Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване.
"Много неща се промениха след Covid 19 и може би както той преобърна нашия живот, така може би и в света на микроорганизмите са настъпили промени и трусове, във всеки случай доста вируси излязоха от традиционния си модел на поведение, заради това, че ги нямаше, а след това се върнаха с "гръм и трясък", каза за "Нощен Хоризонт" проф. Радостина Александрова, вирусолог от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при Българската академия на науките.
"Доста деца изобщо не бяха ги срещали тези вируси, което направи нещата доста мащабни, но сега се връщаме в нормалното русло на събитията.
Грипният вирус е нас от векове, като се смята, че първата грипна пандемия е от 1580 година, но други учени смятат, че тя е била още по-отдавна - 1173 година... Едното име на грипа е инфлуенца, идва от италианската дума "влияние", като се е смятало в древността, че Луната играе роля за болестите и епидемиите.
Думата грип идва от френския глагол "грипе", което означава "сграбчвам", тоест - това е вирусът, който буквално ни сграбчва - за няколко часа от здрави, ние вече сме във хватката на този вирус - силно неразположение, болки в ставите, болки в мускулите, висока температура, болки в гърлото, в очните ябълки, главоболие, едно доста драматично преживяване, което за щастие в повечето случаи за 5 до 7 дни преминава, без усложнения.
Годишно по данни на СЗО между 5 и 15 на сто от населението боледува от грип, от 3 до 5 милиона души го прекарват по-тежко, а между 290 хиляди и 650 хиляди души могат да загубят живота си следствие на усложненията на грипа, посочи още за БНР проф. Александрова.
"Това не е безобидно неразположение и би могло да протече доста драматично."
Проф. Радостина Александрова разказа още, че вирусите никога не изчезват напълно, има сезонност, като любопитното е, че в хода на многогодишната си съвместна еволюция различните видове вируси някак си са успели да се "споразумеят" помежду си, така че дори, когато са в един и същи сезон максимално активни, те не предизвикват пик по едно и също време. Това си има своето биологично обяснение, като ученият сподели как последователно се проявяват вирусите като сезонност.
По думите ѝ колкото повече се отдалечаваме от Екватора, толкова по-добре става изразена сезонността на вирусите, защото в извън умерения пояс грипният вирус си се разпространява постоянно, през цялата година, допълни проф. Александрова.
Ученият сподели още за двете пандемии - от 2002 г. с SARS-CoV - 1 и позната ни на Covid -19, започнаха през най-студените месеци в Китай - ноември и декември, 2002 и 2019, когато е било изключително сухо и много студено, с ниска влажност.
При висока влажност, тези вируси, които се разпространяват чрез малки влажни капчици, те ще са достатъчно тежки, колкото и да са миниатюрни, те ще се задържат много кратко във въздуха и ще паднат близо до нас, на метър-метър и половина.
Когато влажността е много ниска, тези капчици изсъхват и те олекват и се получават едни аерозоли, които се задържат много повече във въздуха и ще се разпространят на много по-дълги разстояния. Затова е добре да имаме добра влажност в помещенията - 30-50 на сто, като начин да се предпазим от разпространението на вирусите, допълни още проф. Александрова.
Още по темата в интервюто на Мая Данчева с проф. Радостина Александрова.
Не са установени данни за насилствена смърт на майката на българския европрокурор Теодора Георгиева. Това съобщиха от Окръжна прокуратура - Плевен. 75-годишната жена беше открита в изгорялата си къща в село Беглеж. Прокуратурата в Плевен разследва пожар в Беглеж, при който загина възрастна жена
Поскъпването на винетките ще влезе в сила от първи май, а новите по-високи тол такси за ползване на републиканската пътна мрежа от тежкотоварните автомобили и автобусите ще са в сила от първи април, като ново поскъпване на тарифите е прието и от първи септември. Постановлението на правителството е с днешна дата и публикувано в Правната информационна..
Националният оперативен щаб предлага удължаване на действието на програмата за подпомагане на украинските бежанци с един месец – до 1 май 2025 г., съобщиха от правителствената пресслужба с уточнението, че щабът се ръководи от вицепремиера Атанас Зафиров, а съобщението е заради постъпили медийни запитвания. "През този допълнителен месец ще..
Пенсионерите с ниски доходи в Кипър ще получат великденска надбавка от 250 евро, реши правителството днес. Одобрената допълнителна помощ показва "социалната ориентация и чувствителност на държавата“, заяви президентът Никос Христодулидис. Празничната сума ще бъде изплатена на повече от 11 000 възрастни хора, съобщи заместник-министърът на..
2056 - това са потвърдените до момента смъртни случаи след силното земетресение в Мианмар в петък. Този брой вероятно ще се увеличи. Над 3900 души са били ранени, а други 270 все още са в неизвестност. Управляващата военна хунта обяви седмица на траур, а ООН отправи призив за събирането на 8 милиона долара за хуманитарно подпомагане на държавата, която..
Седемгодишният Павел Лозанов от Русе е новият държавен шампион по блиц шах във възрастовата си група до 8 години. За играта, тренировката и успехите на русенските шахматисти разказва пред БНР талантът и неговата треньорка Елица Раева - многократна републиканска, европейска шампионка и носител на титлата "Международен майстор". Добрата..
Около 5 процента от хората по света страдат от обструктивна сънна апнея – заболяване, което нарушава нормалната почивка на мозъка и може да бъде опасно за ежедневни дейности, сред които шофирането. Обръщаме му внимание по слушателски сигнал и се надяваме повече хора да проверят своите близки за симптоми като хъркане и сънливост през деня, а..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...