Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

| Репортаж
Снимка: Pxhere
Чуй новината! Чуй новината:

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца.

Три са кризисните центрове в София, с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още.

Дежурството на един от мобилните екипи, които правят обходи по софийските улици и предлагат на бездомните подслон, проследи Евелина Стоянова.

Екипът прави обход в централната градска част на София – по булевард "Мария Лиуза", ул. "Г. Раковски" и около Централна гара.

"24 часа, 7 дни в седмицата. Постоянно си имаме работа. Има много бездомни хора, които са желаещи – превозваме ги, настаняваме ги", казват Кирил Крумов и Петър Викторов, които правят обиколките и убеждават бездомниците, че е добре да получат подслон, вместо да останат на студа.

"Постоянно минаваме обходи на кризисните точки и ги питаме."

"В кризисните центрове е топло, чисто. Обясняваме им го."

Ежедневно се срещат и с откази на хора, живеещи на улицата, да ги заведат в центровете.

"Проверихме бездомен човек, който не иска да бъде настанен. Продължаваме. Записахме му данните. Пишем декларация, в която той отказва да бъде настанен в кризисен център."

"Спя на улицата, ама се оправям", разказва мъж, който е загубил жилището си, но не желае да отиде в кризисен център заради кучето, което го придружава.

На Централна гара екипът проверява първо вътрешността, след това оглежда подлеза. Натъкват се на желаещ да бъде настанен в кризисен център.

Оттам нататък от него зависи дали ще остане повече време или утре пак ще излезе навън, поясняват от спасителния екип.

От екипа имат стари познайници като Албена, която живее на пейка в района на гарата.

"Това е Албена. Много пъти сме я карали. Не иска да бъде настанена и това е."

"Много хора като ги питаме, са съгласни. Докато се върнем, човекът изчезва."

"Как да не е помощ? Да не съм на улицата. Да не съм на гарата, на студено. Топла храна, топла завивка – това е", споделя друг мъж, останал без дом заради семейни проблеми.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90 годишни са почитателите му. Не..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

„Радио България“ на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа...

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02