Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от бунтовно Русе

Автор:

Другарят - господин - бай Атанас
стои на сигурна позиция:
да бъде винаги на власт
и нокога във опозиция!

Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все още няма. Може би времето е друго, може би хората също. 

Едно време обаче, белязано от цензура и брутално смазване на свободния глас не трябва да се забравя. Трябва да се говори за него, да се разказва, да се осмисля, за да не позволим да се повтори.


В "Изотопия" събрахме разкази от бунтовно Русе: историята на писателя Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин, забраняван и съден от комунистическата власт, ранният живот на създадената от "бивши" и неудобни на режима хора Русенска опера и интервю с художника Върбан Христов, един от организаторите на ярката протестна акция на улица "Славянска" по време на хлорните замърсявания в крайдунавския град през Социализма. Три истории, разказани в материалите на кореспондента на БНР в Русе - Ася Пенчева

Тъмната сянка на цензурата оставя своите следи в Русе. От крайдунавският град тръгват демократичните промени в страната с легендарните екопротести в края на 80-те години заради систематичното обгазяване с хлор от химическия комбинат в намиращия се отсреща в Румъния град Гюргево. Цензура, забрани, но и реакция. Какви истории за чудовищните ограничения и репресии от страна на Държавна сигурност и т.нар. Народен съд са запечатани в паметта на Русе? Три примера за свободния порив, политащ над тиранията на страха, комформизма и черната ръка на диктатурата ще ви представим тази вечер, с автор кореспондентът на Националното радио в Русе Ася Пенчева.


Първият от тези примери е за писателя Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин - забраняван, съден, скриван и репрерисан от тогавашната власт - проницателните думи, излезли из под неговото остро перо дават не само проницателна и елегантно литературно и умело сатиричен образ на онези години, но и хвърлят силна препратка към времето, в което сега живеем и политическия и обществен ландшафт, в който газим. 

Ася Пенчева разказва за Змей Горянин.


Змей Горянин

Лично спасение, което не носи екзистенциалния егоизъм на хваналия се за сламката удавник. Спасение, което е градивно и далновидно. Не толкова на себе си да помогна, а на другите и нещо да остане след това. Това нещо се казва Държавна опера Русе и вече 75 години и е важен духовен център в морето или по-скоро в реката от преливаща пошлост. Една от културните институции в страната днес всъщност е създадена благодарение на потомците на отлъчени, мачкани, ограничавани от тогавашната власт хора. Реакцията им към репресивните държавни органи за щастие не е реципрочна. Те не отговарят с насилие, а с музика. Чуйте. 


Цензура, заглушаване или направо смазване на свободния и различен от този на властта глас. В такава среда обаче блестят ярко смелите, протестни прояви, които макар и рядкост, променят картината за всички. Както за всички е и въздухът, който дишаме. А в Русе през 80-те години той е токсичен, отровен заради химическия комбинат в Гюргево, създаден заради налудничавите амбиции на жената на румънския диктатор Чаушеску. Години наред тровене и болести за населението на града, подпомагано от пасивната или никаква реакция това категорично да спре от тогавшната приятелска на комунистическия режим в Букурещ власт в България.

Свободния глас, творческият порив и оригиналния, ефективен начин да изразиш недоволството си в меко казано трудна за протести среда - за това е третата част от историите от Русе, разказани от Ася Пенчева и нейните събеседници.

вен начин да изразиш недоволството си в меко казано трудна за протести среда - за това е третата част от историите от Русе, разказани от Ася Пенчева и нейните събеседници.

отровен заради химическия комбинат в Гюргево, създаден заради налудничавите амбиции на жената на румънския диктатор Чаушеску. Години наред тровене и болести за населението на града, подпомагано от пасивната или никаква реакция това категорично да спре от тогавшната приятелска на комунистическия режим в Букурещ власт в България.

Свободния глас, творческият порив и оригиналния, ефективен начин да изразиш недоволството си в меко казано трудна за протести среда - за това е третата част от историите от Русе, разказани от Ася Пенчева и нейните събеседници.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50