Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите

| Репортаж
Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и прогнозират една не съвсем добра финансова година. Все повече банки заделят значителни разходи, за да посрещнат евентуална обезценка на финансовите си активи, заяви пред БНР финансистът Десислава Николова, като се позова на данните на БНБ към края на ноември 2024-та.

Банковите печалби през последното тримесечие се свиват до 3,3 млрд. лева, като се забавя и темпът им на растеж, който доскоро беше рекорден.

Дали това е причината и за масовото увеличение на банковите такси от началото на годината? 

Част от големите банки имат вече нови, чувствително по-високи такси, а останалите подготвят ръст от март или април. По-скъпи стават най-масовите услуги "на каса" като внасяне и теглене в брой, парични преводи и обмен на валута.

Известно правило е, че печалбите на банките се формират основно от приходите от лихви по отпуснати кредити и ниските лихви по депозитите, и една малка част са печалбите от такси и комисионни. В края на ноември миналата година, за който период са последните актуални данни на БНБ, приходите от лихви са два пъти по-големи в сравнение с тези от такси. Съпоставено с една година назад, съотношението е ръст с 14% на лихвите спрямо таксите, които от своя страна растат с 8%. Но въпреки това, за първи път от години, банките усещат свиване на печалбите и се очаква да реагират с ответни действия, коментира финансистът: 

"През последното тримесечие банковата печалба е 3,3 млрд. лева. Забавя естествения си ръст, който преди това беше рекорден. Банките заделят много високи разходи за обезценка на финансови активи".

Задават се турбулентни времена, обясни Николова.

Може би, тенденцията към увеличение на таксите за банковите операции на място в офисите е някаква, макар и не достатъчно ефективна мярка за частична компенсация на приходите, но в очакване да последват още. Така, постепенно клиентите ще се насочват към алтернативните канали за банкиране, за да се ограничат разходите за поддръжката на клоновата мрежа. Вече има примери и за затворени банкови офиси.

А "на каса", по обясними причини, най-много ще поскъпват най-масовите услуги, които потребителите ползват. Банковите преводи се оскъпяват с до една четвърт от сумата, тегленето на каса с до около 1%, преводите по сметки стигат 5, 6, 7 лева, посочи Николова:

"Таксите, които се увеличават, са свързани с внасяне на пари в брой, броене на пари, теглене от сметка в брой, паричен превод, нареден в клоновата мрежа. Хората трябва много добре да си направят сметката, когато правят такива операции, къде е по-изгодно". 

Българският потребител обаче все още няма доверие на алтернативните канали за банкиране, на виртуален кредитен консултант и на виртуална банка, каквато има на българския пазар. Освен това, големият процент от хората отказват да споделят лични данни и банкови сметки в интернет, а огромната част от потребителите и трудно се справят с основните банкови операции сами, без съдействието на служител:

"По-възрастните хора разчитат все още да си поговорят на място с банков служител. Те не са така добре ориентирани при ползване на услугите за отдалечено банкиране. Банките трябва да предприемат една по-широка кампания. Те трябва много да подобряват начина, по който комуникират със своите клиенти". 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трима пътници в такси загинаха при катастрофа край Монтана

Трима пътници в такси са загинали при катастрофа край Монтана. Сигналът за инцидента е подаден в 12:15 часа. Автомобилът е бил спрял, когато е блъснато от идващ тежкотоварен камион от Враца към Монтана. Шофьорът на таксито е в тежко състояние в болница. Пробата на шофьора на камиона за алкохол и наркотици е отрицателна.

публикувано на 01.05.25 в 14:09
Тайван, шествието в Тайпе

Работещи в различни страни отбелязват Международния ден на труда

На Първи май хиляди работещи преминаха по улиците на Токио, за да отбележат Международния ден на труда. Празникът бележи борбата и постиженията на работниците и работническите движения по света. Няколко хиляди се събраха в столицата на Тайван - Тайпе, с искане за по-добри условия на труд, увеличение на заплатите, по-кратък работен ден и..

публикувано на 01.05.25 в 13:58

Продължава почистването на наводнените къщи в Монтанско

Пет дни след проливните дъждове доброволци продължават да помагат в разчистването на наводнените къщи в селата Лехчево и Кобиляк. В събота привечер пороен дъжд от 108 литра на квадратен метър причини значителни щети. "Благодарение на доброволците от Столична община, от Белово, от община Бойчиновци също доброволците се включиха, помагат..

публикувано на 01.05.25 в 13:56
Владимир Путин

Путин заяви, че от жителите на Волгоград зависи преименуването на града на Сталинград

Руският президент Владимир Путин заяви, че от жителите на Волгоград зависи решението да преименуват града си на Сталинград, както се е наричал, когато съветската Червена армия побеждава германския Вермахт по време на най-кървавата битка от Втората световна война, предаде Ройтерс. Въпросът за връщането на старото име на южния руски град беше..

публикувано на 01.05.25 в 13:39
Силистра

Трудът извън големия град

В Деня на труда (1 май) обръщаме поглед към реалността на пазара на труда извън големите градове. Област Силистра е сред регионите с най-висока безработица – над 10% при средно за страната 5% . Делът на хората с основно или по-ниско образование е значителен, а немалка част от младежите нито учат, нито работят, затова питаме - Как се живее и работи..

публикувано на 01.05.25 в 13:38

Киселова: Априлското въстание е пример за това, че свободата не ни е дар

Отбелязваме 149 години от избухването на Априлското въстание. Център на тържествата са Копривщица, Клисура и Панагюрище, които са пряко свързани с Априлската епопея. Споменът за героичните събития от 1876 г. местните хора пазят като всяка година пресъздават историята с грандиозна възстановка. В Копривщица денят започна с полагане на..

публикувано на 01.05.25 в 13:15

18-годишното момиче от Хасково е убито в деня на изчезването

18-годишното момиче от Хасково, което беше намерено мъртво, е било убито още в деня на изчезването миналия уикенд. Това научи "Хоризонт" от източници в МВР. По случая има задържан. Досъдебното производство продължава. Основната версия, по която полицията работи, е свързана с лични отношения и скандал. Очаква се МВР да даде повече..

публикувано на 01.05.25 в 13:05