Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година, когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата.
Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за хранителни стоки, но често от добро сърце давала стоки на вересия на по - бедните си клиенти. И това в един момент я докарало до фалит. Тогава Мюмюне решава да търси препитание навън. В Брюксел идва сама, с един куфар и без да знае езика.
"Не знаех изобщо френски език, но понеже тук има много турски кафета и аз знам турски език, тръгнах от кафе на кафе да питам дали им трябва сервитьорка. Започнах работа в едно кафе. Бях решила да науча езика. През деня ходех на училище, а вечерта работех.
Бях без документи, работех "на черно"...Беше много трудно. За три месеца бях отслабнала 20 кг.", разказва нашата сънародничка.
Тръгвайки от нулата, но с постоянство и години наред упорит труд, Мюмюне Мехмедова успява да сбъдне мечтата си - да има свое заведение в Брюксел. Рискува, взима кредит и открива, първо - кафене, а след това и ресторант в един от централните квартали на града.
"Имах голяма мечта да направя нещо българско - български ресторант, българско заведение...С доста усилия открихме българската кухня. Преди да започна имах големи притеснения дали ще успея, дали ще мога. Но въпреки това опитах. Риск губи, риск печели."
Мюмюне Мехмедова е от онези енергични жени, които едновременно се занимават с няколко неща. Освен с ресторантьорския си бизнес г- жа Мехмедова развива обществена дейност, а от есента на 2024 г. и политическа. На отминалите избори за местна власт е избрана за общински съветник в общината, в която живее - Сен Жос.
"Аз се кандидатирах на изборите за общински съветник и спечелих благодарение на нашия български народ. Кандидатирах се като представител от България. Искам да има малко помощ за българите, които живеят тук. Повечето се затрудняват с езика, с работата, с попълването на документи. Надявам се, да открием бюро за помощ на нашите хора".
Днес Мюмюне Мехмедова е един щастлив човек. След 18 години къртовски труд може да се каже, че е постигнала американската мечта, но не отвъд океана, а в сърцето на Европа. Има дом, семейство, деца, успешен бизнес. Но това, което й липсва е родината:
"Аз съм с надеждата, че някой ден, ще си живея старините в България. Всичко ми липсва. Там сме се родили, детските ми години минаха там. Тъгата я има. И някой ден на старини може би, ще си живея старините в България", казва Мюмюне Мехмедова.
Още по темата слушайте в интервюто на Даниела Големинова с Мюмюне Мехмедова за "Нощен Хоризонт"
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..