"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".
Това каза пред БНР Катя Тричкова - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна.
Номинираният за "Оскар" късометражен филм е копродукция между Хърватия, която е водещата държава, България, Франция и Словения. През 2024 г. той печели "Златна палма" от фестивала в Кан, когато е световната му премиера, а след това участва в над 100 фестивала.
"Човекът, който не можеше повече да мълчи" откри 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм "Златна роза" през септември миналата година във Варна. Филмът бе представен и на 38-ото издание на "Киномания" през ноември 2024 година, когато публиката имаше среща с режисьора Небойша Слиепчевич и екипа от българска страна – продуцента Катя Тричкова, Гео Карл Павлов - художник по костюмите, София Жечева - асистент на звукорежисьора, Кристина Самсарова - асоцииран продуцент, Иван Андреев - звуков дизайн и микс.
Филмът, режисиран от Небойша Слиепчевич, е базиран на реални събития от 1993 г. в Стрипчи, Босна и Херцеговина. Пътници във влак стават свидетели на операция по етническо прочистване. Само пенсионираният капитан от югославската армия Томо Бузов, който е хърватин по произход, се осмелява да се противопостави на извеждането на невинни цивилни от влака. В последствие той е изведен от влака и разстрелян. На надгробната му плоча пише: "Човекът, който не можеше повече да мълчи".
Сценарий: Небойша Слиепчевич
Режисьор: Небойша Слиепчевич
Оператор: Грегор Божич
С участието на: Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш
Продукция: Антиталънт – Катарина Пърпич, Даниел Пек
Копродукция: Контраст филмс – Катя Тричкова (България), Ле Филм Норфолк – Ноел Левене (Франция), Студио Вирц – Бостян Вирц (Словения)
С подкрепата на Хърватски аудиовизуален център, Национален филмов център – България, CNC – Франция, Словенски филмов център
Интервюто на Людмила Железова с Катя Тричкова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" . Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци. Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература". Многоликата..
Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..
„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа. Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..
На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...
В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..