Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година, когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата.
Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за хранителни стоки, но често от добро сърце давала стоки на вересия на по - бедните си клиенти. И това в един момент я докарало до фалит. Тогава Мюмюне решава да търси препитание навън. В Брюксел идва сама, с един куфар и без да знае езика.
"Не знаех изобщо френски език, но понеже тук има много турски кафета и аз знам турски език, тръгнах от кафе на кафе да питам дали им трябва сервитьорка. Започнах работа в едно кафе. Бях решила да науча езика. През деня ходех на училище, а вечерта работех.
Бях без документи, работех "на черно"...Беше много трудно. За три месеца бях отслабнала 20 кг.", разказва нашата сънародничка.
Тръгвайки от нулата, но с постоянство и години наред упорит труд, Мюмюне Мехмедова успява да сбъдне мечтата си - да има свое заведение в Брюксел. Рискува, взима кредит и открива, първо - кафене, а след това и ресторант в един от централните квартали на града.
"Имах голяма мечта да направя нещо българско - български ресторант, българско заведение...С доста усилия открихме българската кухня. Преди да започна имах големи притеснения дали ще успея, дали ще мога. Но въпреки това опитах. Риск губи, риск печели."
Мюмюне Мехмедова е от онези енергични жени, които едновременно се занимават с няколко неща. Освен с ресторантьорския си бизнес г- жа Мехмедова развива обществена дейност, а от есента на 2024 г. и политическа. На отминалите избори за местна власт е избрана за общински съветник в общината, в която живее - Сен Жос.
"Аз се кандидатирах на изборите за общински съветник и спечелих благодарение на нашия български народ. Кандидатирах се като представител от България. Искам да има малко помощ за българите, които живеят тук. Повечето се затрудняват с езика, с работата, с попълването на документи. Надявам се, да открием бюро за помощ на нашите хора".
Днес Мюмюне Мехмедова е един щастлив човек. След 18 години къртовски труд може да се каже, че е постигнала американската мечта, но не отвъд океана, а в сърцето на Европа. Има дом, семейство, деца, успешен бизнес. Но това, което й липсва е родината:
"Аз съм с надеждата, че някой ден, ще си живея старините в България. Всичко ми липсва. Там сме се родили, детските ми години минаха там. Тъгата я има. И някой ден на старини може би, ще си живея старините в България", казва Мюмюне Мехмедова.
Още по темата слушайте в интервюто на Даниела Големинова с Мюмюне Мехмедова за "Нощен Хоризонт"
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..
Ще ви поведем на една разходка по калдъръмените улици в Стария град на Пловдив, където с красотата си примамват емблематичните за града възрожденски къщи. В една от тях се пазят тайните на фармацията. Прекрачвайки прага ѝ ще попаднете в Старинната аптека "Хипократ" и ще разберете как в края на 19 и началото на 20 век са се приготвяли..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...