Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Снимка: Pixabay/dimitrisvetsikas1969

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване, според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече.

Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове. Учените искали да проверят точно тази хипотеза, поддържана от някои хора, че глобалното затопляне е полезно за обществото, защото по-малко хора ще загиват заради ниски температури. "Показваме ясно, че ще видим нетно увеличение на смъртните случаи при климатичните промени", заявява Пиер Маселот, цитиран от "Гардиън". Той е водещият автор на научния труд, както и статистик в Лондонския колеж по хигиена и тропическа медицина.

Анализът тествал три възможни сценария с горещини. Той обхваща само европейските градове и не взима под внимание селските райони, които страдат по-малко от т.нар. ефект "градски топлинен остров". При него градската зона се оказва много по-топла от съседните райони. 

При сценария с най-високите температури 2 милиона и 300 хиляди души допълнително ще умират всяка година заради опасни температури. 

Очаква се броят на починалите да се увеличи най-много в южна Европа и особено в Средиземноморието. Друг горещ район ще има в централна Европа и ще обхваща Швейцария, Австрия, както и части от Южна Германия и Полша. 

Климатичният и здравен експерт Маделин Томпсън подчертава, че увеличаването на смъртните случаи е само една от опасностите при повишаващите се температури. "Екстремните жеги убиват, но също така причиняват широк спектър от сериозни здравословни проблеми. Те са свързани с повишен риск от сърдечносъдови заболявания, спонтанни аборти и влошено психично здраве", разказва Томпсън пред британското издание "Гардиън".

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13
Пловдив - новият директор на  зоологическата градина Венцеслав Петков

Зоопаркът в Пловдив ще бъде напълно обновен

Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование.  Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а  модерните  технологии  също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на  зоологическата..

публикувано на 30.03.25 в 06:26

ООН: Кризата с ледниците е криза на човешките права

Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март.  Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..

публикувано на 22.03.25 в 04:55