"Повсеместно в България има различни феодали, олигарси, които в полза на своя бизнес разрушават природата и здравето на местните хора. Този проблем дойде и при нас, в Своге. Става въпрос за канадска компания с капитал в Холандия и неясен собственик в посока Русия, която е получила разрешение от Министерството на енергетиката от 2021 г. да правят проучвания. Първата заблуда е – ние ще проучваме, няма да копаем. Те ще проучват нещо, за което предварително знаят резултатите. Имаме достатъчно проучвания от съветската епоха за наличието на злато и метали, които са тежки."
Това разказа пред БНР Филип Кирилов от инициативния комитет "Ти решаваш за Своге и за Балкана".
В момента се прави опит да се продадат на японската страна правата за добив след това, допълни той и обясни:
"Проучването включва сондажи с дълбочина над 600 метра в карстов район. По закон те нямат право да пробиват под водния пласт. Искат да пробиват вертикално, а отдолу всичкото е пещери."
Значителна част от зоните, предвидени за проучвания, попадат в НАТУРА 2000, изтъкна той.
Местните хора настояват районът на дефилето да остане привлекателно място за туризъм, а това е засегнато от тези намерения, категоричен е Кирилов.
"Става въпрос за открит добив, в открити кариери. Тези взривове вдигат прах, в който има уран, живак, цианиди. Към София ще дойдат въздушни маси от Северозападна България и по една случайност там се намира дефилето на Искъра. Река Искър ще бъде замърсена с всички последствия."
"Ние не сме "против" икономическото развитие, но сме "за" спазването на закона, заяви той. По думите му, в процедурата "има редица нарушения".
Филип Кирилов оспори и друг аргумент на инвеститорите, които искат да проучват в района – че ще се създадат много работни места.
Има подписка с над 7000 подписа, а около стотина са активните членове на инициативния комитет "Ти решаваш за Своге и за Балкана". Заведено е дело. Събрани са и дарения, с които се обжалва министерско решение, стана ясно от думите на Кирилов.
"Имаме неотклонното намерение да не допуснем това нещо! България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..
"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..
Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..