Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Настъпва Лунната Нова година

Снимка: Pixabay/Javaistan

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. 

Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само в Китай, а и в Южна Корея, Тибет, Виетнам, Сингапур, Индонезия, Малайзия. Навсякъде събитието е повод за събиране с близки и пищни празненства с храна.

Традициите на посрещането на Лунната нова година обаче могат и да варират - в Китай хората украсяват с фенери и с червен цвят за късмет и благополучие.

Във Виетнам цветята имат важна роля и виетнамците поставят в домовете си специално купени за повода дръвчета портокал или кумкуат. Традицията повелява гостите да носят в дома плодове за здраве и късмет.

За корейците Лунната нова година е свързана с традиционни оризови ястия и почит към предците.

Как корейската общност в България отбелязва настъпването на Лунната нова година - разказва Таня Лий, която е омъжена за южнокорееца Джегук Лий.

"Правят парти в корейския ресторант и тогава се яде една специална супа. Тази супа е направена от оризови кексчета. Те не са сладки кексчета, те са просто като от оризово тесто. Тази супа се яде с цел да пораснеш с една година, защото начинът, по който те броят възрастта по Лунния календар, е малко по-различен. Когато бебето е в корема на майката, преди да се роди, то вече е на една година. В момента на раждането то вече е на една годинка навършена. След като се роди, започва да му се изчислява възрастта не спрямо датата, на която е родено, а спрямо Новата година. С изяждането на тази супа получаваш още една година", разясни Таня Лий.

Празненствата по света за Лунната година ще продължат 15 дни и ще завършат с Фестивал на фенерите, който се пада по време на първото пълнолуние от новата година.

По публикацията работи: Мария Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55