Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.
В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи по-актуално от всякога. Но как да управляваме ефективно ресурсите си, ако не знаем какво представлява кредитната лихва, как да разпределим семейния бюджет или как да избегнем финансови измами?
С времето отговорността за нашето благосъстояние постепенно преминава от държавата към самите нас. За разлика от миналото, когато обществото разчиташе на социални гаранции и партийни структури, днес ние сами планираме своето бъдеще – от образованието и кариерата до достойните старини. Всеки важен житейски избор – закупуването на дом, образованието на децата или дори обикновена семейна почивка – изисква финансови решения.
И въпреки това, финансовата грамотност в България все още изостава. Според проучване на Европейската банкова федерация от 2019 г., тя е на значително по-ниско ниво в сравнение със западноевропейските държави. Това е и причината Министерският съвет през 2021 г. да приеме Национална стратегия за финансова грамотност, чиято цел е да изгради у населението основни познания за финансите – от планирането на бюджета до използването на дигитални финансови услуги.
Както казва Уорън Бъфет: "Цената е това, което плащате; стойността е това, което получавате". Финансовата грамотност не означава просто да броим парите си, а да разбираме тяхната стойност – как да ги използваме рационално, за да постигнем дългосрочна стабилност. Тя започва още в детството, когато се учим да използваме касичка, и продължава през зрелостта, когато планираме пенсионирането си.
Доц. Йосиф Аврамов, финансист и дългогодишен анализатор на икономически тенденции, пояснява какво означава да бъдем финансово грамотни в съвременния свят, какви са основите на личните финанси, за ползите и рисковете от дигиталните финансови услуги, както и за националните политики, които се стремят да повишат финансовата култура на обществото.
Той споделя своя опит за това как финансовата грамотност може да промени не само живота на отделния човек, но и бъдещето на цялото общество.
Ще научите за взаимовръзката между предприемачеството в Царство България и съвременните уроци за успех, като надникнем в историята на българската индустрия и предприемачество. Говорим за иновациите, предприемаческия дух и успехите на нашите предци, които вдъхновяват днешния бизнес. От доц. Йосиф Аврамов ще научите повече и за духа на българските предприемачи – от фабриките на Добри Желязков до индустриалните успехи на XX век.
Йосиф Аврамов е доцент, доктор по икономика. Той понастоящем е ангажиран в международен проект в Института по информационни и комуникационни технологии при БАН. Йосиф Аврамов е преподавал в департамент „Телекомуникации“ в Нов български университет, Техническия университет, гр. София, Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и др. редица финансови дисциплини, в т.ч. финансов инженеринг, корпоративните финанси, банково дело, иновации и иновативен мениджмънт, учебни предмети, свързани с европейските програми и използването на финансови инструменти в тях. Той също е и предприемач, консултант, трейдър, както и основател на сдружение, регистрирано в обществена полза – Консултантски център по европейски програми „Люлин“ и на фондацията Международен фонд „Център по приватизация и чуждестранни инвестиции в България“. Доц. Йосиф Аврамов е председател на Националната предприемаческа и занаятчийска камара. Членува и в два творчески съюза: на Съюза на учените в България и на Съюза на българските журналисти.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..