Длъжни сме да дадем толеранс от 100 дни на новото правителство. Около това мнение се обединиха в ефира на БНР Емил Дечев от Съюза на съдиите, който е бивш заместник-министър на правосъдието и Димитър Марков от Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията. Те изразяват умерен оптимизъм относно възможността да се стигне до осъществяване на съдебна реформа от новото редовно правителство.
Марков посочи, че се надява да има повече приемственост между различните екипи в Министерството на правосъдието.
"Скептичен съм донякъде, тъй като мнозинството в парламента, което стои зад това правителство, има много разнопосочни послания относно съдебната реформа".
Дечев обясни, че рано или късно идва момент, когато контролиращият една такава система "може да изпусне контрола, да падне от власт и друг да започне да действа като него и срещу него".
"По-добре е да няма заиграване на политическите сили със съдебната система".
Марков смята, че "това, за което се говори в споразумението като политическо влияние, е стигнало твърде далеч".
"Създаде се едно впечатление за повсеместност на това явление. Информацията, която излиза, е за такова по мащабите си влияние, което е плащещо. Преминаха се някакви червени линии. Време е да се направи нещо, за да се ограничи това явление в своя мащаб.
Ситуацията ми напомня на миналогодишния сценарий – конституционни промени, приети изключително бързо, експедитивно от едно парламентарно мнозинство, което е сформирано скоро. Година по-късно конституционните промени не се прилагат, а парламентарното мнозинство се разпадна. И сме на кота нула. Виждам сериозна опаснот сега за нещо подобно, ако това правителство не се задържи през следващите 6 или 9 месеца".
Дечев напомни, че не е добре да се пише законодателство за конкретен човек.
Имаме осем десетилетия, в които четири поколения прокурори са минали през тази институция и авторитаризмът в нея е санал нещо нормално, отбеляза още той.
"По тази причина много лесно на мястото на господин Гешев или господин Сарафов могат да бъдат намерени 50 като тях с огромна лекота".
Асоциацията на прокурорите винаги е била ехо на главния прокурор, независимо кой е той, алармира още той.
Марков пък не е сигурен, че скоро ще има избор на главен прокурор.
"Парламентът си е поставил 6-месечен срок, но той многократно наруши различни срокове в посока на избора на нов ВСС.
Притеснително е също, че видяхме едни промени, може би тясно свързани с личността на главния прокурор Сарафов, които предвидиха една много странна ротация на изпълняващия функциите, в случай, че парламентът отново не си спази сроковете. Виждам нещо, наподобяващо т.нар. Домова книга при служебното правителство. При сегашната ситуация го заменяме с една ротация на 6 месеца. Ако се стигне до нова политическа криза и нямаме ВСС до лятото, нямаме процедура за избор на нов главен прокурор до есента, колко души ще се изредят на тази позиция в следващата година и половинта или две?!"
Дечев пък приема като нещо "по-скоро положитително" 6-месечния срок, в който могат да се изпълняват фунцииите на главен прокурор.
"Другата тенденция да си и.д 7, 8, 10 години никак не е приятна".
Марков коментира какво ще стане, ако текстовете на Закона за съдебната власт стигнат до КС
"Проблемът е кога ще стигнат. Колкото по-напред във времето е това, толкова повече ще се объркат нещата. За съжаление, КС не е от най-бързите институции в България. Период от 6-9 месеца си е нещо нормално, докато излезе с решение. Отново ще има дебат и отново ще сме в сивата зона, когато колкото конституционалисти има в България, толкова и мнения има. Зависи колко неща ще са свършени по изпълнението на закона, които КС може да постави под съмнение".
Дечев обясни, че няма как да има пълно единомислие относно съдебната реформа.
"Има противоречиви интереси. Те се проектират върху самата съдебна система и това дали тя да се реформира. Има съпротива както вътре в системата, така и външни - от страна на определени политически сили. Много често, когато се започне някаква реформа, промяна на законодателството, хората, които не желаят да се случи, казват, че е противоконституционна. Това е едно от дежурните извинения".
Той обеляза, че "както за служебното правителство е предвидено някакво ограничаване на правомощията, защото се ползва с по-малка степен на легитимност и доверие, съвсем нормално е един ВСС с изтекъл мандат да има по-ограничени правомощия от тези, които би имал ако беше в мандата си“.
"В противен случай се нарушава принципът на мандатността. Рискуваме един и същ ВСС да си избере не един, а трима главни прокурори".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Софийският окръжен съд остави под стража 45-годишен мъж, задържан за притежание на 30 килограма кокаин. Вече са повдигнати обвинения на задържания, чието име прокуратурата не посочва. Според БНТ става дума за българския лекоатлет Петър Дачев - европейски шампион по скок на дължина в зала и световен шампион за младежи. Наркотикът, за..
Втора проверка на пътищата ще бъде направена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. От там съобщават, че наред с разпоредената в четвъртък от министър Иван Иванов проверка на пътните настилки, маркировката и знаците, ще бъде проверено и къде има опасност от свлачища, за да бъде предприето укрепване. Митов..
Хиляди испанци излизат на протест по улиците на 40 града срещу високите наеми и цени на имотите. Демонстрациите са организирани от синдикатите на наемателите. Споделено жилище с още трима или дори петима непознати в центъра на Мадрид или Барселона. Това е реалността, пред която се изправят много хора в Испания заради непосилните наеми...
Министрите на енергетиката на България и Турция са се договорили до 2 май да бъдат разгледани възможностите за подобряване на позициите по газовото споразумение между българските компании "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и турската "Боташ“. Жечо Станков и турския му колега Алпарслан Байрактар участваха в 11-та министерска среща на..
Гърция въвежда мерки срещу търговската политика на САЩ, заяви вицепремиерът Хадзидакис на среща на гръцко-италианската търговска камара. "Само 5 % от износът на Гърция е насочен към САЩ, но би било грешка да се смята, че Гърция не е засегната", подчерта Хадзидакис. Тръмп обеща да се придържа към политиките си въпреки борсовия спад..
Влязоха в сила новите широкообхватни мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп. Голяма част от стоките, внасяни в САЩ от останалата част от света, от тази нощ започнаха да се облагат с допълнително 10-процентно мито, което създава безпрецедентна ситуация в световната търговия. Вносът от ЕС ще бъде обмитяван с нова 20-процентна ставка от..
В страната продължават проявите на общественото недоволство от състоянието на пътищата, заради което катастрофи вземат жертви. Протестите идват след инцидента от понеделник, при който при катастрофа на пътя между плевенските Телиш и Радомирци загина 12-годишно момиче. Стотици благоевградчани се включиха в мълчалив протест-шествие в памет на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...