Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един българин, преподавател по английски език в Шанхай:

Димитър Владиков: Конкуренцията в Китай е милиард и половина - иначе как ще успееш в живота?

В Китай има огромен респект и уважение към преподавателите

2
Шанхай
Снимка: личен архив

Животът може да ни отведе на всяко място и да създаде такива условия, че да го почувстваме като свое. Иска се само малко повече решителност да приемеш предизвикателствата на чужда култура, друг континент и съвсем нов свят.

Димитър Владиков живее и работи в Китай. Нещо повече, чувства се прекрасно там и ние имаме късмет, че сега е в България.

Шанхай е с население над 25 милиона души. Наричат го „витрина“ на най-развиващата си икономика в света. Шанхай има една от най-добрите образователни системи в Китай. 

В града има десетки университети и колежи. В един от тях преподава Димитър Владиков. Той учи студентите там на английски език и преди време дори им написа учебник. 

Освен приятелската  атмосфера и добрата работна среда, Димитър се възхищава и на невероятния напредък на тази част от света, която полага сериозни усилия да догони и дори да изпревари образования западен свят. 

Димитър Владиков

"Аз имам щастието да съм преподавател в един от най-елитните университети в Шанхай, един от трите най-добри в Китай -  Дзяотонг, който е и един от топ 100 те университета в света. Аз преподавам и в още един град до Шанхай, каза за БНР Димитър Владиков

Технологиите в Китай са на много високо ниво, а Шанхай е с 26 милиона жители, но дори не е най-големият град в Китай. 

11 години съм вече преподавател в Шанхай. Имах и други чуждестранни предложения, но това приех. Аз обаче не съм преподавал в България, защото когато завърших, бях 10 години адвокат, бях юрист, и когато отидох в Китай, не знаех реално какво да очаквам от тяхната образователна система

Но бях много приятно изненадан, защото ме посрещнаха с едно много голямо уважение и това уважение се запази и до днес. Този респект към преподавателите е започнал при тях от древността и се е запазил и до сега, и то навсякъде. 

Усещал съм това позитивно и уважително отношение навсякъде, а това е много важно за всяка една професия. Това те кара да се представяш на едно много високо ниво.

Няма да лъжа, че там конкуренцията е малка! Напротив - тя е огромна и за студентите, и за преподавателите! Особено за чуждите преподаватели. 

Аз имам колеги, които са Нобелови лауреати, от САЩ, от Великобритания, Австралия, където майчиният език е английският, затова подготовката за урока е голяма, трябва да предизвикаш интереса на студентите, да участват всички, което означава да им привлечеш вниманието, да искат да комуникират, да участват и то повечето от тях.

Аз им преподавам и дисциплини като Публична реч, Маркетинг и Бизнес комуникации, разказа още Владиков.

По думите му в Китай образованието е поставено на пиедестал, преподавателите там получават по-високо възнаграждение от колегите си в САЩ, например. 

Условията за преподавателите в Китай също са много по-добри. Като възможностите на преподавателските карти, заредени с пари за хранене, отделно от заплатата, можеш да се храниш с тях в стола на университета, а можеш и да си поръчаш от любимото си кафе през телефона, разказа още преподавателят. 

За него от университета се поема апартамента, за да те улеснят, също преподаваш с микрофон или слушалка, за за не си напрягаш гласните струни. Помислено е за всичко, допълни Владиков. 

"Тези студенти са като роботчета - каквото им дадеш като задание - те го изпълняват в срок, старателни и дисциплинирани са, каза още Владиков. 

Защото конкуренцията там е милиард и половина - иначе няма как да се справят и да успеят в живота!, поясни той. 



Още по темата слушайте в интервюто на Мая Данчева с Димитър Владиков в "Нощен Хоризонт". 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Никушор Дан избра да пусне бюлетина в малкия румънски град Фъгъраш, на 244 км от  столицата Букурещ.

Близо 40% достигна към 14 часа избирателната активност на президентския балотаж в Румъния

В Румъния при висока избирателна активност преминава балотажът за избор на президент, на който мерят сили  55-годишният независим кандидат и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан и  38-годишният лидер на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" Джордже Симион.  Пред много избирателни секции в страната хората се редят на дълги..

публикувано на 18.05.25 в 15:24
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху намекна, че Израел е отворен за споразумение с "Хамас"

Израелският премиер Бенямин Нетаняху подсказа, че страната му е отворена за споразумение с "Хамас", което да вклчюва прекратяване на сраженията в Газа и което да бъде постигнато на провеждащите се днес преговори в катарската столица Доха. Споразумението трябва да включва освобождаването на всички заложници, изгнание на терористите от "Хамас" и..

публикувано на 18.05.25 в 15:05
Папа Лъв XIV

Папата призова за по-голямо световно единство

По време на интронизацията си папа Лъв XIV направи обръщение към стотиците хиляди вярващи и официални гости на площад "Свети Петър" с призив за по-голямо световно единство, като остро разкритикува вредното влияние на неконтролирания капитализъм и злоупотребата с власт, предаде ДПА. С литургична церемония започва понтификатът на папа Лъв..

публикувано на 18.05.25 в 15:00
Драгомир Стойнев

Драгомир Стойнев: Кризата в градския транспорт на София можеше да не се случи, държавата даде 17 млн. повече

Тази криза в градския транспорт на София можеше да не се случва . Това заяви пред БНР Драгомир Стойнев, председател на парламентарната група на "БСП – Обединена левица".  "През 2025 година държавата даде 17 млн. повече за градски транспорт в София. Имаше време и възможности за разговори. Синдикатите от много време даваха сигнали за..

публикувано на 18.05.25 в 14:30

Споделеното пътуване - как софиянци се организират да си помагат

За два дни новосъздадената заради липсата на градски транспорт фейсбук група за споделено пътуване в София набра близо 5500 членове. Пети ден София е без наземен градски транспорт, метрото работи Служители на градския транспорт: Извиняваме се на софиянци за неудобството, нямаме политически искания Какви са конкретните предложения на..

публикувано на 18.05.25 в 14:20

Вход свободен и многобройни събития за Международния ден на музеите в Кипър

Повече от 20 музеи и културни центрове в Кипър посрещат днес посетители с безплатен вход и обиколки с  екскурзоводи , удължено работно време и многобройни събития. Така те отбелязват Международния ден на музеите, който тази година е на тема "Музеи и общества в постоянна промяна". Богатата програма днес представя "нови начини за запазване на..

публикувано на 18.05.25 в 13:51