Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Димитров: Посетителите на планината остават с впечатление за връщане в 20-те и 30-те години на миналия век

Все по-недостъпната Витоша – какво да се прави?

Венцислав Венев, БТС: Да се разпредели туристопотокът в няколко изходни точки

| Интервю
Снимка: БТА

Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София, които са "белият дроб" на столицата.

Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил заместник-председател на Градския съвет на БСФС в София и е отговарял за материално-спортната база в града и околността, както и директор на предприятие за платени спортни услуги.

"С тези средства могат да се изкупят обратно съоръженията, които се продадоха с лека ръка преди време: лифтовете. Достатъчно специалисти има по света, които да се поканят и за една-две години да направят съоръжения на Витоша, която да стане общодостъпна за столичани. Да не е този поток с коли, който замърсява и унищожава планината. Дотогава може по спешност да се урегулира движението на колите събота и неделя. Става задръстване, блъскане и катастрофи, тъй като се качват и с летни гуми".

Като друг плачевен резултат в момента Димитров отбелязва факта, че почти всички туристически хижи нямат пречиствателни станции и "отпадъчните и фекалните води направо си отиват в планината". Той е категоричен, че през публично-частно партньорство хижите могат да бъдат подтикнати да изградят такива, както и да облагородят районите наоколо с маси за хранене, беседки и заслони.

Друг проблем на Витоша е липсата на тоалетни, подчертава Димитър Димитров. Затова, според него, където има възможност около хижите трябва да се направят тоалетни, но без ограничения за достъп от туристите.

"Има мостове, които са направо опасни – изгнили дъски или зимно време са под наклон и може човек да се хлъзне без да иска и да падне в реката".

Димитров отбелязва и друг важен детайл – указателните табели, които, ако ги има, не съдържат нито време за изминаване на маршрута, нито разстоянието в километри, така че туристът да се ориентира.

В заключение той обобщава, че посетителите на Витоша остават с впечатлението, че се връщат в 20-те и 30-те години на миналия век.

Всички говорят за достъпа до Витоша, но никой не дава решения как да бъде осъществен, коментира пред БНР Венцислав Венев, председател на Българския туристически съюз.

"Всеки ще каже – най-лесното е да построим лифтове. Автобусите в момента през седмицата горе-долу се справят с туристопотока, но през уикендите и празничните дни по-скоро са натоварващо съоръжение, отколкото да бъдат полезни. Повечето хора се качват с автомобили.

Решенията: първото, в съвсем обозримо бъдеще да разпределим туристопотока от други изходни точки, от които да има достъп до планината. Говоря основно за Железница, Владая, Кладница, Бистрица, където трябва да се изградят буферни паркинги, от които да могат да тръгват туристическите маршрути с маркировка.

Всички са се концентрирали на две основни точки – Златните мостове и хижа "Алеко", където големият туристопоток допринася не само за доброто изкарване на туристите в планината, но и до големи проблеми от природосъобразна гледна точка".

Венев акцентира и върху екологичния транспорт, който трябва да се изгради за достъп до планината – лифтовете. Трябва да се планират няколко лифта, подчерта председателят на БТС.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07