Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Избирателите невинаги се движат според лидерите"

Проучване сред избирателите: Кои от конкурентите са най-приемливи?

Боян Захариев: Геополитическите червени линии и тези по оста на културните войни може да се окажат по-силни

| Интервю
Боян Захариев
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Българското политическо пространство в момента има 4 измерения, което е много сложно за партийно-политическа система.

Това заяви пред БНР Боян Захариев от "Отворено общество", автор на анализ за българското партийно-политическо пространство и симпатиите на избирателите, базиран върху данни на "Алфа рисърч".

В много демокрации по света анализаторите отбелязват, че към разделението ляво – дясно се е добавило ново измерение – на културните войни: либералните срещу консервативните ценности, а дори добавянето само на това измерение усложнява неимоверно политическото пространство, подчерта той. По думите му, у нас към тези две се наслагват и други:

"Допуснахме, че едното е вероятно геополитическото – БРИКС срещу Запада, ЕС и НАТО, Русия срещу Европа, и четвърто, което добавя още по-големи разделения – доколко е важна борбата с корупцията във властта. Явно тези разбирания допълнително разделят самите избиратели."

Захариев очерта "необходимостта да се правят коалиции с все по-размити граници неясни контури", която се забелязва както на национално, така и на европейско ниво.

Геополитическите червени линии и тези по оста на културните войни може да се окажат по-силни, допуска той.

"Избирателите невинаги се движат според лидерите или реагират веднага на техни вражди и противопоставяния. Те си имат по-устойчиви убеждения, които ги карат да са свързани с определена политическа формация, които са важни за тях. Ако лидерът понякога се опитва да ги насочи в друга посока, това не води автоматично до някакво наказание", коментира Боян Захариев в предаването "Преди всички".

Снимка: Ани Петрова

Обичайно избирателите се питат само за коя партия биха или са гласували, а всъщност те имат мнение за всички формации в парламента и за такива извън него. Затова този път в представителна извадка избирателите са били анкетирани за отношението им към всички парламентарни партии и към "Величие", която не попадна в парламента, обясни Боян Захариев замисъла на проучването, което провеждат за пръв път. 

Според него резултатите показват логични неща, но до момента не е имало толкова емпирични доказателства.

"Нашето изследване е в съзвучие с интуицията на голяма част от обществеността. Тези неща се говорят. Ние просто имаме солидно емпирично доказателство за това."

При ГЕРБ-СДС като водеща формация има твърд електорат – избиратели, които много я харесват, но следващите, които те харесват, са много ниско в тяхната скала, обясни Боян Захариев и съобщи детайли от данните:

Най-близко до избирателите на ГЕРБ са двете ДПС-та, почти на еднакво разстояние след това е партия "Величие", следвана от "клъстер от партии", но ПП-ДБ, БСП и "Възраждане" са доста отдалечени.

За избирателите на ПП-ДБ пък ГЕРБ е максимално отдалечената партия. Дори "Възраждане" е една идея по-близо, но въпреки това е на неприемливо голямо разстояние.

"Към момента ГЕРБ-СДС, съдейки по голямото разстояние до най-близките до тях формации, трудно биха изгубили нови избиратели, но не се вижда и откъде може да дойдат други избиратели", отбеляза Захариев.

ИТН в по-малка степен, но "Величие" и МЕЧ имат профил на новосъздадени без утвърден електорат. Двете ДПС-та в известен смисъл също могат да се включат в тази категория, допълни той. 

Според него при БСП, въпреки че е стара партия, се наблюдава странен феномен – добила е вида на тези новосъздадени формации, при които относително лесно избирателите харесват набор от други. Това от една страна означава относително лесно приемане на коалиции, но и относително лесно прехвърляне нанякъде при разочарование – "и да се загубят още избиратели".

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55