На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум.
Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на елитната гимназия на Фондация „Theresianische Akademie“ и на Дипломатическата академия във Виена. Терезианум е образователна институция, основана от императрица Мария Терезия през 1746г . – гимназия с уникален профил и богата дългогодишна традиция, която има за цел да възпита своите ученици като космополитни европейци в дух на толерантност и хуманност.
Новогодишният концерт на 10 януари беше изключителна вечер на музикално съвършенство и приемственост между поколенията. Не само бляскав празник на музикалната виртуозност, но и доказателство за вдъхновението и смисъла на партньорството между изгряващи млади таланти и артисти от световна класа като Владимир Юровски, Албена Данаилова, Деница Лафчиева, Райнер Хонек, Александър Гордън Земцов и др.
Галаконцертът бе с благотворителна кауза, като събраните средства се предоставят в помощ на социалния фонд на родителското настоятелство, както и за музикалното обучение на учениците от Терезианум.
Художественото ръководство, изборът на произведенията, селекцията на учениците изпълнители и поканата към звездните гост-солисти на концерта бе изключителна заслуга на известната българска виртуозна кларинетистка с успешна международна кариера Деница Лафчиева. Сред гостите на галаконцерта бе и Десислава Найденова-Господинова - посланик на България в Австрия.
Събитието започна с встъпителна реч на Улрике Сих - ректор на Университета за музика и сценични изкуства във Виена и с обръщение на директора на Терезианум Андреас Шатцл, който подчерта: „Концертът тази вечер е изключителна възможност за изява на младите таланти и същевременно уникален шанс да чуят и наблюдават от близо как музицират големите артисти.“
В първа част на концерта повече от 20 талантливи ученици, възпитаници на Терезианум, се представиха успешно на сцена, интерпретирайки с ентусиазъм творби от Бах, Хайдн, Моцарт, Бетовен, Шопен, Чайковски и др.
Д-р Татяна Оберхамер - председател на родителското настоятелство на Терезианум, сподели своя възторг: „С Деница Лафчиева работихме интензивно във връзка с инициативата за концерта. Тя е не само фантастичен музикант, но като човек успя с невероятно търпение и ангажираност да организира тази концертна програма и да направи от невъзможното - възможно.“
Във втората част на вечерта публиката имаше удоволствието и привилегията да чуе виртуозните, въздействащи изпълнения на звездни имена на световните музикални сцени: известният диригент и музикален директор на Баварската държавна опера Владимир Юровски (на този концерт в качеството му на пианист), концертмайсторите на Виенска филхармония Албена Данаилова и Райнер Хонек, изявената кларинетистка Деница Лафчиева, виолиста и диригент с успешна международна кариера Александър Гордън Земцов, виолончелиста Рудолф Леополд, уважаваният в Австрия цигулар и диригент от японски произход Джоджи Хатори, виолончелиста Йоханес Сетеле и Джими Чиянг – пианист, оркестров диригент и капелмайстор на Хора на виенските момчета. Събрани в различни камерни ансамбли, тези великолепни музиканти представиха своята изящна интерпретация на творби от Франц фон Супе, Сергей Прокофиев, Йосиф Ахрон, Антонин Дворжак, Йохан Непомук Хумел, Волфганг Амадеус Моцарт, Йоханес Брамс, Йохан Щраус-син, Йозеф Щраус.
След края на всяко изпълнение, изпълнената с публика зала, аплодираше с възторг.
Престижно бе звездното участие в концерта на Владимир Юровски, в този случай в качеството му на пианист. Маестрото, който от 2021 г. е музикален директор на Баварската държавна опера в Мюнхен, имаше успешни гастроли през януари във Виенската Щатсопер и в Концертхаус. За слушателите на предаването "Алегро виваче" известният диригент разказа за удоволствието да участва в този концерт:
„Основната мотивация да приема тази покана е моето лично приятелство с Деница Лафчиева и нейния съпруг Александър Гордън Земцов. Познаваме се от дълги години, още от Лондон. Когато те ме запитаха спонтанно дали имам възможност да участвам като пианист в изпълнението на „Увертюра по еврейски теми“ от Сергей Прокофиев, веднага се съгласих. Важен е и фактът, че това е благотворително събитие за Терезианум. Когато става дума за такъв стойностен проект, човек не се замисля дали има много ангажименти или е изморен. Александър Гордън Земцов отдели време и ми асистира през януари в моята подготовка за изпълнението на Симфония №6 от Густав Малер с Виенските симфоници в Концертхаус. Деница и Александър бяха и на моя концерт във Виенската Щатсопер. Ние през цялото време се подкрепяхме взаимно и смятам, че особено в днешната международна ситуация всички се нуждаем от това. Светът е все повече разкъсан, свидетели сме на войни, политическо противопоставяне, но ние сме преди всичко хора и трябва да се подкрепяме един друг. Мисля, че с помощта на музиката и силата на изкуството можем да постигнем много.“
Чуйте кореспонденцията и интервютата с Деница Лафчиева, д-р Татяна Оберхамер и Владимир Юровски в звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...