В България няма организиран национален скрининг за рак на гърдата. За това алармира проф. Свилен Маслянков, ръководител на направление "Лечение на доброкачествени и злокачествени заболявания на гърдата" в Клиниката по хирургия на УМБАЛ "Александровска".
Проблемите, свързани с лечението на това заболяване у нас, ще бъдат обсъдени на национална конференция "За модерните подходи при лечение на рак на гърдата".
"Всички жени в определена възрастова група трябва да преминават през периодични прегледи и образни изследвания. По този начин се гарантира, че всеки потенциално застрашен пациент ще бъде "хванат".
Имаме достатъчно болници и апаратура, но няма достатъчно подготвени специалисти. Липсва и организация как да се осъществява този скринингов процес".
Проф. Свилен Маслянков е убеден, че преминаването през скрининг трябва да придобие задължителна характеристика.
"Ако не се явиш, да ти отпадат здравните застраховки и да се налага да заплащаш за всичко. В ранен стадий може да получим много по-добри резултати при лечение на болестта.
В големите населени места, където има университетски болници и множество различни медицински центрове, може да се направи образно изследване и ЯМР. Там хората по-лесно достигат до диагноза. Но не е помислено за жителите на малките населени места.
Сега действащата система позволява на всеки личен лекар да дава на най-рисковата група пациентки – от 50 до 69 години – да отидат на снимка на всеки две години. Това обаче не е достатъчно".
Той обясни в предаването "Преди всички"", че е застъпник на спазването на мултидисциплинарния подход при лечението на рак на гърдата.
"Хирургията е важна част от лечението, но не е единствената".
Проф. Свилен Маслянков разясни необходимостта от взимане на биопсия.
"Предварителното взимане на биопсия е безвредна манипулация. Прави се в амбулаторни условия. Здравната каса я финансира. По този начин звеното тръгва така, както трябва. За съжаление, в България това нещо се прилага едва при около 40% от случаите".
Той посочи, че се работи в посока на унифициране на подходите за лечение и диагностика на заболяването.
"Направихме и практически курсове в големите болници за младите колеги".
Проф. Маслянков отбеляза също, че е необходима корекция и правилно остойностяване на клиничните пътеки в областта на онкологията.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Най-малко седем души станаха жертви на лошото време и разрушителните торнада в Съединените щати. Десетки опустошителни торнада преминаха през американските щати Тенеси, Мисури и Индиана. След като засегнаха централната част на страната, бурите се насочиха на изток, като вчера те загубиха част от силата си. Предупрежденията за лошо..
Правителството ще остане нетърпимо към всяка форма на корупция. Това заяви от парламентарната трибуна премиерът Росен Желязков в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Лена Бориславова за разследването на Европейската прокуратура за разширението на подземното газохранилище "Чирен". Бориславова попита дали липсата на реакция на..
В Румъния от днес започва предизборната кампания за президентските избори, които са насрочени за 4 и 18 май. За поста ще се борят 11 кандидати, сред които четирима независими и седем кандидати, издигнати от партии и коалиции. Изборите ще се проведат за втори път, след като в края на миналата година Конституционният съд на страната анулира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия Богданова, която ръководи Катедрата по здравни грижи към Факултета по обществено здраве на Медицинския университет. "Това поставя нашето здравеопазване в риск ", подчерта тя. Общият брой на..
Фериботната връзка Кипър - Гърция започва четвъртия си сезон. Днес започват онлайн резервациите за предстоящите 22 двупосочни плавания от май до септември. Първият кораб по фериботната линия ще отплава от най-голямото кипърско пристанище Лимасол за гръцкото пристанище Пирея на 31 май, а последният ще акостира на острова на 3 септември. Цените..
С изложбите "Азбука и история" и "Свети Методий Славянобългарски" ще бъдат отбелязани 1 140 години от успението на Свети Методий. Експозицията беше открита вчера в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий". Изложбата "Азбука и история" е част от програмата "Пътуващи експозиции" на Държавния културен институт към..
Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение да продължи . Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов. Той допуска, че "с всичките недостатъци и съмнения" в него, правителството може да изкара пълен мандат, но оценява..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..