обадят на мама и татко, за да се реагира и техният близък по най-бързия начин да дойде в болницата. Дори е по-добре да дойде и нищо да няма, отколкото да се забави".


Възрастовата граница на засегнатите от инсулт непрекъснато намалява, но се увеличава и подценяването на това тежко заболяване от младите хора, коментира неврологът д-р Ангелов:

"Имаме много млади хора, които идват и не са си мерили кръвното, имат висок холестерол, със сънна апнея през нощта, хъркат, т.е. наистина има неглижиране на рисковите фактори, които могат да доведат до инсулт“.  

Инсултът е едно от най-инвалидизиращите заболявания, затова е много важно медицинска помощ да бъде потърсена и оказана навреме, посочи д-р Ангелов:

"Инвалидизацията е по-голяма. Това е по-големият проблем, защото тези хора с връщат в дома си, остават на легло. При нас пътеката е от 5 до 10 дни и болният се връща на домашни условия и всички близки се чудят какво да го правят и как да се грижат за него".

Ако се окаже помощ навреме, има 90 % шанс инсултът да се преживее без последици, затова е важно и децата да го разпознават.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17