Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БНР на 90: Спомени на един музикален редактор

Здравка Андреева разказва за страстта си към радиото и музиката в него

| Интервю
6
Здравка Андреева в студиото
Снимка: личен архив

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите водещи, допуснати да правят предавания за класическа музика, водила много и различни емисии в програмите на Радиото през годините. Имала е шанса да разговаря с Серджу Челибидаке, Хенрик Шеринг, Ерих Лайнсдорф, Янош Щаркер, Ане-Софи Мутер, Клаудио Абадо, Марис Янсонс и много други световни знаменитости. Интервютата ѝ се пазят в Златния фонд на БНР. 

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт", дни преди голямата годишнина на Радиото, Здравка Андреева разказа спомени за годините, когато са поставяни основите на много от сегашните емблематични предавания, за работата си с легендарни фигури в историята на БНР, сред които е и диригентът основател на Радиооркестъра - Васил Стефанов.

Здравка Андреева в работен момент с Панчо и Александър Владигерови, Стефан Владков и Тео Мусев (прав)

Ето и нейния "послепис" за четящите (без редакция):

"Деветдесет! И шейсет от тях!

Забравяла съм винаги. Още от студетските ми години. Не е само до ЕГН-то. Дано тоя път ме допуснат до поправителен. И някой успее да публикува тази закъсняла добавка.

В интервюто ми с музикални радиоспомени за 90-годишнната на БНР стана дума как съм строшавала стена с главата си, за да прокарам странни и неприемливи идеи, които впоследствие са се оказвали верният път. На няколко пъти понечвах да кажа нещо, но все не можех „да взема думата“ от... себе си, от собствената си НЕхоризонтовска бъбривост. Нека го кажа тук и сега: същинските трошачи на стени с глави се наричат Ирена Гъделева и Татяна Иванова – ангелите на "Алегро виваче". Те осъществиха несънувани от мен неща. Несънувани, но мечтани. Отвориха хоризонт в Хоризонта.

Защо ли? Дайте ми 30 минути ефирно време и ще обясня.

Браво, момичета! Неслучайно в медиите ви нарекох преди време „майчиците на българското музикантство“. И други така ви наричат и усещат, не само аз – вашата Здравка Андреева...

Апропо – трошене на стени с глава. Моите нелоши щурави рискови идеи биха се отекли преспокойно в канала без реализация – ако не бяха шефовете ми и подкрепата им (понякога „през зъби“): Кирила Стършенова, Мими Щърбанова, Дими Досева, Маня Попова, Стоян Ангелов, Гроздан Христозов...  Не ви е било лесно да ме изтрайвате...

Искам да отдам дължимото и на моя най-последен радиодом – програмата "Христо Ботев" на БНР. Благодаря ви, скъпи колеги!
И да знаете: 4% слушаемост е класическата учебникова слушаемост на радиопрограма с профил култура. По света, ако случайно слушаемостта на някоя радиопрограма за култура и изкуство се покачи на 5% - тогава се отваря шампанско. Но ако се повиши над 7 % - следват наказания – това означава, че програмата е станала прекалено „популистка“ в лошия смисъл."

Здравка Андреева (в средата) в жури с видни български музиканти

Интервюто със Здравка Андреева чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21