Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от бунтовно Русе

Автор:

Другарят - господин - бай Атанас
стои на сигурна позиция:
да бъде винаги на власт
и нокога във опозиция!

Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все още няма. Може би времето е друго, може би хората също. 

Едно време обаче, белязано от цензура и брутално смазване на свободния глас не трябва да се забравя. Трябва да се говори за него, да се разказва, да се осмисля, за да не позволим да се повтори.


В "Изотопия" събрахме разкази от бунтовно Русе: историята на писателя Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин, забраняван и съден от комунистическата власт, ранният живот на създадената от "бивши" и неудобни на режима хора Русенска опера и интервю с художника Върбан Христов, един от организаторите на ярката протестна акция на улица "Славянска" по време на хлорните замърсявания в крайдунавския град през Социализма. Три истории, разказани в материалите на кореспондента на БНР в Русе - Ася Пенчева

Тъмната сянка на цензурата оставя своите следи в Русе. От крайдунавският град тръгват демократичните промени в страната с легендарните екопротести в края на 80-те години заради систематичното обгазяване с хлор от химическия комбинат в намиращия се отсреща в Румъния град Гюргево. Цензура, забрани, но и реакция. Какви истории за чудовищните ограничения и репресии от страна на Държавна сигурност и т.нар. Народен съд са запечатани в паметта на Русе? Три примера за свободния порив, политащ над тиранията на страха, комформизма и черната ръка на диктатурата ще ви представим тази вечер, с автор кореспондентът на Националното радио в Русе Ася Пенчева.


Първият от тези примери е за писателя Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин - забраняван, съден, скриван и репрерисан от тогавашната власт - проницателните думи, излезли из под неговото остро перо дават не само проницателна и елегантно литературно и умело сатиричен образ на онези години, но и хвърлят силна препратка към времето, в което сега живеем и политическия и обществен ландшафт, в който газим. 

Ася Пенчева разказва за Змей Горянин.


Змей Горянин

Лично спасение, което не носи екзистенциалния егоизъм на хваналия се за сламката удавник. Спасение, което е градивно и далновидно. Не толкова на себе си да помогна, а на другите и нещо да остане след това. Това нещо се казва Държавна опера Русе и вече 75 години и е важен духовен център в морето или по-скоро в реката от преливаща пошлост. Една от културните институции в страната днес всъщност е създадена благодарение на потомците на отлъчени, мачкани, ограничавани от тогавашната власт хора. Реакцията им към репресивните държавни органи за щастие не е реципрочна. Те не отговарят с насилие, а с музика. Чуйте. 


Цензура, заглушаване или направо смазване на свободния и различен от този на властта глас. В такава среда обаче блестят ярко смелите, протестни прояви, които макар и рядкост, променят картината за всички. Както за всички е и въздухът, който дишаме. А в Русе през 80-те години той е токсичен, отровен заради химическия комбинат в Гюргево, създаден заради налудничавите амбиции на жената на румънския диктатор Чаушеску. Години наред тровене и болести за населението на града, подпомагано от пасивната или никаква реакция това категорично да спре от тогавшната приятелска на комунистическия режим в Букурещ власт в България.

Свободния глас, творческият порив и оригиналния, ефективен начин да изразиш недоволството си в меко казано трудна за протести среда - за това е третата част от историите от Русе, разказани от Ася Пенчева и нейните събеседници.

вен начин да изразиш недоволството си в меко казано трудна за протести среда - за това е третата част от историите от Русе, разказани от Ася Пенчева и нейните събеседници.

отровен заради химическия комбинат в Гюргево, създаден заради налудничавите амбиции на жената на румънския диктатор Чаушеску. Години наред тровене и болести за населението на града, подпомагано от пасивната или никаква реакция това категорично да спре от тогавшната приятелска на комунистическия режим в Букурещ власт в България.

Свободния глас, творческият порив и оригиналния, ефективен начин да изразиш недоволството си в меко казано трудна за протести среда - за това е третата част от историите от Русе, разказани от Ася Пенчева и нейните събеседници.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10