Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доналд Тръмп ще бори бедността, заобиколен от най-богатите хора в света

Доналд Тръмп и Илон Мъск
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кажи ми кои са ти приятелите, за да ти кажа какъв си. Ако използваме тази българска поговорка за отправна точка, то можем да заключим, че встъпилият в длъжност тази седмица американски президент Доналд Тръмп е един от най-богатите и влиятелни хора в света, тъй като беше обграден на церемонията от технологични милиардери - Илон Мъск, Марк Зукърбърг, Джеф Безос, в безпрецедентна демонстрация на власт и влияние в американската политика. 

Сред другите присъстващи бяха съоснователят на Гугъл Сергей Брин, седми по богатство, както и технологични магнати като изпълнителните директори на Епъл Тим Кук и на Гугъл Сундар Пичай. Дори директорът на Тик-ток Шоу Чу седеше на последния ред, макар бъдещето на платформата му  в СЪединените щати да е ясно само за следващите три месеца. 

"Когато тримата най-богати в Америка седят зад Тръмп на встъпването му в длъжност, за всички е ясно, че милиардерската класа вече контролира правителството ни," написа сенаторът демократ Бърни Сандърс в пост в социалните мрежи. 
Доналд Тръмп
Но малиардерите начело на технологичните гиганти не са единствените заможни амерканци в обкръжението на Тръмп. 16 от министрите в кабинета на президента и бизнесмен са с богатство от най-малко 100 милиона долара, отбелязва Робърт Франк - икономически анализатор.

"В кабинета на Тръмп ще има повече милиардери и милионери от всеки друг в историята. Общото им нетно богатство е на стойност 13 милиарда долара. Рекордното състояние на кабинета също така поражда безпрецедентни етични въпроси и вероятни продажби  на дялове."
Снимката е илюстративна.
На този фон неправителствената организация Оксфам публикува доклад, според който миналата година бележи второто най-голямо увеличение на богатствата на милиардерите откакто се води статистика. Общото състояние на най-заможните хора в света е нарастнало от 13 на 15 трилиона долара само за дванайсет месеца, а планетата се е сдобила с цели 204 нови милиардера. "Не само натрупването на богатство се е ускорило, но се увеличава и властта им, отбелязва Набил Ахмед от организацията. 

"Екстремните нива на неравенство забавят и подкопават борбата с бедността. Както казва съдията от Върховния съд Луи Бранде: Или ще имаме огромна концентрация на богатство или демокрация. Не може да има и двете в една страна. Смятам, че пред същия избор сме изправени и днес."

И докато заможните стават по-заможни, броят на бедните почти не се е променил от деветдесетте години на миналия век. Така напримчер единият процент най-богати притежават близо 45% от богатството в света, докато 44 на сто от човечеството живее под прага на бедност на Световната банка, който е 6 долара и 85 цента на ден. Джеймс Петокукис - икиномически анализатор от американския институт по предприемачество отбелязва:

"Ако погледнете списъка на най-богатите американци като Илон Мъск, Джеф Безос, ще видите, че те забогатяват като основават компания и я развиват като произвеждат нещо ценно, което хората желаят."
Според годишния доклад за неравенството Оксфам обаче богатите стават по-богати предимно по наследство, избягване на данъци и връзки с влиятелни хора по всички етажи на властта. Глобалните икономически правила трябва да се променят, за да се прекрати монопола, да се наложат регулации на корпорациите и да се коригират данъците, така че богатите да плащат по-справедлив дял. На това мнение е и иономистът Джон Сейбълхаус от Бругинк институт.

"През последния четвърт век промените в данъчната политика направиха много по-трудно облагането на богатите. Има множество изключения и начини да се заобикалят данъчните закони. Много богаташи не плащат данъци върху нереализираните капиталови печалби от продажбата на акции или имоти. Трябва да подобрим данъчното облагане на доходите в момента на придобиването им и да премахнем вратичките в законите."

Джон Сейбълхаус обяснява, че парите на богатите са вложени в имоти, предприятия и заеми и те на практика нямат реален доход, който да подлежи на данъчно облагане. Според него това е пример за изключителна икономическа несправедливост. 

"Богатството на Илон Мъск се повишава с 200 милиарда на година, а доходът му е нулев. Това показва, че имаме сериозен проблем."

