Това каза за БНР Слава Янакиева - културолог, преподавател в департамент "Театър" на Нов български университет (НБУ), автор е на монографията "Християнското кино. Топики на сакралното в кинематографията" (2020). Сред публикуваните ѝ преводи са книгите на о. Георгий Флоровски "Източните отци от IV век" и "Византийските отци от V–VIII век", а също капиталният труд на Ернст Канторовиц "Двете тела на краля (Изследване на средновековното политическо богословие)", както и "Битието като общение" на митр. Иоан Зизиулас.
"По-скоро това е дипломатически ход, акт на благодарност на княз Александър Батенберг към неговия чичо, който го е подкрепил за това той да заеме иначе невероятното за него място княз на самостоятелна държава, самостоятелно княжество".
Храмът е построен "практически само от български средства, при това много трудно събрани". Има и "минимални, наистина пренебрежими" дарения от руската страна, но парите в България се събират с много труд и главно от държавни дотации. Първото голямо дарение е от Софийска община, допълни Янакиева. 45 години са преминали от първото предложение до освещаването на храма през 1924 г.
"Това показва не особено голям ентусиазъм, нали?".
Княз Александър Невски е противоречива фигура и повечето сведения на историците "говорят не в полза, а против това, което пише в житието", каза Янакиева за предаването "Хоризонт до обед". Князът е приел васалитет от татарската орда и се сражава за нея, включително срещу "свои руски братя в услуга на своя господар". Роден е 1221 година и починал през 1263 година. Канонизиран е през 1547 г.
"Много късно! Това е времето, в което започва да се самоутвърждава този вече нов, още протонационален, дух на Московското княжество. Но преди това няма кой знае какво отношение на почитание към неговата фигура".
Невски е на почит при Иван Грозни, а през 16 век и цар Петър Първи използва фигурата му като символ на борбата срещу шведите.
"Ако въобще е воювал… Двете големи битки, за които се говори, че Александър е Невски, защото на Нева е победил шведите, нямаме никакви свидетелства в такава битка. Дори да е имало, той е бил на 17 години. Няма нищо специално, отбелязано в хрониките по това време".
Следващият етап от митологизацията на фигурата на Св. Александър Невски е при диктатурата на Сталин.
"Когато Сергей Айзенщайн, бидейки в немилост, съумява да се сдобие с благословението на партията да снима филм за Александър Невски. Първоначално той го замисля много драматично, с Шекспиров обрат… Скоро бива отрезвен и му бива показано, че не е интересен свети Александър Невски с това, че той има сложна душевност, а с това, че е победна фигура и трябва да бъде показван като човек от народа и като знаков за руската национална мобилизация".
Светията е обявен за покровител на пехотните войски от Владимир Путин.
"С България, разбира се, (Невски) няма нищо общо".
Янакиева е категорична, че изразът "безродници", употребен от патриарха също "има точно сталинско наследство".
Тя е категорична, че площадът пред храма може да бъде преименуван, но е " нелепо и по-скоро политическо предложение" да носи името на друг светец и предлага площадът да се казва "Катедрален".
През седмицата в Испания беше представен дебютният роман "Керван за гарвани" на младата българска писателка Емине Садкъ . Книгата излиза за първи път извън България, в превод на испански език от Мария Вутова и издаден от Automática Editorial. Повече разказва кореспондентът ни Димитър Драганов. След три издания в България, последното от които..
Редица политици поздравиха българите за 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В приветствие премиерът Росен Желязков отбелязва деня като символ на духовното величие на България и на непрекъснатия стремеж към знание, просвета и напредък. "На най-светлия български..
Над 80 процента от българите определят четенето на книги като важно. 43 на сто признават, че не са прочели нито една книга през последната година. Това показва проучване на социологическа агенция "Тренд", по поръчка на "24 часа", посветено на това колко и какво чете българинът. Изследването е направено между 12 и 18 май тази година чрез пряко..
Градушка, премесена с дъжд и силна буря връхлетяха снощи Хисаря. Изкоренени са дървета, има щети по автомобили, ламаринен покрив на кооперация е бил отнесен, съобщава БТА, като цитира кметът на града Ива Вълчева. През нощта са разчистени основните пътища и към момента няма затворени. Това стана причина и празничното шествие по повод 24 май да..
Смесеният хор на БНР участва в Светата литургия на 23 май в Базиликата "Сан Клементе" в Рим , в рамките на българската делегация по повод честванията на 24 май в Рим, начело с Марио Ангелов , директор на Дирекция "Музикална продукция и състави" в БНР. Венец от България на паметната плоча на светите братя Кирил и Методий в "Санта Мария Маджоре"..
Като хора новатори Кирил и Методий биха одобрили въвеждането на изкуствения интелект в образованието. Това каза за БНР Борис Михайлов от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Михайлов е част от групата, която преди около две години е писала препоръките на Министерството на образованието за използването на изкуствения интелект в..
В Тетевен тази вечер с тържествена заря-проверка ще бъде отбелязана 149-тата годишнина от епилога на Априлското въстание и гибелта на неговия водач - войводата Георги Бенковски. Преди заря-проверката, с която ще бъде отдадена почит към загиналите за освобождението на България представителния духов оркестър на военновъздушните сили ще изнесе..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред..