Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме. Изборът винаги е много личен, но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.
Разбира се животът е показал, че има изключения, а изкуството дори е хиперболизирало такова поведение с цел да покаже на обществото докъде може да стигне този, който е потъпкал всички усещания за правилно и грешно, този, който не уважава другите, нито техния избор, играе си с чуждите чувства и не признава граници.
Такъв драматургичен образ описва сатирата на Молиер в комедията "Дон Жуан" през 1665 година и подтиква обществото тогава да даде морална оценка на едно такова социално неприемливо поведение.
Триста години по-късно в Лондон се ражда Патрик Марбър, писател, драматург, сценарист, режисьор и актьор, чиято бурна младост в английската столица го подтиква да направи една съвременна адаптация на този емблематичен образ на аморалния човек.
В първото десетилетие на нашия век се появява осъвремененият образ на Дон Жуан от Сохо и доказва, че независимо от изминалото време, героят на Молиер е все още между нас и няма сила, която да спре неговото падение, освен ако той сам не се откаже от това.
"Дон Жуан от Сохо" е една от новите постановки в театър НАТФИЗ. Тя е дипломен спектакъл на студентите от трети курс „Актьорство за драматичен театър“, клас на проф. Здравко Митков.
Като гост режисьор е поканен актьорът и режисьор Валентин Ганев. Историята на този вечен театрален образ е разказана много съвременно, много динамично, с всички изразни средства на театралното изкуство и изиграна прекрасно от младите актьори.
Това са гостите в "Нощен Хоризонт" - Николай Тодоров, студент по режисура и Елизабет Лука, Симона Калоянова, Драгомир Койчев, Момчил Христов, Момчил Димитров и Матей Иванов, студенти в трети курс актьорство за драматичен театър, студенти в класа на проф. Здравко Митков в НАТФИЗ.
По думите им днес героят на Молиер е сред нас, защото никой не е идеален, а постановката го показва с методите на изкуството.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..