Длъжни сме да дадем толеранс от 100 дни на новото правителство. Около това мнение се обединиха в ефира на БНР Емил Дечев от Съюза на съдиите, който е бивш заместник-министър на правосъдието и Димитър Марков от Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията. Те изразяват умерен оптимизъм относно възможността да се стигне до осъществяване на съдебна реформа от новото редовно правителство.
Марков посочи, че се надява да има повече приемственост между различните екипи в Министерството на правосъдието.
"Скептичен съм донякъде, тъй като мнозинството в парламента, което стои зад това правителство, има много разнопосочни послания относно съдебната реформа".
Дечев обясни, че рано или късно идва момент, когато контролиращият една такава система "може да изпусне контрола, да падне от власт и друг да започне да действа като него и срещу него".
"По-добре е да няма заиграване на политическите сили със съдебната система".
Марков смята, че "това, за което се говори в споразумението като политическо влияние, е стигнало твърде далеч".
"Създаде се едно впечатление за повсеместност на това явление. Информацията, която излиза, е за такова по мащабите си влияние, което е плащещо. Преминаха се някакви червени линии. Време е да се направи нещо, за да се ограничи това явление в своя мащаб.
Ситуацията ми напомня на миналогодишния сценарий – конституционни промени, приети изключително бързо, експедитивно от едно парламентарно мнозинство, което е сформирано скоро. Година по-късно конституционните промени не се прилагат, а парламентарното мнозинство се разпадна. И сме на кота нула. Виждам сериозна опаснот сега за нещо подобно, ако това правителство не се задържи през следващите 6 или 9 месеца".
Дечев напомни, че не е добре да се пише законодателство за конкретен човек.
Имаме осем десетилетия, в които четири поколения прокурори са минали през тази институция и авторитаризмът в нея е санал нещо нормално, отбеляза още той.
"По тази причина много лесно на мястото на господин Гешев или господин Сарафов могат да бъдат намерени 50 като тях с огромна лекота".
Асоциацията на прокурорите винаги е била ехо на главния прокурор, независимо кой е той, алармира още той.
Марков пък не е сигурен, че скоро ще има избор на главен прокурор.
"Парламентът си е поставил 6-месечен срок, но той многократно наруши различни срокове в посока на избора на нов ВСС.
Притеснително е също, че видяхме едни промени, може би тясно свързани с личността на главния прокурор Сарафов, които предвидиха една много странна ротация на изпълняващия функциите, в случай, че парламентът отново не си спази сроковете. Виждам нещо, наподобяващо т.нар. Домова книга при служебното правителство. При сегашната ситуация го заменяме с една ротация на 6 месеца. Ако се стигне до нова политическа криза и нямаме ВСС до лятото, нямаме процедура за избор на нов главен прокурор до есента, колко души ще се изредят на тази позиция в следващата година и половинта или две?!"
Дечев пък приема като нещо "по-скоро положитително" 6-месечния срок, в който могат да се изпълняват фунцииите на главен прокурор.
"Другата тенденция да си и.д 7, 8, 10 години никак не е приятна".
Марков коментира какво ще стане, ако текстовете на Закона за съдебната власт стигнат до КС
"Проблемът е кога ще стигнат. Колкото по-напред във времето е това, толкова повече ще се объркат нещата. За съжаление, КС не е от най-бързите институции в България. Период от 6-9 месеца си е нещо нормално, докато излезе с решение. Отново ще има дебат и отново ще сме в сивата зона, когато колкото конституционалисти има в България, толкова и мнения има. Зависи колко неща ще са свършени по изпълнението на закона, които КС може да постави под съмнение".
Дечев обясни, че няма как да има пълно единомислие относно съдебната реформа.
"Има противоречиви интереси. Те се проектират върху самата съдебна система и това дали тя да се реформира. Има съпротива както вътре в системата, така и външни - от страна на определени политически сили. Много често, когато се започне някаква реформа, промяна на законодателството, хората, които не желаят да се случи, казват, че е противоконституционна. Това е едно от дежурните извинения".
Той обеляза, че "както за служебното правителство е предвидено някакво ограничаване на правомощията, защото се ползва с по-малка степен на легитимност и доверие, съвсем нормално е един ВСС с изтекъл мандат да има по-ограничени правомощия от тези, които би имал ако беше в мандата си“.
"В противен случай се нарушава принципът на мандатността. Рискуваме един и същ ВСС да си избере не един, а трима главни прокурори".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Министерството на земеделието започва прием на заявления за финансово подпомагане за залесяване. Бюджетът е близо 12 млн.евро и за финансиране могат да кандидатстват собственици на земи и гори, местни поделения на вероизповеданията, общини и държавни предприятия. Финансиране ще се предоставя за подготовка на почвата за залесяване, закупуване..
С 20 дни по-рано започна да намалява нивото на язовир "Среченска бара" заради засушаването. Водоемът е почти пълен и няма проблеми с подаването на питейна вода, съобщават от ВиК - Монтана. От "Среченска бара" вода пият жителите на населени места от областите Монтана и Враца. В момента във водоема има малко над 15 милиона кубика вода, което..
МВР- Плевен издирва 4-годишно момиченце. Сигнал за изчезването на детето е подал бащата преди повече от месец, но подробности за случая бяха оповестени днес. Сигналът е подаден от бащата, след като майката не го връща в срок, определен от съда. МВР започва действия, детето е обявено за издирване. Говорителят на полицията Мариана Цветкова обясни:..
Броят на ранените в резултат на двойната експлозия на бензиностанция в Рим нарасна на 50 души. От тях шестима са приети в болници с червен код - в тежко състояние. Прокуратурата в Рим започна разследване за причиняване на телесни повреди поради небрежност. Над 20 пострадали при експлозия на бензиностанция в Рим Ранените при експлозията на..
Намалява броят на хората, които предпочитат пътуването с влак. Това показва проучването на агенция "Естат", представено по време на обсъждането на стратегическите проекти в сектора на железопътната инфраструктурата. Добромир Видев допълва. Гроздан Караджов представя нови жп проекти Едва 4% от запитаните биха предпочели железопътния транспорт..
Новият командващ силите на НАТО в Европа Алексъс Гринкевич пое поста с послание към съюзниците за единство, предаде Ройтерс. Заплахите, пред които сме изправени, стават все по-свързани помежду си, но те не могат да се мерят с единството, решимостта и общата ни цел, изтъкна Гринкевич на церемонията по встъпването си в длъжност във военната централа на..
Двама мъже, на 21 и на 43 години, са задържани заради хулигански прояви и агресивно поведение към служителите на реда по време на днешния протест в София. По-възрастният мъж е с множество криминални прояви, сред които кражби, шофиране след употреба на наркотици, нанасяне на средна телесна повреда, хулиганство. Трима полицейски служители са получили..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
В Берковица наградиха победителите в ученическия конкурс "Аз съм българче". В къщата музей "Иван Вазов" е подредена уникална изложба с пощенски марки..