Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За еволюцията на грипа от древността до днес:

Проф. Радостина Александрова: Между 290 хиляди и 650 хиляди души в света годишно умират от усложненията на грипа

По данни на СЗО между 5 и 15 на сто от населението боледува от грип всяка година

Проф. Радостина Александрова
Снимка: Мая Данчева

Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване.

"Много неща се промениха след Covid 19 и може би както той преобърна нашия живот, така може би и в света на микроорганизмите са настъпили промени и трусове, във всеки случай доста вируси излязоха от традиционния си модел на поведение, заради това, че ги нямаше, а след това се върнаха с "гръм и трясък", каза за "Нощен Хоризонт" проф. Радостина Александрова, вирусолог от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при Българската академия на науките.

"Доста деца изобщо не бяха ги срещали тези вируси, което направи нещата доста мащабни, но сега се връщаме в нормалното русло на събитията. 

Грипният вирус е нас от векове, като се смята, че първата грипна пандемия е от 1580 година, но други учени смятат, че тя е била още по-отдавна - 1173 година... Едното име на грипа е инфлуенца, идва от италианската дума "влияние", като се е смятало в древността, че Луната играе роля за болестите и епидемиите.


Думата грип идва от френския глагол "грипе", което означава "сграбчвам", тоест - това е вирусът, който буквално ни сграбчва - за няколко часа от здрави, ние вече сме във хватката на този вирус - силно неразположение, болки в ставите, болки в мускулите, висока температура, болки в гърлото, в очните ябълки, главоболие, едно доста драматично преживяване, което за щастие в повечето случаи за 5 до 7 дни преминава, без усложнения.

Годишно по данни на СЗО между 5 и 15 на сто от населението боледува от грип, от 3 до 5 милиона души го прекарват по-тежко, а между 290 хиляди и 650 хиляди души могат да загубят живота си следствие на усложненията на грипа, посочи още за БНР проф. Александрова.

"Това не е безобидно неразположение и би могло да протече доста драматично."

Проф. Радостина Александрова разказа още, че вирусите никога не изчезват напълно, има сезонност, като любопитното е, че в хода на многогодишната си съвместна еволюция различните видове вируси някак си са успели да се "споразумеят" помежду си, така че дори, когато са в един и същи сезон максимално активни, те не предизвикват пик по едно и също време. Това си има своето биологично обяснение, като ученият сподели как последователно се проявяват вирусите като сезонност.

По думите ѝ колкото повече се отдалечаваме от Екватора, толкова по-добре става изразена сезонността на вирусите, защото в извън умерения пояс грипният вирус си се разпространява постоянно, през цялата година, допълни проф. Александрова.

Ученият сподели още за двете пандемии - от 2002 г. с SARS-CoV - 1 и позната ни на Covid -19, започнаха през най-студените месеци в Китай - ноември и декември, 2002 и 2019, когато е било изключително сухо и много студено, с ниска влажност. 

При висока влажност, тези вируси, които се разпространяват чрез малки влажни капчици, те ще са достатъчно тежки, колкото и да са миниатюрни, те ще се задържат много кратко във въздуха и ще паднат близо до нас, на метър-метър и половина. 

Когато влажността е много ниска, тези капчици изсъхват и те олекват и се получават едни аерозоли, които се задържат много повече във въздуха и ще се разпространят на много по-дълги разстояния. Затова е добре да имаме добра влажност в помещенията - 30-50 на сто, като начин да се предпазим от разпространението на вирусите, допълни още проф. Александрова. 


Още по темата в интервюто на Мая Данчева с проф. Радостина Александрова.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокуратурата не е установила данни за насилствена смърт на майката на българския европрокурор Теодора Георгиева

Не са установени данни за насилствена смърт на майката на българския европрокурор Теодора Георгиева. Това съобщиха от Окръжна прокуратура - Плевен.  75-годишната жена беше открита в изгорялата си къща в село Беглеж. Прокуратурата в Плевен разследва пожар в Беглеж, при който загина възрастна жена

публикувано на 31.03.25 в 15:45

Винетките поскъпват от първи май

Поскъпването на винетките ще влезе в сила от първи май, а новите по-високи тол такси за ползване на републиканската пътна мрежа от тежкотоварните автомобили и автобусите ще са в сила от първи април, като ново поскъпване на тарифите е прието и от първи септември. Постановлението на правителството е с днешна дата и публикувано в Правната информационна..

публикувано на 31.03.25 в 15:42

Предлагат удължаване на програмата за подпомагане на украинските бежанци до 1 май

Националният оперативен щаб предлага удължаване на действието на програмата за подпомагане на украинските бежанци с един месец – до 1 май 2025 г., съобщиха от правителствената пресслужба с уточнението, че щабът се ръководи от вицепремиера Атанас Зафиров, а съобщението е заради постъпили медийни запитвания. "През този допълнителен месец ще..

публикувано на 31.03.25 в 15:37

Пенсионерите с ниски доходи в Кипър ще получат великденска надбавка от 250 евро

Пенсионерите с ниски доходи в Кипър ще получат великденска надбавка от 250 евро, реши правителството днес. Одобрената допълнителна помощ показва "социалната ориентация и чувствителност на държавата“, заяви президентът Никос Христодулидис. Празничната сума ще бъде изплатена на повече от 11 000 възрастни хора, съобщи заместник-министърът на..

публикувано на 31.03.25 в 15:36

Над 2000 са потвърдените жертви на земетресението в Мианмар

2056 - това са потвърдените до момента смъртни случаи след силното земетресение в Мианмар в петък. Този брой вероятно ще се увеличи. Над 3900 души са били ранени, а други 270 все още са в неизвестност. Управляващата военна хунта обяви седмица на траур, а ООН отправи призив за събирането на 8 милиона долара за хуманитарно подпомагане на държавата, която..

публикувано на 31.03.25 в 15:30
Шампионът по блиц шах до 8 години - Павел Лозанов от Русе

7-годишният Павел Лозанов от Русе е новият държавен шампион по блиц шах

Седемгодишният Павел Лозанов от Русе е новият държавен шампион по блиц шах във възрастовата си група до 8 години.  За играта, тренировката и успехите на русенските шахматисти разказва пред БНР талантът и неговата треньорка  Елица Раева - многократна републиканска, европейска шампионка и носител на титлата "Международен майстор". Добрата..

публикувано на 31.03.25 в 15:26

Сред най-характерните симптоми на сънната апнея е нощното хъркане

Около 5 процента от хората по света страдат от обструктивна сънна апнея – заболяване, което нарушава нормалната почивка на мозъка и може да бъде опасно за ежедневни дейности, сред които шофирането.  Обръщаме му внимание по слушателски сигнал и се надяваме повече хора да проверят своите близки за симптоми като хъркане и сънливост през деня, а..

публикувано на 31.03.25 в 15:17