Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За пиесата "Прашка" на българската театрална сцена:

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

Йордан Славейков

"Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам, каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. 

Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка", чиято премиера беше в началото на декември, януарският спектакъл -  разпродаден, а февруарският - вече почти без свободни билети. 

Постановката си поставя за цел да отговори на въпроси като - даденост ли е любовта, можем ли да я познаем, разпознаваме ли я, едва когато се разминем с нея? 

Пиесата е на руския драматург Николай Коляда. Той създава "Прашка" в края на 80-те години. Авторът представя пиесата за първи път на национален драматургичен конкурс, където текстът е посрещнат с остри критики. Години наред никой театър не иска да я постави. Едва след успешна постановка в САЩ,  водещи руски театри също я включват в репертоара си.

Режисьорът Йордан Славейков получава през 2018 г. неговото съгласие да преведе текста и да го постави. През годините прави опити в различни театри, но едва сега успява.

В пиесата участват актьорите Йордан Върбанов, Преслав Търпанов, за когото това е първа професионална изява, и Августина-Калина Петкова, която е и автор на текста на песента. Преводът и режисурата са на Йордан Славейков, музиката на Христо Намлиев, сценография и мултимедията са създадени от Теодор Киряков.

Текстът е написан преди  35 години. Тя е една от най-интимните и болезнени творби на Коляда.  

"Иска ми се зрителят да разбере в края на постановката, че не е сам, че това, в което се чувства, с което се е свързал и припознал в пиесата, било радост или скръб, че не е сам, че е разбран, че има друг някой като него. 

В това е великата сила на театъра за мен, защото ние често се объркваме в любовта, не знаем как да менажираме любовта, ставаме глупави и непохватни, смятаме, че трябва да я обгрижваме непрекъснато и така я задушаваме, или пък я оставяме уж да избуи и тя не избуява, а си заминава, тогава човек се събужда и пита: Господи, какво пропуснах?, сподели още Славейков.


"Прашка" е продукция на фондация "Арт Офис", реализирана с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", програма "Създаване’24" и Министерство на културата.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41