В прощалната си реч президентът Джо Байдън предупреди, че в Америка се оформя олигархия на изключителното богатство, власт и влияние, която наистина застрашава цялата демокрация, основните права и свободи. Затова и Оксфам призовава правителствата по целия свят да накарат милиардерите да плащат своя дял, за да намалят неравенството и крайната бедност. По данни на организацията държавите със среден и нисък доход харчат близо половината от националните си бюджети за дългови разплащания. 

"Трябва да обложим супербогатите и големите корпорации. Това е най-ефективният начин да намалим неравенството."

Докладът на Оксфам прогнозира също, че до десет години светът ще стане свидетел на появата първите пет трилионера. Завладяването на световната икономика от няколко привилигировани личности достигна непознати висини, изтъква Набил Ахмед. 
   
"Да говорим за трилионери е плашещо. Това са милиарди долари богатство, което се трансформира в милиарди долари власт."

И вероятно за никого не е изненада, че Илон Мъск, чието богатство в момента е около 440 милиарда долара, ще е първият в света трилионер. 

„Една от причините Илон Мъск да забогатее толкова бързо, не е само бързото покачване стойността на акциите на "Тесла", но и защото броят на дяловете му в компанията нараства бързо. За пет години акциите са скочили с хиляда и триста процента. Ако покачването продължи със сто процента на година, той ще достигне статут на трилионер през 2027-а."

Предстои да видим дали Доналд Тръмп ще подобри живота на обикновените американци като има за съюзници най-богатите хора на света. 

По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Временно спират подаванетоо на минерална вода в центъра София

Днес от 10 до 10:15 ч. няма да има минерална вода в чешмите в центъра на София заради профилактика, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. Техническа профилактика на водоналивния кът с минерална вода "София – Център" ще се извърши от 10:00 до 10:15 часа. В този времеви период ще бъде спряно водоподаването към чешмите с минерална вода в..

публикувано на 04.02.25 в 08:28
Доналд Тръмп

Тръмп подписа указ за създаване на суверенен фонд, с който САЩ могат да закупят "TикТок"

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп подписа указ, с който нарежда на министерствата на финансите и на търговията да създадат суверенен фонд, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА. Той заяви, че този инструмент може да се използва за купуването на "TикТок". Социалната мрежа има около 170 млн. американски потребители. Сега е в сила закон,..

публикувано на 04.02.25 в 08:18

С 1 млн. лв.: МЗ популяризирало профилактични прегледи за рак по телевизията

Министерството на здравеопазването е похарчило над един милион лева за телевизионна реклама, с която да се популяризират профилактичните прегледи за рак на маточната шийка. Това става ясно от договори, публикувани в сайта на Агенцията по обществени поръчки.  Клиповете са излъчвани по трите големи телевизии у нас в продължение на 17 дни..

публикувано на 04.02.25 в 08:10

Бюджетната комисия определя правила за номинации за зам.-председатели на Сметната палата

На заседание Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание ще определи процедурни правила - за номинации за двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата, както и на кандидати за Фискалния съвет и за поста подуправител на Българската народна банка. А също и за номинации за ръководство на Комисията за финансов надзор,..

публикувано на 04.02.25 в 07:48
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Свидетели сме на завръщането на империализма в международните отношения

Свидетели сме на завръщането на империализма в международните отношения. Това заяви пред БНР Любомир Кючуков, дипломат и бивш зам.-министър на външните работи. "Всички глобални сили – Русия, Китай и САЩ, вече се ориентират не просто към упражняване на икономическо влияние и политическа доминация, но и към завладяване на територии. Русия вече три..

публикувано на 04.02.25 в 07:48
Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху

Тръмп и Нетаняху ще обсъдят втората фаза на примирието в Газа

Американският президентът Доналд Тръмп се очаква да приеме израелският премиер Бенямин Нетаняху, който е на посещение във Вашингтон, където се очаква да започнат разговори за втората фаза на примирието в Ивицата Газа. Така Бенямин Нетаняху ще стане първият чуждестранен лидер, с когото Доналд Тръмп ще има среща, откакто встъпи в длъжност преди..

публикувано на 04.02.25 в 07:39

Финансите на страната и Бюджет 2025 - основни теми на Съвета на управляващите

Финансовото състояние на страната и подготовката за бюджета за тази година ще са основна тема на предвидения за днес Съвет за съвместно управление. Министърът на финансите Теменужка Петкова се очаква да представи информацията, получена от държавните структури и общините - за всички задължения към доставчици в страната и чужбина, както и за..

публикувано на 04.02.25 в 07:38